„Prigovori građana na račun mobilnih operatera uglavnom su se odnosili na kvalitet telefonskih aparata, kao i na probleme prilikom reklamacije u garantnom roku“, kazali su iz CEZAP-a.
Građani su se žalili i na visinu telefonskih računa, takozvano prevarno reklamiranje, ali i na naplatu usluga koje nijesu tražili.
„Pretpostavka je da su prihvatili neki ponuđeni paket, a da nijesu znali o čemu se radi. Poznato je da se građanima svakodnevno, preko poruka, nude razne usluge i paketi, tako da ukoliko nijesu u toku svake novine vrlo lako mogu pogriješiti i prihvatiti nešto što u stvari ne žele“, objasnili su iz CEZAP-a.
Oni su podsjetili da su više puta ukazivali na takve, ali i probleme u vezi sa nezakonitim zaokruživanjem vremena trajanja pojedinačnog razgovora.
Građani su se, kada je riječ o EPCG, uglavnom žalili na pokušaj naplate zastarjelog duga i isključivanje sa mreže, visinu računa, obračun kamate, kao i lošu uslugu na šalterima.
-Što se tče prijava po pitanju zastarjelog duga, ništa značajno nije urađeno, jer EPCG ne priznaje zastarjelost i tužila je sve potrošače koji imaju dug - saopštili su iz CEZAP-a.
Oni su dodali i da je od početka godine evidentan rast broja prigovora na usluge Vodovoda, uglavnom zbog visokih računa, naročito nakon ugradnje »kineskih« vodomjera.
-Žalbe su se odnosile i na isključenje sa vodovodne mreže zbog zastarjelih dugova, a neki građani su prigovore uputili Vodovodu, ali su odgovore čekali po tri mjeseca i više - kazali su iz CEZAP-a.
Građani su se žalili i na usluge u apotekama i kod privatnih zanatlija, na obračun provizije u bankama, probleme prilikom isplate štete, obmanjujuće poruke, kao i na razne probleme sa vodovodom, od vodomjera do nelegalnih priključaka.
CEZAP-u se, kako u saopštili, javljaju potrošači iz skoro svih gradova Crne Gore, a najviše iz Podgorice. Veliki broj građana, prema njihovim riječima, ne želi da se predstavi i insistira da ostane anoniman.
-Broj anonimnih prijava je od početka godine porastao u odnosu na prošlu godinu, kada je njihov udio u ukupnim bio 62,5 odsto. Ta činjenica zabrinjava, jer nije jasno čega se potrošači plaše - naveli su iz CEZAP-a.
Oni su pozvali građane da budu aktivni i da na nepravilnosti reaguju „na licu mjesta“ ukoliko je to moguće.
-Nepravilnosti u marketima, po pitanju cijene, roka trajanja, fiskalnog računa, ili usluge, građani treba da prijave odmah i traže rješenje. Ukoliko se ne mogu dogovoriti sa trgovcem, građani treba da pozovu Tržišnu inspekciju - poručili su iz CEZAP-a.
Oni su objasnili i da prijave za bilo koju vrstu nepravilnosti građani treba da podnesu pismeno, jer je to, uz posjedovanje računa, uslov da se dalje žale nadležnim inspekcijama, Arbitražnom odboru ili sudu.