Abiznis

Veća proizvodnja najavljena za naredni mjesec

Cijene nafte prošle sedmice blago porasle

Cijene nafte na svjetskim tržištima prošle sedmice su blago porasle, zahvaljujući postupnom oporavku najvećih svjetskih ekonomija od korona krize, dok su pojačane tenzije između SAD-a i Kine onemogućile veći rast cijena.

Cijene nafte prošle sedmice  blago porasle Foto: Pixabay
agencijeIzvor

Na londonskom tržištu cijena barela prošle sedmice je porasla 0,5 posto, na 43,34 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 1,7 posto, na 41,29 dolara.

Nakon što su u martu zbog koronakrize pale više od 30 posto i spale na najniži nivo u zadnjih 20-ak godina, tržište nafte posljednjih mjeseci se oporavlja, zahvaljujući ogromnim fiskalnim i monetarnim podsticajnim mjerama u najvećim svjetskim ekonomijama, što je podstklo rast aktivnosti, a time i potražnje za naftom.

Podaci londonske kopmanije Markit, pokazuju kako su u julu aktivnosti u eurozoni porasle prvi put od izbijanja pandemije, zahvaljujući postupnom otvaranju ekonomija nakon karantina.

„Ekonomski pokazatelji u Evropi puno su bolji nego što se očekivalo, što upućuje na zaključak da urušavanje potražnje posljednjih mjeseci zbog koronavirusa možda i nije bilo tako oštro kao što se mislilo”, kaže Fil Flajn, analitičar u grupi Price Futures.

Uz to, čelnici Evropske unije postigli su dogovor o paketu pomoći ekonomijama u borbi protiv pandemije koronavirusa u iznosu od 750 milijardi eura, kao i dogovor o sedmogodišnjem proračunu u iznosu od 1.074 milijarde eura, pa se ulagači nadaju ubrzanju oporavka.

Slabljenje dolara podržalo cijene

Podršku cijenama pružilo je i slabljenje dolara, što obično podstiče kupovinu roba izraženih u dolarima, poput nafte, jer postaju jeftinije za vlasnike drugih valuta.

„Cijene nafte mogle bi se naći pod pritiskom korekcije, ako se oporavak potražnje dodatno uspori, posebno u SAD-u”, pišu analitičari Berklis Komoditis Riserča u osvrtu na situaciju na tržištima.

Nesigurnost na tržištima posljedica je, takođe, rasta napetosti između SAD-a i Kine, dviju najvećih svjetskih potrošača nafte.

Prošle nedjelje Vašington je naredio Kini da zatvori konzulat u Hjustonu zbog špijuniranja, a Peking je to nazvao neutemeljenim izmišljotinama povezanim s predstojećim predsjedničkim izborima i naložio SAD-u da zatvori svoj konzulat u gradu Chengduu.

„Nesmetana međunarodna trgovina neophodna je da se potražnja za naftom ne bi poremetila u dugoročnom periodu, a tenzije između SAD-a i Kine nisu dobar znak”, kaže Bjornar Tonaugen, direktor u kompaniji Ristad Enerdži..

Pritisak na cijene nafte posljedica je, takođe, najavljenog povećanja proizvodnje nafte, i to već od idućeg mjeseca.

Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) i njeni saveznici dogovorili su da će od avgusta do kraja godine ublažiti ograničenja proizvodnje na 7,7 miliona dnevno. Trenutno smanjuju proizvodnju za 9,7 miliona barela dnevno.

Portal Analitika