Društvo

Crnogorske fregate u Bengalskom zalivu?

Izvor


„Stručnjaci za odbranu ističu da je Bengalski zaliv poznat po teškom moru i olujama, pa RM Bangladeša treba veće ratne brodove poput fregata ili korveta da bi efikasno patrolirala tim vodama. U ovom trenutku RM Bangladeša ima pet fregata, ali osim jedne koja je relativno savremena, preostale četiri su stare i treba ih hitno zamijeniti novijim brodovima. Mornarica se trudi da te brodove obezbijedi iz Crne Gore i Kine“, piše „Daily Star“ u tekstu pod nazivom „Jaka porudžbina RM Bangladeša“, koji je taj list nedavno objavio na naslovnoj strani.



„Uspostavljanje pune kontrole nad svojim pomorskim granicama i resursima od Bangadeša traži da ojača sposobnosti i kapacitete svoje Ratne mornarice sa uvođenjem dodatnih resusa za patroliranje iz vazduha, radarskog nadzora kao i nabavkom novih i većih brodova“, piše dnevnik koji izlazi u Daki, glavnom gradu Bangladeša, napominjući da se uz nabavku novih brodova iz Crne Gore i Kine radi na nabavci patrolnih aviona iz Njemačke, kao i kupovini novog radarskog sistema velikog dometa koji će biti instaliran na kopnu.



Inače, posao sa Bangladešom trebalo je da se odradi preko Turske u kojoj bi crnogorski ratni i pomoćni brodovi bili generalno remontovani pred isporuku toj južnoazijskoj državi. Novcem dobijenim od prodaje dviju fregata i dva pomoćna broda Crna Gora je, opet u Turskoj, trebalo da kupi dva nova i mnogo manja patrolna broda tipa „Damen Stan Patrol 4207“ kakve po holandskoj licenci gradi jedno tursko brodogradilište.



Vijesti pišu da Šveđani međutim, nikada nisu dali saglasnost da Jugoslavija, odnosno zemlje nastale njenim raspadom, tu tehnologiju preprodaju trećoj strani. Izvori lista kao jedan od glavnih razloga zbog čega još nije došlo do realizacije ovog plana navode nemogućnost Crne Gore da od Švedske dobije dozvolu da trećoj strani preproda švedsku vojnu tehnologiju koja je dio fregata klase „Kotor“.



Naime, ova dva broda građena krajem osamdesetih godina u bivšoj SFRJ, opremljeni su sistemom za upravljanje vatrom 9LV-200 mk 2 švedske proizvodnje koji je tada bio jedan od najmodernijih u svijetu, a Jugoslavija ga je dobila za ugradnju u svoje ratne brodove zbog odlične saradnje koju je tada imala sa Švedskom u domenu vojne industrije.



Šveđani međutim, nikada nisu dali saglasnost da Jugoslavija, odnosno zemlje nastale njenim raspadom, tu tehnologiju preprodaju trećoj strani, pa je zbog toga prije nekoliko godina propala i već viđena prodaja četiri raketne topovnjače klase „Rade Končar“ koje je MVCG pokušala prodati Sudanu.



Međutim, i na tim brodovima je ugrađen švedski sistem za upraljanje vatrom 9LV čiju dalju preprodaju skandinavska država nije bila sklona da odobri.

foto: paluba.info

Portal Analitika