Fudbal

Nakon drakonske kazne UEFA-e tivatskom Arsenalu, prisjećamo se slučaja iz 1986. godine

Tako je to nekad radio FSCG: Ovako su dva crnogorska kluba zbog namještaljke izbačena u najniži rang

Prvi put u istoriji, jedan crnogorski klub dobio je kaznu od strane UEFA zbog namještanja utakmice.

Tako je to nekad radio FSCG: Ovako su dva crnogorska kluba zbog namještaljke izbačena u najniži rang Foto: Facebook / Naše Zabjelo
Autor
MPAutor
Portal AnalitikaIzvor

Zapravo, bolje je reći kako je tivatski Arsenal drakonski kažnjen - od desetogodišnje suspenzije iz Evrope, do doživotnih za pojedine protagoniste, ali i ceha od pola miliona eura. 

Na koji god način posmatrali situaciju, izuzetno je tužno što se to dešava bilo kojem našem klubu, a naročito Arsenalu - jer, u pitanju je tim koji je bio prijeratni prvak Crne Gore, učesnik prvog Prvenstva NRCG, klub sa najviše odigranih sezona i utakmica u Crnogorskoj republičkoj ligi...

Ipak, danas se - u svjetlu kazne koju su dobili Tivćani - vraćamo u prilično daleku 1986. godinu. Preciznije - jun. A još preciznije - u posljednje kolo ondašnje Crnogorske republičke lige.

Drakonske kazne za Arsenal iz Tivta: Moraće da plate pola miliona eura, Evropu neće igrati deset godina, doživotna suspenzija za Čelebića
14
Drakonske kazne za Arsenal iz Tivta: Moraće da plate pola…
16.07.2025 16:28

Uoči završnog kola, bilo je jasno kako su nikšićki Čelik i Partizan iz Gusinja već ispali u niži rang. Selidba u regiju čekala je još jedan, četrnaestoplasirani klub - a odluka o tome padala je u završnih 90 minuta. 

Posljednje kolo tim Zabjela dočekao je u zoni ispadanja uz gol razliku 38:43 i 27 bodova, a Dečić je bio poziciju iznad - njihova gol razlika bila je 39:36 i imali su 29 bodova.

U završnom kolu, Bokelj je odigrao pošteno do kraja, doduše i morali su - jer, još nijesu bili matematički osigurali prvo mjesto. Tog dana su pred 2.000 navijača u Kotoru savladali objektivno slabiju ekipu iz Tuzi, rezultatom 2:0. No, na Zabjelu se dogodilo pravo 'čudo'. Istoimeni klub trijumfovao je nad Zetom, rezultatom 7:0. Baš onoliko koliko im je i bilo potrebno da imaju za gol bolju razliku od Dečića.

Tako je tim Zabjela opstao u ligi, a Dečić je čekao nastup u Srednjoj regiji. Sve dok se u situaciju nije umiješao Fudbalski savez Crne Gore...

Izuzme li se prošlogodišnja situacija sa Budvom i Zetom, kada je 'izrečena' mjera zabrane napredovanja, iz republičke kuće fudbala tada su prvi i posljednji put izbacili nekoga u najniži rang zbog namještanja. I to ne jednu već - dvije ekipe. I Zabjelo i Zetu, koja je sezonu završila kao trećeplasirana, 'protjerali' su u Srednju regiju.

Uzalud su bili vapaji iz Titograda i Golubovaca, ništa nije pomagalo. A ni Dečić nije opstao - na kraju je donijeta odluka da broj sudionika sljedeće sezone, sa 16, bude smanjen na 14 klubova.

Koliko je oštra sankcija FSCG imala uticaja na dva kluba najbolje će reći sljedeći podaci - Zeti, koja je tada bila gotovo uvijek u vrhu republičke lige, bile su potrebne tri pune sezone da se uopšte vrati u takmičenje. Zabjelo se u sezoni 1986/87. nije ni pojavilo u Srednjoj regiji, a u Crnogorskoj republičkoj ligi opet su nastupili tek 1992. godine.

Nije tog juna skandalozno bilo samo u republičkom rangu

Taj jun 1986. nije bio skandalozan samo u Crnogorskoj republičkoj ligi. Jer, upravo tada dogodilo se i 'legendarno' posljednje kolo u Prvoj saveznoj ligi. Čuveno 'Šajberovo kolo' - koje je na kraju, čitavu godinu kasnije, epilog dobilo pred Ustavnim sudom SFRJ. Među nizom klubova koji su bili uključeni u skandal bila su i naša dva prvoligaša - Sutjeska i Budućnost su kraj Bistrice podijelili bodove uz nestvaran rezultat - 5:5.

Kada govorimo o Crnogorskoj ligi 1985/86, treba istaći i da je ona bila jedna od najujednačenijih u istoriji takmičenja. Jer, primjera radi, razlika između drugoplasiranog i kluba koji je bio ispod 'crte' opstanka iznosila je svega sedam bodova. Naravno, bitna razlika u odnosu na današnje vrijeme je u tome što su u to doba za pobjedu dobijana dva umjesto tri boda.

Tabela Crnogorske republičke lige 1985/86: Bokelj 39, Igalo 36, Zeta 33, Ibar 32, Arsenal 31, Gorštak 31, Budva 30, Ribnica 30, OFK Titograd 30, Tekstilac 30, Titeks 30, Iskra 30, Zabjelo 29, Dečić 29, Čelik 24, Partizan Gusinje 16.

Portal Analitika