Fudbalski savez Crne Gore, u najkraćem, za sada nije obavezan da to učini, a dosadašnji primjeri su dvojaki.
Jer, negdje je suspenzije UEFA-e pratilo izbacivanje iz domaćih takmičenja, a u drugim slučajevima to se nije dešavalo.
Ovom prilikom podsjećamo na ključne slučajeve suspenzija iz Evrope zbog namještanja utakmica.
Prva drakonska kazna koja je stigla u našu regiju dogodila se 2009. godine. UEFA je tada na osam godina zabranila evropske nastupe Pobedi iz Prilepa, zbog namještanja utakmice kvalifikacija za Ligu šampiona protiv jermenskog Pjunika iz 2004. godine.
Tim iz Prilepa tada je izbačen iz lige i diskvalifikovan iz svih makedonskih fudbalskih takmičenja. Nakon toga, registrovan je novi klub, kojeg Fudbalski savez Sjeverne Makedonije ne priznaje kao sukcesora Pobede.
Svježiji, zasigurno i poznatiji primjer pamtimo iz susjedstva. Skenderbeg iz Korče, u to vrijeme ubjedljivo najjači albanski klub, 2018. je suspendovan na 10 godina iz evropskih takmičenja, uz dodatnu sezonu zabrane. Sve se odnosilo na sumnje u namještanje utakmica u sezoni 2016/17, u okviru Lige Evrope.
Fudbalski savez Albanije tada nije suspendovao pomenutu ekipu, no brzo su ispali u niži takmičarski rang. Protekle sezone vratili su se u Superligu pa opet ispali - no, svakako, i da su bili prvaci, ne bi mogli u Evropu.
Iz novije prošlosti pamtimo i slučaj letonskog Ventspilsa. Oni su 2021, takođe zbog namještanja, dobili sedmogodišnju suspenziju iz evropskih takmičenja, pri čemu je predsjedniku kluba izrečena doživotna zabrana obavljanja funkcija u fudbalu. Iste godine, klub je istupio iz letonskog šampionata, a zatim se i ugasio.
Sjećamo se i da su jednogodišnju, odnosno dvogodišnju suspenziju iz Evrope dobili turski giganti Bešiktaš i Fenerbahče, ali to se nije odražavalo na njihov položaj u turskom fudbalskom šampionatu.