Društvo

Advokat Dejan Dragović poručuje da su pravosnažne i izvršne odluke suda obavezujuće

CRPS odbio da registruje Mugošu kao predsjednika

Organ uprave mora ispoštovati imperativni nalog suda, a nalog suda je iznad bilo koje odluke Skupštine Komore, piše u žalbi koju je dr Aleksandar Mugoša podnio Ministarstvu finansija i socijalnog staranja, a u koju je Pobjeda imala uvid

CRPS odbio da registruje Mugošu kao predsjednika Foto: FOTO:PA/Pobjeda
PobjedaIzvor

Centralni registar privrednih subjekata odbio je da registruje Aleksandra Mugošu kao predsjednika Ljekarske komore, uprkos privremenoj mjeri koju je donio Osnovni sud i vratio ga na tu funkciju. Kako saznaje Pobjeda, na ovakvo rješenje CRPS, Mugoša se žalio Ministarstvu finansija i socijalnog staranja.

Osnovni sud u Podgorici prije nekoliko dana je privremenom mjerom vratio Mugošu na mjesto predsjednika Ljekarske komore do isteka njegovog mandata 4. januara 2022. godine.

Mugoša je pokrenuo spor u kome se žalio na Ljekarsku komoru da su ga razriješili nezakonito i da su nezakonito imenovali novu v. d. predsjednice tog esnafskog udruženja Milenu Popović-Samardžić i tražio određivanje privremene mjere. Sutkinja Osnovnog suda u Podgorici Dijana Rovčanin u rješenju je navela da je ovaj Mugošin zahtjev osnovan i donijeta je privremena mjera, koja ima za cilj da trenutno reguliše sporne odnose i ugrožena prava kako bi se spriječilo dalje ugrožavanje prava.

Žalba

Međutim, CRPS nije uvažio rješenje Osnovnog suda koje je Mugoša priložio uz zahtjev za registraciju.

U obrazloženju rješenja CRPS u koje je Pobjeda imala uvid, donešeno 14. aprila, navodi se da odredbama člana 321 stav 4 Zakona o privrednim društvima, je propisano da će Uprava prihoda odbiti registraciju „ako su podaci unijeti u prijavu nepotpuni, uz prijavu nije dostavljena kompletna dokumentacija, ako je pod istim nazivom registrovan neki drugi oblik obavljanja privredne djelatnosti, ako je ispunjen potreban uslov za odbijanje za registraciju, propisan drugim zakonom“.

Mugoša se požalio na to što CRPS nije uvažio odluku suda već je kao razlog za odbijanje registracije naveo taj što Skupština Ljekarske komore nije donijela odluku o razrješenju Popović-Samardžić i imenovanju Mugoše.

"Popović-Samardžić prvo nikad nije ni registrovana kao predsjednik Komore kod prvostepenog organa, već kao v.d. predsjednika Komore. Sa navedenog razloga ona ne može biti razriješena sa funkcije predsjednika Ljekarske komore jer ista nikad nije ni bila na navedenoj funkciji. Mugoša je 4. 1. 2018. izabran za predsjednika Komore, pa shodno navedenom Osnovni sud u Podgorici nije naložio poslodavcu, odnosno Komori ponovni izbor tog lica na mjesto predsjednika Komore već ga je svojim rješenjem vratio na mjesto predsjednika. Dakle, izjašnjenje u smislu izbora Mugoše na mjesto predsjenika Komore od strane Skupštine Komore ne samo da bi bilo nepotrebno, već bi bilo i nezakonito postupanje tog organa Komore", ističe Mugoša u žalbi u koju smo imali uvid.

Piše i da poslodavac ne može da ne izvrši sudsku odluku i da su posljedice takvog ponašanja predviđene članom 395 Krivičnog zakonika.

"Organ uprave mora ispoštovati imperativni nalog suda, a nalog suda je iznad bilo koje odluke Skupštine Komore. Odnosno sud ima nadležnost ispitivanja zakonitosti odluka Skupštine Komore, a samim tim i ukidanja istih ukoliko utvrdi da su nezakonite", navodi se u žalbi.

Sindikat doktora medicine na čijem je čelu Popović-Samardžić ne priznaje odluku suda.

Prije dva dana, na konferenciji je saopštila da nije tačno da je sud utvrdio da je Mugoša nezakonito smijenjen te da je vraćen na čelo Ljekarske komore jer suđenje nije ni počelo, te da sud ne može da ga vrati na funkciju već to, prema njenim riječima, mogu samo delegati u Skupštini slobodnom izbornom voljom.

Popović-Samardžić je upozorila Ministarstvo zdravlja i CRPS da Mugoša nema odluku Skupštine sa kojom bi mogao biti predsjednik.

Tumačenje zakona

Za ovu, malo je reći, neobičnu situaciju u Ljekarskoj komori, Pobjeda je juče pitala za pravno tumačenje advokata Dejana Dragovića koji je poručio da „postoji obaveza svih pa i CRPS da izvršavaju pravosnažne i izvršne sudske odluke“.

"Privremena mjera je obavezujuća izvršna odluka i protivnik obezbjeđenja je u obavezi da postupi po privremenoj mjeri kao izvršnoj odluci suda. Žalba, odnosno prigovor na rješenje o određivanju privremene mjere ne odlaže njeno izvršenje. Pravosnažne i izvršne sudske odluke su obavezujuće i one se moraju izvršavati. Neizvršenje sudske odluke je krivično djelo shodno članu 395 Krivičnog zakonika Crne Gore. Krivičnim zakonikom čl. 395 propisano je da službeno ili odgovorno lice koje odbije da izvrši pravosnažnu i izvršnu sudsku odluku kazniće se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do dvije godine", pojasnio je Dragović.

Navodi i da je privremena mjera hitna mjera u postupku.

"Privremenom mjerom kao sudskom odlukom pruža se hitna pomoć određenom tj. ugroženom licu. Iako se radi o hitnoj mjeri privremenom mjerom se ne prejudicira ishod konkretnog postupka. Privremena mjera stupa na snagu donošenjem, nevezano za ishod postupka. Privremena mjera koju je donio Osnovni sud u Podgorici a koja se tiče Mugoše je izvršna odluka, i ne postoji mogućnost njenog odlaganja i protivnik obezbjeđenja je dužan da postupi po odluci Osnovnog suda", istakao je Dragović.

Dragović pojašnjavai i da je Mugoša izabran na period od četiri godine pa je sud odredio privremenu mjeru do 04.01.2022. godine.

"Ova privremena mjera je određenog trajanja, iz razloga jer nije moguće predvidjeti trajanje parničnog postupka, a takođe treba znati da tokom trajanja postupka, Osnovni sud može ukoliko se promijene okolnosti izmijeniti donijetu privremenu mjeru ili je obustaviti. U svakom slučaju ova privremena mjera je obavezujuća i kao izvršna sudska odluka ona se mora izvršiti i primijeniti", zaključuje sagovornik Pobjede. 

Portal Analitika