Politika

Dostavljen program za MAP

Izvor

Ministar je kazao da to Crna Gora ne bi mogla uraditi samostalno, dodajući da se zahvalio hrvatskom ministru inostranih poslova Gordanu Jandrokoviću i svim članicama Jadranske povelje na podršci u tom procesu.

Roćen je kazao da je Crna Gora najmlađa članica svih regionalnih inicijativa i međunarodnih organizacija, a takva je i situacija sa Jadranskom poveljom koja se pokazala kao nezaobilazan regionalni okvir za jačanje bezbjednosti i stabilnosti i najboljni model za brži progres ka NATO, prenosi MINA.

„To najbolje potvrđuje primjer zemalja osnivača inicijative, zajedno sa Sjedinjenim Američkim Državama. Hrvatska je već članica NATO, Albanija takođe, a Makedonija na pragu", kazao je on.

On je pohvalio hrvatsko predsjedavanje Jadranskom poveljom, navodeći da očekuje da će tako uspješno biti i makedonsko.

„Oni to tako dobro rade da ja mislim da kada dođe red na Crnu Goru, početkom naredne godine, nama neće ostati mnogo toga da završavamo", rekao je Roćen.

Jandroković je kazao da su učesnici sastanka razgovarali o učešću zemalja regiona u misiji u Avganistanu, posebno o doprinosu Crna Gore i Bosne i Hercegovine (BiH).

„Razgiovarali smo o slanju instruktora iz Crne Gore i BiH, koji bi zajedno sa onima iz Hrvatske pomogli u obuci avganistanskih snaga bezbjednosti", rekao je on.

Roćen se saglasio sa njim, dodajući da se razgovor na tu temu desio u pravom trenutku, odnosno uoči predstojećeg sastanka na ministarskom nivou zemalja kontrubutora ISAF misije, koji će biti održan 20. jula u Kabulu, u Avganistanu.

U raspravi o aktuelnoj političkoj situaciji u regiji, ministri su podržali približavanje svih država jugoistočne Evrope članstvu u evroatlantskim integracijama, smatrajući da će to doprinijeti njihovoj dugoročnoj stabilizaciji i političkoj konsolidaciji.

Posebno su izdvojili važnost perspektive članstva u NATO-u, koja daje veliki podsticaj sveobuhvatnim reformskim naporima u zemljama kandidatima.

Pomenute reforme obuhvataju ne samo bezbjednosna i odbrambena pitanja, već prožimaju i druga značajna područja života u ovim državama, uključujući i jačanja demokratskih principa, slobodnog tržišta i vladavine prava.

Tokom zatvorenog dijela skupa Hrvatska je predala predsjedavanje Poveljom Makedoniji, koja će to činiti u narednih šest mjeseci, nakon čega će je naslijediti Crna Gora.

Sastanku su prisustvovali predstavnici zemalja članica Američko-jadranske povelje - ministri inostranih poslova Hrvatske, Crne Gore, Albanije, Bosne i Hercegovine i Makedonije, kao i ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Hrvatskoj. Ministar inostranih poslova Kosovo bio je prisutan u svojstvu posmatrača.

Portal Analitika