Abiznis

Dobit uprkos ekonomskoj krizi

Izvor

”Kao i na sve privredne subjekte, tako je i na Hipotekarnu banku ekonomska kriza uticala u određenoj  mjeri. Izvori su skuplji, a samim tim i kamatne stope po kojima se plasiraju sredstva. Rast kamatnih stopa uzrokuje rast rata kredita što otežava njihovo vraćanje, odnosno povećava kreditni rizik. Povećao se broj nelikvidnih preduzaća. Sve ovo je uticalo na povećanje kredita koja su u kašnjenju, ali uprkos svemu smo ostvarili dobit”, ocijenio je u izjavi za Portal Analitika, izvršni direktor Hipotekarne banke Esad Zaimović.

U protekloj 2009. godini, prema njegovim riječima, banka bilježi rast uzimajući u obzir sve pokazatelje poslovanja.

“U odnosu na predhodnu godinu rast aktive iznosi 34 odsto, depoziti su uvećani za 62 odsto, plasmani kredita su veći u odnosu na predhodnu godinu za 26 odsto. Poslovni rezultat na nivou prošle godine iznosi 1.571.000 eura dobiti, odnosno porastao je za 36 procenta”, kazao je Zaimović.

Biće kredita za dobre projekte: Hipotekarna banka je odobravanje kredita bazirala na procjeni boniteta preduzeća i definisanih izvora otplate kojima može da obezbijedi uredno servisiranje svojih obaveza.

 “Kod donošenja odluke o plasmanu držimo se  načela da loš bonitet ne može biti nadomješten instrumentima osiguranja. I u narednoj godini ćemo nastaviti sa takvim načinom poslovanja.Spremni smo i otvoreni za finansiranje svih kvalitetnih projekata koji imaju realnu osnovu i koji su profitabilni, a takvih projekata sigurno ima u Crnoj Gori”, kaže Zaimović.

Mjere Vlade i CBCG imale efekta: Ekonomski ambijent je, prema mišljenju Zaimovića, bio nepovoljan tokom prethodne godine, prvenstveno zbog problema u kome su se našle velike banke u CG, kao i njihove matične banke u inostranstvu.

“Mjere CBCG i Vlade CG bile su usmjerene na vraćanje povjerenja u bankarski sektor, kao i na poboljšanje likvidnosti banaka i budžeta. Te mjere su dale rezultate, obzirom da je zaustavljen odliv depozita iz bankarskog sektora, poboljšana je likvidnost budžeta tako sto je omogućeno bankama da dio obavezne rezerve investiraju u državne hartije od vrijednosti”, objasnio je Zaimović.

Istovremeno je, kako je dodao on, omogućeno je bankama da, kroz uvođenje jedinstvene stope obavezne rezerve, kao i ukidanje obavezne rezerve na nove depozite, poboljšaju svoju likvidnost.

 “Novom Odlukom o klasifikaciji aktive je, takodje, omogućeno bankama, da smanje izdvajanja za rezervacije za kvalitetnu aktivu. Ovaj set mjera od strane CBCG je uticao na poboljšanje likvidnosti bankarskog sektora, kao i na poboljšanje finansijskih izvještaja svake banke. Ministarstvo finansija je sa svoje strane dalo značajan doprinos u obezbjedjivanju kvalitetnijih izvora sredstava za kreditiranje malih i srednjih preduzeća (SME) i to kroz davanje garancija Evropske investicione banke (EIB), njemačke Kreditne banke za razvoj (KFW), za kreditne linije prema domaćim bankama. Naša očekivanja su da ce ekonomski ambijent i ove godine biti nepovoljan, prvenstveno zbog problema u realnom sektoru”, zaključio je Zaimović.

P.Z.

 

Portal Analitika