Društvo

Sociolog religije Slobodan Sadžakov

Čin vraćanja duga za pomoć da zaposjednu državne institucije

Od svih problema koje crnogorsko društvo ima, za novu Vladu je očigledno najvažnije da meteorskom brzinom promijeni Zakon o slobodi vjeroispovijest. To je i u sadržajnom i simboličkom smislu jasan pokazatelj kako će se nova crnogorska vlast ponašati, odnosno koji će projekat slijediti i čije će interese protežirati – kategoričan je Slobodan Sadžakov

Slobodan Sadžakov Foto: Pobjeda
Slobodan Sadžakov
PobjedaIzvor

Najveći aktuelni problem Crne Gore je razgradnja njenog istorijski utemeljenog statusa, a to se tiče upravo namjere da se kroz rušenje Zakona o slobodi vjeroispovijesti obezbijedi privilegovan položaj Srpskoj pravoslavnoj crkvi kao trenutno glavne poluge velikosrpskog nacionalizma – ocijenio je za Pobjedu sociolog religije, univerzitetski profesor Slobodan Sadžakov.

Realizatorima tog projekta, kojem, kako kaže naš sagovornik, nije manjkalo ni teških zločina, oduvijek je smetala pravna sfera kao pretpostavka normalnog i uljuđenog života.

Brzina

- Od svih problema koje crnogorsko društvo ima, za novu Vladu je očigledno najvažnije da meteorskom brzinom promijeni Zakon o slobodi vjeroispovijesti. To je i u sadržajnom i simboličkom smislu jasan pokazatelj kako će se nova crnogorska vlast ponašati, odnosno koji će projekat slijediti i čije će interese protežirati – istakao je on.

Izmjene Zakona o slobodi vjeroispovijesti ekspresnom brzinom, bez ikakve javne rasprave, prema njegovim riječima, samo su pokazatelj da je riječ o namjeri da se konzervira situacija u kojoj je SPC bila ,,država u državi“, u mnogo čemu relaksirana od uticaja pravnog poretka Crne Gore.

- Brzina nove vlasti kojom su izmijenili Zakon zapravo je, čin vraćanja duga onima koji su im i pomogli da zaposjednu državne institucije. Odjednom ni javna rasprava o Zakonu (o kojoj su nekad toliko pričali) nije bitna, po onoj ,,zanemarimo principe, ako nam smetaju“ – istakao je on.

Sadžakov je kategoričan da je donošenje Zakona o slobodi vjeroispovijesti bio dio napora da se pravno reguliše čitav niz spornih pitanja koja su opterećivala crnogorsko društvo, da se uvede red u oblast rada vjerskih organizacija, te da se koriguju određene istorijske nepravde i pravne mahinacije.

- To je ujedno značilo i namjeru da se dokine pravno problematični položaj SPC u Crnoj Gori, kao i da se ujedno ojača pravni poredak, odnosno suverenost Crne Gore. U tom pogledu, Zakon je predstavljao pokušaj realizacije temeljnih civilizacijskih vrijednosti koje poznajemo pod nazivom sekularizacija (razdvojenost države i crkve, odnosno crkava). Te vrijednosti su osnova svake moderne države. Da je ovaj Zakon predstavljao izraz samovolje i hajdučije on sigurno ne bi mogao dobiti ,,zeleno svijetlo“ od strane tako respektabilne instance kakva je Venecijanska komisija – naglasio je naš sagovornik.

Ministar pravde i ljudskih i manjinskih prava Vladimir Leposavić preko dnevnika Dan u četvrtak je obavijestio crnogorsku javost da je gotov Prijedlog izmjena i dopuna Zakona o slobodi vjeroispovijesti i obrazližo da javna rasprava nije bila neophodna jer će dokument biti procesuiran Vladi u hitnom postupku već početkom ove sedmice, a onda i Skupštini.

Saopštio je i kako su izmjene donešene u intenzivnoj komunikaciji sa predstavnicima tradicionalnih vjerskih zajednica u našoj zemlji, a to su za Leposavića – SPC, odnosno njena Mitropolija crnogorsko-primorska, Islamska zajednica i Katolička crkva.

- U nemušto sročenom saopštenju povodom promjene zakona navedeno je i da su održane konsultacije sa određenim vjerskim zajednicama. Iz izjave poglavara Katoličke crkve, koji je očigledno neprijatno iznenađen pomenutom brzinom, da se naslutiti koliko je sve to izgledalo ozbiljno i promišljeno – dodao je Sadžakov.

Čelnici Islamske zajednice i Katoličke crkve u našoj zemlji reis Rifat Fejzić i monsinjor Rok Đonlešaj potvrdili su Pobjedi da su dobili poziv za sastanak od Leposavića, dan pošto je konstituisana Vlada. Leposavić ih je u utorak, 8. decembra pozvao da se sastanu u srijedu 9. decembra.

Fejzić nije mogao da dođe, ali su bila dva pravnika Islamske zajednice, dok se Đonlešaj sreo sa Leposavićem. On je i jednima i drugima uručio gotov Prijedlog izmejna i dopuna Zakona i zatražio, kako su nam i potvrdili, da se o njemu izjasne za dan-dva.

Iz Srpske crkve Pobjedi nijesu odgovorili kada su se sreli sa Leposavićem, ali s obzirom na činjenicu da je on bio član njihovog ekspertskog tima koji je o Zakonu pregovarao sa prethodnom vladom, jasno je da su se sastajali u kontinuitetu i da je riječ o njihovom dokumentu.

CPC

Sagovornik Pobjede ocjenjuje da sve što se posljednjih meseci desilo, zaključno sa najavom promjene Zakona o slobodi vjeroispovijesti, dodatno će otežati i položaj Crnogorske pravoslavne crkve koja, kako kaže, ionako ima velike poteškoće da ostvari ravnopravan status u aktuelnom vjerskom životu Crne Gore.

- Taj status joj, nesumnjivo, pripada kako na osnovu istorijskih razloga, tako i u pogledu toga što predstavlja organizaciju kroz koju značajan broj crnogorskih vjernika iskazuje svoje religijsko osjećanje. Tome treba dodati i sadašnji nezavidan položaj CPC u pogledu dobijanja autokefalnosti. Taj proces treba, prije svega, da se odvija u religijskoj sferi i koliko god dug bio, imajući u vidu kompleksnu situaciju u odnosima pravoslavnih crkava, on bi trebalo da bude shvaćen u kontekstu otvorenog pitanja, a ne situacije koja je zauvijek zapečaćena – naglasio je Sadžakov.

No, bez obzira na dobijanje statusa autokefalnosti CPC, crnogorska suverenost, dodaje on, ne zavisi od tog procesa.

- Crnogorska suverenost već postoji, ona je u skladu sa modernim pravnim parametrima, ona je zasnovana na državnim institucijama i na evidentnoj priznatosti njene nezavisnosti. Čak i da CPC dobije autokefalnost, ova pravoslavna crkva, imajući u vidu sekularni karakter državnosti Crne Gore, neće biti ,,državna crkva“. Kao što postoji crnogorska suverenost, tako već sada postoji i funkcioniše CPC. Crna Gora nije ni u kom smislu nedovršena ni falična država, niti direktno zavisi od autokefalnosti. U modernom svijetu, državni legitimitet se ne crpi iz religijske sfere. Autokefalnost CPC je, naravno, poželjna. Ona jeste problem, ali ne najveći – zaključio je Sadžakov.

Prema informacijama koje Pobjeda ima, duh Zakona o slobodi vjeroispovijesti temeljno je izmijenjen i tim dokumentom ozakonjuje se preuzimanje istorijskog postojanja i apsorpcija autonomne-autokefalne Crnogorske pravoslavne crkve u Srpsku pravoslavnu crkvu.

„Vjerske zajednice koje su pravni subjektivitet stekle po svom istorijskom kontinuitetu i ranijim propisima do dana stupanja na snagu ovog zakona upisuju se u evidenciju postojećih vjerskih zajednica, koju vodi Ministarstvo, po službenoj dužnosti“, navodi se u dokumentu.

Srpska crkva u Crnoj Gori na ovaj način ostvarila je jedan od svojih glavnih ciljeva – a to je da ne mora da se registruje, odnosno ona će, ako ove izmjene Zakona prođu u parlamentu, sada biti registrovana po službenoj dužnosti, po osnovu istorijskog kontinuiteta.

Za izmjene Zakona o slobodi vjeroispovijesti Vladi je potreban glas 41 poslanika u Skupštini, što znači da bi za njega trebalo da glasaju i predstavnici koalicije koju je predvodila Ura Dritana Abazovića. Iz ove partije ranije su saopštavali da će podržati promjene koje se odnose na sporne članove o imovini u ovom zakonu, što je prije pobjede na izborima SPC bio ključni zahtjev.

Leposavić konfuzan

Za razliku od onoga što je rekao u srijedu, a Dan objavio u četvrtak, ministar Vladimir Leposavić, juče je korigovao izjavu pa je, kako prenosi RTCG, na predavanju u okviru „Škole političkih studija“ koju organizuje NVO Građanska alijansa, kazao kako je Nacrt izmjena Zakona o slobodi vjeroispovijesti pri kraju.

Najavio je i formiranje radne grupe koja će se baviti tim pitanjem, nove sastanke sa predstavnicima vjerskih zajednica sljedeće sedmice, kao i javnu raspravu, ali tek kada izmjene Zakona budu usvojene?!

Ponovio je da su izmjene Zakona donešene u hitnom postupku što ne obavezuje na javnu raspravu.

- Dva goruća pitanja tog Zakona jesu članovi 62, 63, i 64 u kojim je pokušano da se pitanje imovinskog spora rješava samo za jednog pravnog subjekta pred izvršnim organon, organom Vlade, a ne pred sudom. U posljednjem izvještaju PS SE je rečeno da te odredbe nijesu ni trebale tu da se nađu i mi smo to brisali - naveo je Leposavić.

Rekao je i da su precizirani uslovi registracije i evidencije kako bi se „izbjegla konfuzija i manipulacije“, te da je cilj izmjena da sva prava i obaveze pripadaju jednako svim vjerskim zajednicama.

- U tom simislu u Zakonu nema diskriminacije između postojećih vjerskih zajednica i onih koje će biti u budućnosti, to ne možemo da predvidimo, zbog toga i postoji Zakon da bi mogle vjerske zajednice, da kad se organiziju i da se prijavljuju i upisuju u javnu evidenciju - kazao je Leposavić.

On je iskazao i opredjeljenje Vlade da se o Zakonu organizuju javne rasprave kada izmjene budu usvojene.

- Naše opredjeljene je da kada se usvoje ove izmjene da se odmah organizuju, ako to žele vjerske zajednice, a ne političari, da se organizuje javna rasprava i da se pokrene donošenje novog zakona, ako to vjerske zajednice žele, uz tehničku medijaciju državnog organa - naveo je Leposavić.

Apel CPC

Arhiepiskop cetinjski i mitropolit crnogorski Mihailo, arhepiskop kotorsko-primorski Simeon, vikarni episkop mitropolita Boris i episkop ostroško-nikšićki Gorazd sa svještenstvom i monaštvom Crnogorske pravoslavne crkve pozvali su juče političke partije, nevladine organizacije, javne, kulturne i naučne poslenike i crnogorska udruženja u rasijanju da pred domaćim i međunarodnim organizacijama organizovano ustanu u odbranu dostojanstva i nezavisnosti domovine.

- Na nju su napale sile koje imaju namjeru da je riješe nezavisnosti, tako što će namjeravanim izmjenama Zakona o slobodi vjeroispovijesti uzakoniti pravni osnov da se 50 kvadratnih kilometara crkvenoga zemljišta, 60 manastira i 650 crkava upiše u vlasništvo Srbije. Cilj je priprema uslova za ponovnu aneksiju Crne Gore Srbiji – poručili su oni sa vanrednog sabranja mitropolita, episkopa, svještenstva i monaštva Crnogorske pravoslavne crkve, održanog juče na Cetinju.

Istakli su da posebno apeluju na crnogorske asocijacije u rasijanju da učine sve što je u njihovoj moći da se međunarodna javnost upozna sa ovim činjenicama i da podrže CPC i Crnu Goru

- Pozivamo poslanike vladajućih stranaka, da prije nego što dignu ruku za usvajanje tih izmjena, dobro razmisle o razmjerama posljedica takve odluke koja će biti zločin izdaje sopstvene domovine. To je najveći mogući zločin, koji neće ostati bez odgovora. Još jednom apelujemo na poslanike da se suprotstave takvome sramnome velizdajničkome prijedlogu koji predstavlja okupacioni akt, koji će aktere njegovoga donošenja uvrstiti u red veleizdajnika i kvislinga. Ako ste ljudi dići ćete glas i ustati u odbranu časti i slobode sopstvenoga naroda. Uradite to i spasite dušu – naglasili su u apelu.

Iskazali su zahvalnost svima koji su „svih ovih godina nosili svoj krst za našu svetu Crnogorsku crkvu“.

Pozvali su građane da se toga dana, kada na dnevnom redu Skupštine bude usvajanje izmjena Zakona o slobodi vjeroispovijesti, okupe ispred zgrade parlamenta i iskažu protest protiv „toga sramnoga okupacionoga i veleizdajničkoga prijedloga“.

Portal Analitika