Abiznis

Partijske igre oko mjesta direktora Agencije za civilno vazduhoplovstvo

Crna Gora može izgubiti rukovodeće funkcije u evropskim institucijama

Sa aspekta državnog interesa bitno je da li će Vlada i Savjet Agencije, zavisno od toga koga izaberu, donijeti odluku da Crna Gora izgubi članstvo u najužem rukovodstvu koordinacionog komiteta ECAC-a i osnivačkog odbora JAA TO-a, čiji je aktuelni direktor ACV Dragan Đurović član. Ta mjesta nijesu vezana za državu nego za njega, pa bi ih odmah zauzeo kandidat iz neke članice EU.

Crna Gora može izgubiti rukovodeće funkcije u evropskim institucijama Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

U toku je odlučivanje po konkursu za izbor direktora Agencije za civilno vazduhoplovstvo (ACV). Prema saznjanjima Pobjede, vladajuća koalicija insistira da niko iz DPS ne smije biti na nekoj funkciji. Ovakav stav, koji poprima obrise neformalne lustracije bez uporišta u zakonu, prema saznanjima naše redakcije, sve više izaziva podozrenje i zabrinutost kod međunarodnih partnera, koji to smatraju nedemokratskom, opasnom i neodrživom praksom.

U konkurenciji od deset kandidata, objektivno najviše šansi ima aktuelni direktor Agencije Dragan Đurović koji je, kako saznajemo, dobio jake preporuke iz Evropske komisije, Ujedinjenih nacija i najvažnijih evropskih vazduhoplovnih institucija Eurocontrola i EASA. U pismima upućenim premijeru Zdravku Krivokapiću i šefu diplomatije Đorđu Raduloviću navode se pohvale za Đurovićeve rezultate, profesionalizam i preporuke za novi mandat.

Kandidati

No, postoje jake indicije da će u prvom planu biti partijski kriterijum. Kako saznajemo kandidat SNP, koja polaže pravo na ovo mjesto po dubini, je Zoran Maksimović, koji se nalazi na Zavodu za zapošljavanje i ušao je u 65 godinu, pa bi u polovini četvorogodišnjeg mandata morao poći u starosnu penziju, što bi bio svojevrsni paradoks, kompromitacija pred javnošć i nezakonito postupanje.

Neki krugovi u SNP, međutim, smatraju ovaj prijedlog predsjednika partije Vladimira Jokovića lošim, pa nagovaraju Milisava Ćorića, bivšeg mojkovačkog predsjednika Opštine, da za svaki slučaj konkuriše, iako znaju da nema nikakvih šansi, jer nema iskustva u vazduhoplovstvu. Ćorić se, inače, javlja na mnoge konkurse, a nedavno je propao na konkursu za direktora Službenog lista, jer je premijer Krivokapić bio izričito protiv njega, a izgleda da se dobro ne kotira ni u vrhu svoje partije, tako da se dvoumi o kandidaturi.

Iz struktura bliskih DF-u najozbiljniji kandidat je Božo Milonjić, nedavno smijenjeni generalni sekretar Vlade, koji je kritikovao premijera Krivokapića zbog nepotpisivanja temeljnog ugovora i koji tvrdi da je blizak rukovodećim strukturama SPC. Njegovo ime se pominjalo nedavno u spisima istrage u vezi kriminalne grupe bliske škaljarskom klanu koja je spremala likvidacije u Crnoj Gori.

Drugi kandidat blizak DF-u je Nebojša Jušković, službenik u Ministarstvu finansija koji radi na predmetima državne pomoći, a kome je hobi padobranstvo. On se, kao i Milonjić, promoviše za velikog vjernika, proruski nastrojenog i hvali priznanjima koja je navodno dobio od Ruske pravoslavne crkve i medaljom ruskog predsjednika Vladimira Putina. On je i predsjednik NVO ,,Veterani 63 padobranske brigade u CG“ koja baštini tradiciju te brigade Vojske Srbije, koja je namijenjena za prikupljanje obavještajnih podataka i izvođenje operacija specijalnih snaga.

Jušković je u Moskvi, u ime njegove partije Demokratske stranke jedinstva i njegove NVO, potpisao sporazum o saradnji sa ruskim generalom Mihailom Mojsijevim, predsjednikom ruskog saveza veterana.

Na konkurs se, prema našim saznanjima, javilo još nekoliko kandidata koji formalno ispunjavaju uslove, ali objektivno nemaju kapaciteta za rukovodeću funkciju.

Zahtjevi EU

Prema našim saznanjima Demokrate, čiji kadar Dženan Kolić rukovodi Savjetom Agencije koji bira direktora, obećale su Jokoviću, kome je Maksimović drug iz sportskih dana, da će podržati njihovog kandidata, ali da su se ovih dana pokolebali.

Sa jedne strane suočeni su sa eksplicitnim zahtjevima iz Evrope čije bi ignorisanje mogli teško objasniti, a sa druge strane činjenicom da bi njihov kandidat, koji nije nikakav ekspert, ukoliko bude izabran morao na pola mandata da po sili zakona ide u penziju, što ne korespondira njihovim proklamovanim vrijednostima i bilo bi kompromitantno za njihov demokratski imidž.

Prema našim saznanjima Ura, odnosno njen lider Dritan Abazović ima rezervisan stav prema prijedlozima koalicionih partnera i ne želi da radi mimo evropske koristi Crne Gore i zalaže se da se funkcije dodjeljuju najsposobnijim i najboljim kandidatima.

Sličan stav ima i resorni ministar Mladen Bojanić, koji je javno proklamovao da neće udovoljavati partijskim interesima, ali je pitanje koliko će njegov stav biti relevantan i koliko je on dosljedan da ga ispoštuje. Ipak, pravnici kažu da on po slovu zakona ima zadnju riječ jer daje saglasnost na odluku Savjeta Agencije, odnosno može je odobriti ili stopirati.

No, ono što je sa aspekta državnog interesa bitno je da li će Vlada i Savjet Agencije, zavisno od toga koga izaberu, donijeti odluku da Crna Gora izgubi visoke rukovodeće funkcije u Evropskoj konferenciji za civilno vazduhoplovstvo (ECAC) i Evropskoj vazduhoplovnoj trening organizaciji (JAA TO).

Đurović je, naime, član najužeg rukovodstva koordinacionog komiteta ECAC i osnivačkog odbora JAA TO i ukoliko bi mu prestao mandat direktora Agencije prestao bi mu i mandat u ovim evropskim institucijama. Ta mjesta nijesu vezana za državu nego za njega lično i njegovo mjesto odmah bi zauzeo kandidat iz neke države EU. Bilo bi neobjašnjivo da Crna Gora preda ta visoka mjesta nekome drugome u situaciji kada se mnogi bore za njih, a Crna Gora ih ima po prvi put u svojoj istoriji.

Preporuke

Od našeg izvora verziranog u međunarodne odnose dobili smo ocjenu da ovakva količina preporuka sa važnih adresa nije zabilježena i da bi bilo rizično da Vlada ne prihvati eksplicitne zahtjeve čelnika evropskog vazduhoplovstva. Jer, kako ističu, radi se o bezbjednosti vazduhoplovstva gdje i NATO strategija vojno-civilne povezanosti i koordinacije ima značajno mjesto i veoma je važno ko rukovodi tim procesima. NATO sasvim sigurno ne bi gledao blagonaklono na činjenicu da važne institucije zaposjednu partijski kandidati čije partije javno pokazuju stavove suprotne vrijedostima tog saveza.

Sa druge strane, vazdušni saobraćaj, odnosno saobraćaj uopšte važan je segment evropskih integracija i tu se ne smije rizikovati utvrđeni napredak i povratak unazad.

Treba imati u vidu da se u ovom slučaju radi i o nezavisnoj regulatornoj instituciji, koja po evropskim standardima ne smije biti subjekt za politički uticaj.
Situaciju izbora komplikuje okolnost da je, kako su ranije prenijeli neki mediji, novi Savjet Agencije nezakonito izabran i da se pred sudom nalazi zahtjev za preispitivanje Vladine odluke. 

Portal Analitika