Svijet

Kompanije mora da otpusti hiljade radnika i smanji proizvodnju

Direktor velikog japanskog proizvođača automobila prepolovio sebi platu

Kompanija Nissan povlači drastične poteze kako bi se spasila.

Direktor velikog japanskog proizvođača automobila prepolovio sebi platu Foto: Nissan
Portal AnalitikaIzvor

Nissan otpušta 9.000 radnika, smanjuje svoje proizvodne kapacitete te prodaje svoj udio u Mitsubishi Motorsu. Izvršni direktor Makoto Uchida je sam sebi prepolovio platu, prenosi Klix.ba.

Uchida je preuzeo funkciju nakon katastrofe Carlosa Ghosna, a sada je predstavio plan reformi nakon što je potvrdio da je kompanija u gubitku u posljednjem kvartalu. On je smanjio prognoze koje se odnose na prodaju i operativni profit za cijelu godinu, a također je ponišio raniji cilj za neto prihod. Takođe, dodao je da je prerano za preciznu prognozu.

Paket reformi uključuje promjene pozicija nekih zvaničnika, a među njima je i predsjednik Nissana Guillaume Cartier, koji nadgleda Evropu, Afriku, Bliski istok, Indiju i Okeaniju. On je promovisan na novu poziciju izvršnog direktora za performanse.

Uchida je rekao da sebi smanjuje platu za 50 posto kako bi pomogao kompaniji, a nezvanični podaci govore da godišnje zarađuje oko 4,3 miliona dolara. Osim toga, otpustiće 9.000 radnika od ukupnog broja koji iznosi 133.580 uposlenika.

Ovim reformama se očekuje da će kompanija uštedjeti tri milijarde dolara.

Uchida želi smanjiti globalni kapacitet za 20 posto, tako da globalni proizvodni kapacitet širom svijeta iznosi 5 miliona automobila. Nissan ima 30 novih ili osvježenih modela u ponudi i ne planira ih ukinuti, ali će vjerovatno pomjeriti datume lansiranja zavisno o potrebama tržišta.

Veliki problem Nissana je to što mu slabo ide s električnim automobilima. Kompanija ima samo modele Ariya i Leaf u ponudi, a plan je nastaviti nuditi dvosmjernu tehnologiju vozilo - mreža na novim električnim modelima od 2026. godine, čime se pridružuje partneru iz alijanse Renaultu u povezivanju tehnologije.

Nissan prodaje i gotovo trećinu od svog udjela u Mitsubishiju, koji iznosi 34 posto. Na taj način će "osloboditi" dodatnih 482,7 miliona dolara. U Ghosnovo doba je Nissan preuzeo kontrolu nad 34 posto udjela u Mitsubishiju, no i nakon prodaje bi trebao ostati najveći dioničar. Savez s Renaultom je rezultirao investiranjem oko 5,2 milijarde dolara u programe razvoja električnih vozila i baterija.

Portal Analitika