Društvo

CGO: Građani i građanke moraju više znati o EU

Izvor

U tom kontekstu, CGO poziva Ministarstvo vanjskih poslova i evropskih integracija da realizuje aktivnosti sadržane u Komunikacionoj strategiji za informisanje javnosti o EU i pripremama Crne Gore za članstvo, koju je ranije usvojila, a čija primjena i rezultati značajno izostaju, što doprinosi ovom negativnom trendu.

Eurobarometar predstavlja istraživanje koje se godišnje sprovodi za potrebe Evropske komisije, a prvi put je terenski sprovedeno u Crnoj Gori u jesen 2011, dok su obrađeni rezultati objavljeni u martu 2012.

-Podaci ukazuju da je gotovo 60 odsto ispitanika slabo informisano o procesu EU integracija, a posebno je indikativno da isti procenat od 60 odsto studenata/kinja Crne Gore smatra da su nedovoljno informisani o ovom procesu, ističu iz CGO.

Navedeni podaci gotovo su identični podacima do kojih je ranije došao CGO, kroz realizaciju projekta “Evropa u mom gradu”, koji je finansiran od strane Delegacije EU u Crnoj Gori.

- Ovo istraživanje, sprovedeno u 9 crnogorskih opština, pokazalo je da podrška procesu EU integracija opada i da se značajno razlikuje od opštine do opštine. Tako, u opštini Kolasin ona iznosi svega 46 odsto, Herceg Novom 51.4 odsto, dok je najveća u Pljevljima - 83.2odsto. Istovremeno, visok procenat građana i građanki ovih opština željelo bi više da zna o procesu, i taj procenat je, u prosjeku, na nivou od 55 odsto, dodaje se u saopštenju.

Prema njihovim riječima ovakvi podaci treba da služe za preduzimanje efikasnih akcija kako bi se situacija unaprijedila.

- Iako je CGO sa partnerima svoje nalaze prvi put predstavio prije gotovo godinu dana, i u više navrata ukazivao na iste, a Eurobarometar tokom proljeća, to nije uticalo da se MVPEI posveti ovom pitanju. Čini se da MVPEI ne prepoznaje u dovoljnoj mjeri značaj i potrebu građana/ki Crne Gore da budu objektivno i pravovremeno informisani o samom procesu, kao i o neophodnim reformama koje se na putu ka EU moraju sprovesti, napominju iz CGO.

U saopštenju se dodaje da komunikaciona strategija za informisanje javnosti o EU za period od 2010-2014 je još jedan od pokazatelja formalnih, ali ne i suštinskih napora da se crnogorska javnost uključi u ovaj proces.

- Strategija se ne sprovodi, akcioni planovi koji bi trebali da prate njenu realizaciju izostaju, a jedini rezultat dosadašnjeg rada u ovoj oblasti je jedan izvještaj koji je usvojila Vlada, a koji u najvećem dijelu čine aktivnosti NVO, realizovane samostalno kroz projekte a bez podrške nadležnih. Takav odnos prema sopstvenim dokumentima i identifikovanim potrebama građana/ki, dobija sve jasniji obris i u tretmanu predstavnika civilnog sektora u radnim tijelima za pripremu pregovora, koji kroz vrlo praktične primjere dovodi u pitanje vladinu retorički posvećenost saradnji sa civilnim sektorom i želju da proces ne drži zatvorenim u uskom krugu istomišljenika, kažu iz ove nevladine organizacije.

CGO ističe da proces pristupanja Crne Gore EU testira sposobnost preuzimanja obaveza i odgovornosti iz članstva, ali i pogodnosti koje proizilaze iz istog, te da uspješnost ostvarivanja ovog procesa podrazumijeva punu informisanost građana i građanki Crne Gore i njihovu podršku.

-Ukoliko podrška izostane, proces ne može biti uspješan. Stoga je građanima/kama i stručnoj javnosti potrebno pružiti više informacija o pravima i obaveza¬ma koje prističu iz članstva, kao i prednostima, nedostacima, koristima i troškovima članstva u EU, posebno po pojedinim sektorima. Dodatno, oni koji komuniciraju sa građanima/kama na dnevnoj osnovi moraju imati ravnopravne mogućnosti da učestvuju u pripremi pregovora, jer to daje legitimiret istim pregovorima, posebno imajući u vidu strukturu vlasti u Crnoj Gori, zaključuje se u saopštenju.

foto: eusa.org.za

Portal Analitika