Osnovne životne namirnice u crnogorskim marketima poskupjele su od 10 do 30%. No, osim ulja, šećera i brašna mogli bi da poskupe i drugi proizvodi, poput mesa, kažu iz Volija.
"Proizvođači su povećali cijene, budući da ih uvozimo, i nemamo domaću proizvodnju, ne možemo uticati na njihov rast. A i marže su male", kazala je marketing menadžer Voli Olivera Lakonić.
Građani negoduju zbog novog poskupljenja.
Iz CEZAPA kažu da razumiju razloge za poskupljenja, ali i da očekuju da država preduzme mjere i zaštiti standard građana s obzirom na pad zarada usljed krize, ali i gubitka posla.
"Novo poskupljenje ne smije biti samo na teret građana, potrebno je da država obezbijedi subvencije" kazala je Olga Nikčević iz CEZAP-a.
Iz Minstarstva za ekonomski razvoj ističu da je ukidanjem Zakona o društvenoj kontroli cijena, i Zakona o interventnim nabavkama prije 15-ak godina onemogućeno da se interveniše na tržištu puštanjem deficitarnih roba koje bi umanjile cijene. Nije bilo poremećaja u snabdijevanju do sredine februara, tako da nije bilo potrebno intervenisati na tržištu.
"Shodno analizi Ministarstva za ekonomski razvoj na osnovu podataka Monstata, cijene brašna i ulja su porasle zbog rasta cijene energenata odnosno transporta. Ministarstvo za ekonomski razvoj će, u skladu sa zakonom, predložiti Vladi naka rješenja, mogući mehanizam je ponovno formiranje državnih robnih rezervi za koje je neophodno vrijeme, najmanje godinu i značajni finansijski resursi. Stoga je potrebno i razumijevanje građana", saopštili su iz Ministarstva za ekonomski razvoj.