Društvo

Druga operacija ovakvog tipa u svijetu, prva urađena u Singapuru

Do sada se oporavilo 46 građana, urađena operacija kod COVID-19 pacijenta

Mi do sada imamo ukupno 46 građana Crne Gore koji su se oporavili, što predstavlja zaista jedan impresivan podatak s obzirom znajući vrijeme početka infekcije. Neposredno prije početka ove preskonferencije, tim ljekara je izveo i prvu operaciju kod COVID-19 pacijenta, što je druga operacija ovakvog tipa koja je urađena u svijetu - saopštio je direktor KCCG Jevto Eraković.

Do sada se oporavilo 46 građana, urađena operacija kod COVID-19 pacijenta Foto: Screenshot Youtube
Izvor

''Mi do sada imamo ukupno 46 građana Crne Gore koji su se oporavili, što predstavlja zaista jedan impresivan podatak s obzirom znajući vrijeme početka infekcije. Nadam se da ćemo nastaviti ovim intezitetom. Posmatrajući kliničku sliku naših pacijenata dominantno u infektivnoj klinici očekujemo da ćemo do kraja ove ili sljedeće nedjelje otpustiti na kućno liječenje'', kazao je Eraković.

Kako je dodao u KCCG imamo 16 pacijenata, 11 se liječi na infektivnoj klinici i oni su stabilnog zdravstvenog stanjam, pet pacijenata imamo na internoj klinici od čeka je dva na poluintezivnoj jedinici a tri u intezivnoj. Pacijenti u intezivnoj jedinici jesu životno ugroženi i njihovo stanje je teško. U ovom trenutku imamo dva pacijenta koji su na respiratoru. Mi kažemo u našim izvještajima da su pacijenti na respiratoru stabilnih vitalnih parametara ali to moramo ozbiljno da shvatimo jer je svaki pacijent na respiratoru životno ugrožen. Trenutno imamo osam pacijenata u barskoj bolnici, sedam u nikšićkoj bolnici i tri u Beranama. Svi su stabilnog zdravstvenog stanja'', istakao je Eraković.

Operisan COVID-19 pacijent

Kako je dalje naveo, neposredno prije početka ove preskonferencije, tim ljekara je izveo i prvu operaciju kod COVID-19 pacijenta.

''Urađena je traheotomija. Prema podacima dostupnim iz literature to je do sada, osim u Crnoj Gori, urađeno samo na još jednom mjestu u svijetu - u Singapuru.. Pacijent je stabilno i očekujemo da tako bude i ubuduće'', kazao je Eraković'', istakao je Eraković.

Kako je pojašnjeno radi se o pacijentu muškog pola, koji je star 79 godina i koje se liječi u Jedinici intenzivnog liječenja Interne klinike. Zbog opšteg stanja i komorbiditeta, pacijentu je urađena traheotomija - otvaranje dušnika, kako bi se poboljšala funkcija pluća.

Sam zahvat, pored hiruškog, nosi i veliki epidemiološki rizik. Riječ je opasnosti po tim koji radi, jer postoji značajan rizik da se infekcija prenese tokom otvaranja disajnog puta pacijenta. Zbog toga je neophodna kvalitetna i detaljna priprema tima, primjena opreme za ličnu zaštitu, praćenje protokola i dobra koordinacija svih članova tima.

Tim Kliničkog centra koji je uspješno uradio ovu intervenciju vodio je doc. dr Elvir Zvrko, direktor Klinike za ORL i MFH (otorinolaringologiju i maksilofacijalnu hirurgiju). U timu su bili i dr Vladimir Pavićević, specijalista ORL, dr Ljubica Radunović, specijalista anesteziologije sa reanimacijom, Ivana Laković, instrumentarka, Ivana Knežević, anestetičarka, Marija Kaluđerović, cirkularna medicinska sestra i Jelena Vušurović, glavna sestra Odjeljenja za epidemiologiju KCCG.

Zbog onih koji ne poštuju mjere ne treba da posustanemo

Kako je istaknuto na konferenciji ne predstalvjaju problem oni koji se čuvaju, već određn broj onih koji se ne pridržavaju mjera.

''Ko god ne vodi računa o mjerama za suzbijanje ove infekcije može se inficirati i prenijeti infekciju. To što se ulažu veliki napori, što se zaista traži od svih da poštuju mjere i što većina poštuju mejre ne znači da onaj mali procenat koji to ne radi ne može da naruši sve što smo postigli. I zbog njih sve ovo pričam. Nije problem sa onima koji poštuju mjere, oni poštuju pa poštuju, nego je problem sa onima koji ne poštuju mjere i koji dovode sebe i druge u opasnost. Kako sam već puno puta ponovio, kazaću opet, moramo poštovati mjere i naredbe koje su donešene zarad očuvanja zdravlja i života i moramo ih svi poštovati i jedino tako možemo imati rezultat. Da je tako pokazuju i Tuzi. Imali smo izuzetne mjere, izuzetno poštovanje istih i imali smo suzbijanje epidemije vrlo efikasno. Sada Tuzi polako počinju da se vraćaju u staro stanje i ja se nadam da će tako i nastaviti uz poštovanje mjera i da će imati status kao i sva Crna Gora za početak, a ako se svi budemo pridržavali u dogledno vrijeme ćemo se svi vratiti starim životima'', kazao je Mugoša.

Donacija krvi se nastavlja neometano

Odgovarajući na pitanje Portala Analitika, dikretor KCCG, Jevto Eraković je kazao da uz određene propise doniranje krvi teče neometano, te pozvao sve one koji su u mogućnosti da doniraju krv.

''Centar za transfuziju krvi je dao određena uputstva po kojim treba postupati. Po svim dosadašnjim testovima potvrđeno je da se koronavirus ne prenosi putem krvi, tako da ne postoji opasnost od doniranja krvi. Koliko sam upoznat doniranje teče neometano i pozivam sve koji su u mogućnosti da doniraju da to i učine'', kazao je Eraković.



Portal Analitika