Jedna promjena mogla bi da donese prekretnicu cijeloj planeti. Naime, veliki broj analitičara vjeruje da će do 2050. pušenje cigareta praktično nestati jer postoji veliki pritisak društva da se to dogodi, ali i sve više novih propisa.
Korporacija Citigroup Inc očekuje da će pušenje da nestane do 2050. iz SAD, djelova Evrope, Australije i pojedinih područja Latinske Amerike.
Na čemu temelje ovakva predviđanja? Sve više zemalja širom svijeta, već sad, vrlo uspješno realizuju cilj da iskorijene pušenje, tako što su usvojile koncept smanjenja štete.
O čemu je riječ? Pušačima, koji ne žele da se oslobode ove štetne navike, preporučuju se alternative klasičnim cigaretama. Kod ovih proizvoda je izloženost štetnim materijama smanjena jer savremeni, naučno zasnovani uređaji koriste tehnologiju zagrijavanja umjesto sagorijevanja duvana.
Zemlja koja vrlo uspješno sprovodi koncept smanjenja štete kako bi smanjila broj pušača je Velika Britanija. Ranije su koristili razne restriktivne metode, ali, prema posljednjem izvještaju Instituta za javno zdravlje, u toj zemlji alternativni proizvodi koji sadrže nikotin postali su najefikasnije sredstvo za odvikavanje od pušenja.
I sa druge strane svijeta, u Japanu, raste broj korisnika uređaja baziranih na tehnologiji zagrijavanja duvana.
Prvi takav uređaj u ovoj zemlji je IQOS, duvanskog giganta Filip Moris, koji je lansiran 2014. na testnom tržištu u Nagoji. Do danas ovaj uređaj koristi blizu 19 miliona ljudi. Japanci nisu u potpunosti ostavili duvan – samo ga više ne pale, već ga griju i na taj način se oslobađaju štetnih materija koje nastaju sagorijevanjem i oslobađanjem duvanskog dima. Studija američkih istraživača iz Južne Karoline i iz Kanade potvrdila je povezanost drastičnog pada prodaje cigareta u toj zemlji u posljednjih pet godina, sa pojavom uređaja koji zagrijavaju duvan, u najvećoj mjeri IQOS-om.
IQOS je ujedno jedini elektronski sistem za zagrijavanje duvana koji ima saglasnost vodeće regulatorne institucije u oblasti kontrole duvana FDA (Američka agencija za hranu i ljekove) koja se saglasila da je IQOS proizvod modifikovanog rizika.
To znači da je izloženost štetnim materijama drastično smanjena prilikom korišćenja ovog uređaja u odnosu na pušenje cigareta.
U svom izvještaju FDA je utvrdila da "naučne studije pokazuju da potpuni prelazak sa klasičnih cigareta na IQOS u značajnoj mjeri smanjuje izloženost organizma štetnim i potencijalno štetnim materijama prilikom korišćenja“.
IQOS je u Crnoj Gori prisutan od juna prošle godine i za vrlo kratko vrijeme veliki broj odraslih pušača je prešlo na ovu, bolju alternativu.