Simfoničari, kojim diriguje Aleksej Šatski, posljednje veče Internacionalnog muzičkog festivala će započeti svitom „Trorogi šešir“ Manuela de Falje. Kao što je to običaj kada CSO na ima cijenjenog gosta, drugo djelo na programu biće Koncert za gitaru i orkestar „Aranhuez“ Hoakina Rodriga, gdje će im se na sceni pridružiti Karadaglić. Koncert, a time i 11. A tempo, zatvoriće Simfonija br. 5 u B-duru Franca Šuberta, kompozitora čijom je „Rozamundom“ festival i počeo.
Mladi crnogorski gitarista, sa decenijskom adresom u Londonu, protekle godine je „pokorio“ top liste debi albumom „Mediterraneo“, a auditorijume najpoznatijih scena širom svijeta ostavio bez daha. Biće to rijetka prilika da ga ponovo čujemo u Crnoj Gori nakon samo osam mjeseci i već mnogo unaprijed najavljenih nastupa, nakon solističkog koncerta u avgustu prošle godine, na Don Brankovim danima muzike, u okviru Kotor Arta. Nakon nastupa pred publikom u rodnom gradu, Karadaglić će krenuti na turneju po Dalekom Istoku, za početak juna najavljen je izlazak njegovog drugog CD-a, „Latino“.Podsjećamo, ovogodišnji A tempo počeo je nastupom violinista Ilje Gringolca i CSO, kojim je dirigovao Grigorij Krasko. Drugi dan bio je prilika da na solističkom nastupu, nakon tri godine čujemo crnogorsku pijanistkinju Vedranu Kovač, koja sada živi i radi u Beču.
Uslijedili koncerti dva inostrana trija. Čuli smo francuski Venderer trio, koji čine pijanista Vensan Kok, violinista Žan-Mark Filip-Varjabedijan i čelista Rafael Pidu, koji su izvodili djela, za njih – domaćih kompozitora. Mladi austrijski gitarista Diknu Šneberger, uz basistu Jošija Šnebergera i gitaristu Martin Špicer, odveli su publiku na jedinstveno džez putovanje u stilu Đanga Renarta.
Najpoznatiji hor regiona, beogradski Collegium musicum, sa dirigenticama Darinkom Matić - Marović i Draganom Jovanović, izveo je premijerno djela i horske obrade kompozicija crnogorskih autora. Gudački kvartet Rubikon, koji predvodi crnogorski violinista Roman Simović, a uz njega su tu i violinista Miloš Petrović, violista Branko Kabadaić i čelista Dragan Đorđević, ne samo da su potvrdili svoj renome, već i održali (do zatvaranja) najbolji koncert na A tempu. Čuli smo i tri mlade, talentovane crnogorske pijanistkinje, koje su pokazale da se možemo nadati da će nas u budućnosti i po njima u svijetu (pre)poznavati. Pored Podgorice, Amina Nikočević, Vedrana Perović i Ana Vujošević, predstavile su se i publici u Kotoru i Herceg Novom.Program Harp Connection bio je posvećen nastupu Beogradskog kvarteta harfi i njihovom gošćom Natali Šatlen iz Švajcarske. Poseban doživljaj ljubiteljima etno i „svjetske“ muzike priredili su ženski hor Čarobni glasovi Bugarske, kojim je dirigovala Dora Hristova, kao i čuvena portugalska fado pjevačica Tereza Salegeiro, nedadašnja članica popularne grupe „Madredeus“.
Osim koncerata, u okviru 11. A tempa predstavljena su i dva izdavačka poduhvata MCCG. Riječ je o "Razvoju pijanističke tehnike" Aleksandra Serdara i "Muzičkom životu u Podgorici i Crnoj Gori u doba Nikole I Petrovića Njegoša" Vesne Ivanović. Obije promocije bile su veoma dobro posjećene.
A tempo su i ove godine zajednički relizovali Muzički centar Crne Gore i Crnogorsko narodno pozorište, a od prošle godine manifestacija je postala jedina punopravna članica Evropske asocijacije festivala (EFA) iz Crne Gore.
(Foto: imgartists.com, Duško Miljanić - CNP)