Po višoj cijeni prodaje se hljeb danilovgradske pekare „Jastreb“ u Beranama i „Krisme“ u Bijelom Polju. Uskoro će to uraditi i gradska pekara „Žitoprodukt“ u Pljevljima, dok ostali, mali proizvođači, na sjeveru Crne Gore nesu korigovali cijenu.
Odgovorni u tim preduzećima objašnjavaju da su, zbog naglog rasta cijena na tržištu brašna, samo vratili cijenu koja je važila prije 1. decembra prošle godine.
Direktor „Nikpeka“ Rade Bošković je objasnio da je ta pekara od 16. avgusta podigla cijenu hljeba u Nikšiću i izjednačila je sa onom po kojoj se prodaje njihov proizvod u Podgorici, Baru, Ulcinju i Budvi.
Vlasnik mlina i pekare „Jastreb“ iz Danilovgrada Goran Kalezić je saopštio da će sve industrijske pekare na sjeveru izjednačiti cijenu sa onom u Podgorici i gradovima na primorju, kako bi u ovom periodu mogli „izvući“ prostu računicu. On takođe smatra da bi dalji rast cijene hljeba, ipak, bio realan.
Direktor gradske pekare u Pljevljima „Žitoprodukt“, Mile Šarac, rekao je da su u preduzeću donijeli odluku o povećanju cijene, ali da će ona stupiti na snagu nakon što obavijeste klijente najvjerovatnije 1. septembra.
Komercijalni direktor „Inpeka“ Ognjen Dujović kaže da podgorička pekara za sada neće povećavati cijenu osnovne životne namirnice sa 60 centi, jer je to još neopravdano.
Prema njegovim riječima, u Srbiji iz koje se snabdijevamo sirovinom, rastu cijene brašna, ali bi situacija mogla da se stabilizuje, vjerovatno do 1. septembra. Dulović smatra da bi susjedna država mogla da uveze pšenicu iz drugih zemalja, na primjer Argentine ili Kanade, s obzirom da je tržište Rusije zatvoreno.
Sekretar Ministarstva poljoprivrede Branko Vujačić rekao je da bi za sada, bilo neopravdano dalje poskupljenje hljeba, s obzirom da se pekarski proizvodi još prave od prošlogodišnjih zaliha. Prema riječima Vujačića, osnovna životna namirnica u Crnoj Gori ne bi trebalo da poskupi u narednih tri do šest mjeseci.