Abiznis

Tržište valuta

Dolar ojačao u naletu optimizma, loši podaci iz Njemačke oborili euro

Američki dolar ojačao je tokom jučerašnjeg trgovanja podstaknut povoljnim podacima o oporavku najveće svjetske ekonomije i rekordno niskom broju nezaposlenih koji su od države zahtijevali subvencije.

Dolar ojačao u naletu optimizma, loši podaci iz Njemačke oborili euro Foto: Pixabay
N.R.
N.R.Autor
Portal AnalitikaIzvor

Dan zahvalnosti, zbog kojeg će američka tržišta danas biti zatvorena, proslavlja se u mnogo povoljnijim okolnostima u odnosu na one koje vladaju u ostatku svijeta, ukazujući na trajnu snagu i dalje najmoćnije svjetske ekonomije koja se uspješno bori protiv negativnih posljedica koje je na poslovne procese ostavila pandemija.

Situacija je, međutim, znatno drugačija u Evropskoj uniji, čiji zvaničnici tek sada uviđaju da su prognoze koje su iznijeli na početku pandemije, kao i na početku ove kalendarske godine bile previše optimistične, zbog čega će vrijeme do oporavka biti duže nego što se do sada očekivalo.

Dolar

Dolarom se tokom jučerašnjeg dana sve do zatvaranja tržišta po američkom lokalnom vremenu trgovalo na najvišem nivou tokom više od godinu u odnosu na euro. Vrijednost dolara približila se i petogodišnjem maksimumu u odnosu na jen, budući da su kreatori politike Federalnih rezervi, podstaknuti snažnim podacima sa američkog tržišta i u znatno povoljnijoj situaciji u odnosu na one u Evropi i Japanu, gdje su izgledi za oporavak znatno slabiji.

Indeks dolara, koji mjeri vrijednost američke u odnosu na šest vodećih svjetskih valuta, blago je oslabio na 96,759, ali je i dalje bio blizu maksimuma od srijede od 96,938, što je najviši nivo od jula 2020.

Prema informaciji koju je sinoć objavio Reuters, broj Amerikanaca koji su podnijeli nove zahtjeve za beneficije za nezaposlene opao je prošle sedmice na najniži nivo od 1969. godine, ukazujući na trajnu snagu ekonomije u godini koju su obilježile nestašice prouzrokovane zastojem u lancu nabavke i posljedicama koje na privredu ostavlja pandemija.

Više kreatora politike Feda navelo je da će biti otvoreni za ubrzano smanjenje programa otkupa obveznica ako se visoka inflacija i dalje zadrži, kao i da će krenuti brže ka podizanju kamatnih stopa, pokazao je zapisnik sa sastanka te institucije održanog tokom 2. i 3. novembra koji je juče prikazan u javnosti.

Predsjednica Banke federalnih rezervi San Franciska Meri Dejli takođe je rekla u jučerašnjem intervjuu za Yahoo Finance da je mogla da primijeti da se ide ka tome da Fed ublaži program kupovine obveznica.

U međuvremenu, podaci o tržištu rada i potrošnji nadmašili su procjene ekonomista, dok je istovremeno inflacija nastavila da raste.

Dolar je porastao i u odnosu na japansku valutu i to na 115.355 jena, približavajući se pred kraj trgovanja maksimumu od 115.525, nivou koji nije viđen od januara 2017.

Euro

Euro je ove sedmice prvo ojačao na 1,121 dolara, ali se juče trgovalo prema vrijednosti koja je blizu 17-mjesečnog minimuma od 1,1186 dolara nakon što je objavljen podatak da je povjerenje u poslovanje u Njemačkoj od jula u konstantnom padu.

Njemački poslovni moral se tokom novembra pogoršao peti mjesec zaredom, budući da su uska grla u snabdijevanju u proizvodnji i porast broja zaraženih koronavirusom oslabili izglede za skoriji rast najveće evropske ekonomije, pokazalo je istraživanje čije rezultate je Reuters objavio juče.

Njemački institut Ifo saopštio je da je njegov indeks poslovne klime pao na 96,5 sa 97,7 koliko je iznosio u oktobru. Anketa analitičara Reutersa ukazala je na novembarski podatak od 96,6.

Dok je američki kalendar za danas uglavnom prazan zbog praznika Dana zahvalnosti, očekuje se da će biti objavljeni zapisnici sa sastanka Evropske centralne banke održanog 28. oktobra.

Na konferenciji za novinare, nakon što su na tom sastanku monetarne vlasti zadržale postojeće pravce u monetarnoj politici, predsjednica ECB Kristin Lagard rekla je da su zvaničnici razgovarali o „inflaciji, inflaciji, inflaciji“, ali su nakon „mnogo preispitivanja“ ostali pri stavu da će inflatorne sile pokazati prolaznost.

Na osnovu prošlosedmične izjave Lagard zvaničan stav ECB je da je nedavno zabilježeni porast inflacije u eurozoni iznad ciljanih dva odsto privremen i očekuje da će pritisci na cijene popustiti iduće godine.

Ona je, međutim, priznala da će pad potrajati duže nego što je ECB u početku očekivala, ali je rekla da su povoljni uslovi finansiranja stvoreni njenom ultra-lakom politikom i dalje ključni za oporavak privrede zemalja eurozone od pandemije.

Funta

Vrijednost britanske funte uvećana je 0,12% u odnosu na američku valutu, koja se sinoć zaustavila na 1,3342 dolara nakon što je tokom jučerašnjeg trgovanja kliznula na 1,3317 dolara, prvi put nakon 11 mjeseci.

Fokus ulagača na tržištima narednih dana biće na tome da li će Banka Engleske podići kamatne stope na sjednici zakazanoj za 16. decembar.

Banka Engleske je postupila suprotno očekivanjima većine investitora kada nije podigla stope sa rekordno niskih 0,1% na početku mjeseca, nakon komentara njenog guvernera Endrua Bejlija u oktobru da će kreatori politike „morati da djeluju“ kako bi sprečili inflaciju.

Portal Analitika