Politika

INTERVJU: Nikola Rakočević, šef poslaničkog kluba i član Predsjedništva Demokratske partije socijalista

DF bojkotuje izbore u Tivtu zbog pada političkog rejtinga

Šef poslaničkog kluba Demokratske partije socijalista Nikola Rakočević ocijenio je u intervju za Pobjedu da je gubitak političkog rejtinga razlog zbog kojeg je Demokratski front odlučio da ipak bojkotuje lokalne izbore u Tivtu.

Nikola Rakočević Foto: Pobjeda
Nikola Rakočević
PobjedaIzvor

- Radi se o retrogradnom političkom subjektu, koji uvijek insistira na vaninstitucionalnom političkom djelovanju i produkciji političke nestabilnosti u kojoj se najbolje snalaze. Za njihovu odluku jednako je relevantna i činjenica koje počinju i sami da budu svjesni: da je politički rejting DF-a u ozbiljnom padu, pa u strahu od te potvrde, bojkot izbora dođe kao logičan alibi, rekao je Rakočević za Pobjedu.

POBJEDA:Da li je najava bojkota DF-a ipak iznenađenje, imajući u vidu raniju odluku o izlasku na lokalne izbore?

RAKOČEVIĆ:Kada bi legitimitet izbora bio narušen svaki put kada bi neko odlučio da te izbore bojkotuje, tada bi uveli, ne samo u Crnoj Gori, već i šire, novi politički princip, a vjerovatno i novo političko uređenje, svakako sličnije anarhiji nego demokratiji.

Opozicija, pred izborne provjere, sasvim očekivano, pravi pritisak na vlast i pokušava stvoriti utisak u javnosti da je u podređenom položaju u odnosu na vladajuće partije, ali ipak, kada se raspišu izbori, ostaje im da biraju - da li da budu dio demokratskog sistema i pokušaju da se nametnu kao relevantni politički subjekt građanima, na izborima; ili će pak ostati van političkih procesa, uzaludno se zalažući u 21. vijeku u zemlji članici NATO-a i budućoj članici EU, za koncept nepoznat u svijetu, a to je da se vlast dobija bez borbe na demokratskim izborima, bilo na ulici, bilo sa neke druge alternativne vaninstitucionalne adrese.

POBJEDA:Što DPS očekuje od izbora u Tivtu?

RAKOČEVIĆ:Tivat je egzemplar vizije razvoja Crne Gore, koju dominantno DPS ostvaruje u proteklih više od deset godina. Brojni razvojni projekti, koje smo realizovali, ali i programska superiornost da preostale komunalne i infrastrukturne izazove uspješno riješimo, uliva nam realni optimizam da ćemo ostvariti izuzetno dobar rezultat na lokalnim izborima u Tivtu. DPS je, bez dileme, jedina ozbiljna i kredibilna politička opcija za Tivat i siguran sam da ce građani to prepoznati.

POBJEDA:Skupština je izabrala predsjednika DIK-a. Da li i dalje vjerujete da je nakon izbora u Tivtu moguć razgovor sa opozicijom o izbornom zakonu jer je pozicija DIK između ostalog dio izbornog zakona?

RAKOČEVIĆ:Skupština je izabrala predsjednika DIK-a, bez negativnih tonova od opozicije povodom konkretnog rješenja. Ni u javnosti niko nije pokušao osporiti kredibilitet novoizabranog predsjednika DIK-a. Upravo ovakvo rješenje je putokaz za sve nezavisne institucije, koje čekaju kadrovska rješenja na njihovom čelu.

Ne mislim da će pomenuti izbor motivisati opoziciju za dogovor o Zakonu o izboru odbornika i poslanika, kada ih ne motiviše iskazana spremnost partija u vlasti da dogovorimo sva rješenja koja predlože, pod uslovom da su u skladu sa preporukama OEBS-a i da obezbjeđuju progresiju izbornog zakonodavstva. Ne znam državu Evrope, danas, u kojoj vlast nudi opoziciji dijalog, sa spremnošću da prihvati sva racionalna rješenja političke konkurencije, a da opozicija to odbija. Objašnjenje je jednostavno - ukoliko pristane opozicija da dogovori Zakon o izboru odbornika i poslanika sa vladajućom većinom, moraće da prihvati i rezultate izbora, a crnogorska opozicija unaprijed zna da će izbore izgubiti. Ipak, ne bi trebalo da ih plaši obaveza da čestitaju pobjedu protivniku, jer ne bi bio prvi put da ne održe obećanje da će priznati rezultate izbora, naprotiv - opozicija u Crnoj Gori nikada nije priznala pobjedu DPS-a bez obzira što je uvijek uoči izbora dobijala ono što je željelja.

POBJEDA:Da li se može očekivati dogovor na sastanku ekspertskih timova Vlade i SPC o zakonu o slobodi vjeroispovjesti.

RAKOČEVIĆ:Očekujem od Vladinog tima da pripremi kompetentnu pravnu analizu i razmotri mogućnosti konkretnih rješenja u pravcu postizanja dogovora, ali vrlo precizno štiteći državni interes Crne Gore.

Optimista sam u dobru namjeru Vlade i u ozbiljan napor koji će biti uložen da se do rješenja dođe, ali, kako i logika nalaže, za dogovor je potrebno dvoje, a za opstrukciju samo jedno. Istovremeno, prizeljkujem da će SPC u Crnoj Gori uvažiti pravnu, ako već ne uvažava istorijsku argumentaciju i biti spremna da u dobrom duhu i dobroj namjeri zatraži sve garancije od crnogorske države za slobodno uzivanje svih vjerskih objekata, na principu vladavine prava, uz poštovanje drzave u kojoj funkcionise.

Na litijama prisutna antidržavna ikonografija

POBJEDA:Da li vidite kraj litijama na kojima učestvuje veliki broj građana, budući da ima informacija da će ta okupljanja u organizaciji SPC potrajati?

RAKOČEVIĆ:Ne mislim da je uopšte sporno pravo organizatora litija da protestuju. Ne mislim da su sami protesni skupovi nepoželjni, dok god su mirni, pa i uprkos tome sto se na njima često može vidjeti antidržavna ikonografija. Demokratija vam nalaže da morate biti tolerantni i strpljivi i prema takvom vidu iskazivanja nezadovoljstva. Posebno ne mislim da su protesti problematični jer su krajnje politički i to je sasvim jasno, a jedna od ključnih tekovina demokratije je upravo tolerantnost prema različitim pogledima na stanje stvari. Da je Crna Gora uređena kao teokratija, što nam sugerišu predstavnici Srpske crkve, ili po principu istočne civilizacije, kojima treba da težimo, po mišljenju SPC, protesti u državi bi zasigurno bili zabranjeni.

Demokratija za koju se savremena Crna Gora izborila pruža svima mogućnost da iskažu javno svoj stav, međutim, za donošenje ozbiljnih odluka, poput izmjene zakonske regulative, potreban je makar jedan valjani argument, a ne manja ili veća brojnost na protestima - to ne može biti motiv za vođenje ozbiljne politke u pravcu zaštite vitalnih državnih interesa i primjene vladavine prava.

Portal Analitika