O tome govore volonteri Kristina Burzanović i Filip Vukčević.
Tim Crvenog krsta Crne Gore imao je priliku da sedam dana boravi u Sisačko-moslavačkoj županiji koja je krajem prethodne godine pogođena jakim zemljotresom.
“Bili smo smješteni u kampu u Petrinju odakle smo u zavisnosti od potreba posjećivali druga ugrožena mjesta. Bilo je to veoma korisno iskustvo. Često se pominje brojka od 31 hiljadu oštećenih objekata. Rad sa stanovništvom bio je težak i tužan, a ipak, bili smo lijepo prihvaćeni, bili su nam zahvalni što smo došli iz Crne Gore da im pomognemo”, kazala je Kristina Burzanović.
Filip Vukčević kaže da je zemljotres samo pogoršao već lošu materijalnu situaciju stanovništva u Petrinju.
“Ljudi su u dosta teškoj situaciji kako materijalno, tako i psihički”, kazao je on.
Bili su svjedoci nekoliko manjih potresa dok su boravili u Hrvatskoj. Ipak nastavljali su da pomažu.
“U početku im je trebalo sve, morali smo im obezbijediti pijaću vodu, hranu… Već kako vrijeme prolazi mijenjaju se i potrebe. Već se razmatraju neka dugoročna rješenja za smještaj”, kazao je Vukčević.
Volonterka Kristina dodaje da nijesu primijetili da stanovništvo oskudijeva u pomoći i bilo kakvim primarnim namirnicama.
Njihov angažman se zasnivao na terenskom radu.
“Prijem i skladištenje robe, priprema za distribuciju, obilazak i procjena potreba najudaljenijih domaćinstava… Uz sve to radili smo i psiho-socijalnu podršku”, kazao je on.
Ističu da uprkos dobroj obuci u Crvenom krstu, nije lako čuti sve teške sudbine sa kojima se susrijeću.
Kažu da ima dosta volontera u Crvenom krstu Crne Gore.
Poručuju mladima da ne bježe od volontiranja zbog manjka vremena, jer je za volontiranje je dovoljno koliko god imamo slobodnih trenutaka.