Društvo

CGO: U slučaju "Deportacija" ne ponavljati greške iz prethodnih postupaka

Izvor

- Prilikom obaranja presude Apelacioni sud je istu okarakterisao kao protivurječnu, konfuznu i nelogičnu. Pored brojnih kontroverzi koje su pratile ovaj postupak, a na koje su organizacije civilnog društva ukazivale, ovo predstavlja i dodatnu ozbiljnu opomenu i pokazatelj da su u ranijem procesu napravljene nedopustive greške, navodi se u saopštenju CGO.

Ova NVO podsjeća da je u maju i junu 1992, najmanje 66 izbjeglica iz Bosne i Hercegovine nezakonito uhapšeno na teritoriji Crne Gore, a zatim isporučeno pripadnicima njima neprijateljske vojske bosanskih Srba u BiH. Samo dvanaestoro je uspjelo da preživi izručenje u koncentracione logore.

- Od otvaranja ovog slučaja, 19. oktobra 2005. kada je podnijet zahtjev za sprovođenje istrage protiv petorice bivših službenika MUP-a zbog izvršenja ratnog zločina protiv civilnog stanovništva do danas, kada je otpočelo ponovno suđenje optuženima, prošlo je 7 godina. Slučaj je vraćen na početnu tačku, što svjedoči o tome da spremnost za adekvatno suočavanje sa prošlošću koja se u javnom diskursu vrlo često pominje ipak ostaje na deklarativnom nivou, bez konkretnih dokaza i rezultata, ističe se u saopštenju.

Procesi za ratne zločine počinjene na teritoriji Crne Gore, i od strane crnogorskih građana, prema riječima Mirele Rebronja, koordinarke programa CGO, daleko su od zadovoljenja pravde i potrebnog utvrđivanja činjeničnog stanja.

- CGO poziva pravosudne organe da u ponovljenom postupku u slučaju ‘Deportacija’ izvrše neophodne izmjene i dopune optužnice, imajući u vidu i činjenično stanje utvrđeno prvostepenom presudom.CGO ističe da dosadašnji postupci procesuiranja ratnih zločina u Crnoj Gori ukazuju na nedopustivo snažan politički uticaj na pravosudne organe što je i rezultiralo neizvedenim optužnicama za ratne zločine sa najčešće neutvrđenom krivicom optuženih i sudskim presudama koje su dodatno viktmizirali žrtve. Ratni zločini ne zastarjevaju, pa ne smije da zastari ni naša odlučnost kao društva da odgovorni za počinjene zločine budu kažnjeni, zaključuje se u saopštenju.

Portal Analitika