Politika

DF: Lažna briga DPS-a o cijenama goriva i namirnica

DPS i njegovi sateliti SD-a i SDP-a, ovih dana, navodno radi akciza na gorivo i regulisanja cijena životnih namirnica, napadaju čelnike Demoktarskog fronta zbog nezakazivanja skupštinske sjednice. Kao i uvijek, kako poručuju iz DF-a, u pitanju je obmana građana, a cilj je prekrajanje izborne volje građana i dolaska DPS-a na mjesto odlučivanja.

DF: Lažna briga DPS-a o cijenama goriva i namirnica Foto: Portal Analitika
Portal AnalitikaIzvor

Kako navode iz DF-a, u trenutnim okolnostima svjetske krize i skoka cijena, nije rješenje da se smanje akcize na naftne derivate od 40 odsto, jer bi to dovelo samo do jednokratnog smanjenja cijena za maksimalnih 30 centi. Rješenje je, kažu, u zamrzavanju maksimalnih cijena naftnih derivata, a za to je potrebna odluka Vlade.

"Da podsjetimo građane da je DPS sa satelitima pod sumnjivim okolnostima privatizovao naftnu kompaniju Jugopetrol. Po tržišno izuzetno niskoj cijeni, prodata je ogromna imovina Jugopetrola sa instalacijama i skladišnim kapacitetima od 110.000 m3. Uz to, ta naftna kompanija je vanbilansno na računu jedne crnogorske banke u trenutku prodaje imala 25 miliona eura i taj je novac, praktično, 'poklonjen' novom vlasniku, grčkom 'Hellenic Petroleumu'. Skladišni kapaciteti za naftne derivate koji su ostali u državnom vlasništvu su ostavljeni da propadaju", napominju u DF-u.

Vrhunac zloupotreba je, kako dodaju, bila i odluka Vlade DPS-a i satelita da bivše vojno skladište u Bijelom Polju kapaciteta 21.000 m3 predaju na korišćenje Opštini Bijelo Polje za 1 euro na 99 godina, i to sve za vrijeme vladavine opštinom funkcionera DPS-a Tarzana Miloševića.

"Skladište je u periodu predaje Opštini Bijelo Polje bilo potpuno funkcionalno i ispravno. Ovo skladište Opština sada koristi za parkiranje vatrogasnih vozila, odlaganje otpada, a jedno vrijeme je svoja sredstva u njemu skladištila i kompanija 'Franca'. Nebriga o državnoj imovini i građanima uz ovaj primjer su i ostali skladišni kapaciteti koji su ostali u vlasništvu države. Terminal/skladište naftnih derivata u slobodnoj zoni Luke Bar ukupnog kapaciteta 17.600 m3, u Lipcima 10.000 m3 i u Kruševu (B.Polje) 24.700 m3. Sve ukupno kapacitet 73.300 m3 u kojima se može uskladištiti preko 70 miliona litara raznih vrsta goriva", podsjećaju u DF-u.

Da je država početkom 2020. godine, kada je cijena nafte bila na decenijskom minimumu, kupila i uskladištila ove količine kao robne rezerve, a što je naravno logika svake odgovorne vlasti, tada bi, navode u DF-u, za to izdvojila manje od 25 miliona eura. To je količina koja je po bilansima potrebna za pet mjeseci Crnoj Gori, a sada bi imala trostruko veću vrijednost.

"Da su postojale na ovaj način formirane robne rezerve naftnih derivata Vlada bi sada mogla da limitira cijenu nafte na 1.30 eura, da pomogne privredna društva, državnu i javnu upravu, pa čak i da ostvari i budžetsku korist od najmanje trideset miliona eura, koje bi u narednom periodu mogla koristiti za dalje kontrolisanje cijene naftnih derivata. Umjesto odgovornosti prema građanima, Vlada DPS-a sa satelitima je poslije prodaje Jugopetrola ukinula i robne rezerve i ostala bez ijednog značajnog odbrambenog mehanizma u kriznim situacijama, što nijedna ozbiljna država ne bi ni pomislila da uradi", smatraju u ovoj partiji.

Danas, kako dodaju, nude rješenje u jednokratnom simboličnom smanjenju cijena naftnih derivata.

''Što se tiče cijena osnovnih životnih namirnica, prošla DPS-ova i odlazeća Krivokapićeva i Abazovićeva Vlada, nije razvijala i jačala prijateljske odnose sa Srbijom, a sada kada je naišla kriza, traži pomoć od te "mrske Srbije", zaključuje se u saopštenju.

Portal Analitika