Društvo

Cetinje: Otvoreno rekonstruisano zdanje Britanskog poslanstva

Izvor

„Rekonstruisanje ovog objekta za nas ima još jednu važnu dimenziju, jer kroz ovakve aktivnosti, usmjerene na energetsku efikasnost i održivi razvoj, naše ustavno opredjeljenje za poštovanje ekoloških principa dobija puni smisao. Time dokazujemo da je crnogorsko društvo sazrelo i kadro da preuzme odgovornost za očuvanje prirodnih bogatstava svoje zemlje, što je ne samo nacionalna, već i civilizacijska obaveza svakog pojedinca - zaključio je ministar vanjskih poslova.

Iskazavši zadovoljstvo što je projekat “Beautiful Cetinje” započeo upravo rekonstrukcijom zdanja koje je svojevremeno podignuto za potrebe britanskog diplomatskog predstavništva ambasadorka Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske u Crnoj Gori Kejt Najt - Sends je kazala kako je “ovaj projekat zaslužio podršku ne samo zato što predstavlja zato što predstavlja promociju istorijskog i kulturnog nasljeđa Cetinja, već i zato što na najbolji način afirmiše zaštitu životne sredine, a zaštita životne sredine je znamo jedan od najvećih izazova u proicesu pristupanja Evropskoj Uniji - istakla je Najt – Sends dodajući da je Crna Gora odlučila da se priključi Evropskoj Uniji, a Ujedninjeno Kraljevstvo je uvijek snažno podržavalo Crnu Goru na otvaranju pristupnih pregovora i nastojaće da pruža podršku i da bude prijatelj i dalje. “Niko se ne pretvara da će taj put da bude lagan. Postoji mnogo izazova sa kojima se teba suočiti, ali vjerujem da će Crna Gora te izazove uspješno ispuniti i imati pozitivan uticaj na cijeli region - kazala je ambasadorka Velike Britanije.

Stalni koordinator Sistema Ujedinjenih nacija i stalni predstavnik UNDP u Crnoj Gori Rastislav Vrbenski istakao je da uspješan rad na objektu Muzičke akademije jeste razlog za zadovoljstvo i ponos. “Ipak, taj naš uspješan rad obavezuje nas da nastavimo još energičnije. Do kraja ove godine uradićemo glavni projekat adaptacije stare bolnice „Danilo I“, te se može reći kako očekujemo skori početak građevinskih radova i na tom objektu - kazao je on dodavši da  ulaganje u energetsku efikasnost nije samo inovativan pristup u domenu arhitekture i građevine. “Postati energetski efikasan, suština je ekonomskog razvoja i, što je vrlo važno, to je put ka uštedama u lokalnom i centralnom budžetu - rekao je on, podsjećajući i kako je prilikom rekonstrukcije bilo angažovano i obučeno deset nezaposlenih stanovnika Cetinja, te kako postoji mogućnost za njihovo buduće zaposlenje u građevinskom sektoru.

Obraćajući se prisutnima na današnjoj svečanosti, gradonačelnik Prijestonice Cetinje Aleksandar Bogdanović naglasio je da je zahvaljujući rekonstrukciji u okviru projekta „Beautiful Cetinje“, postaje prva zgrada na Cetinju koja zadovoljava najsavremenije standarde iz domena energetske efikasnosti.

“Tokom prošle godine obećali smo kako ćemo projekat „Beautiful Cetinje“ početi upravo radovima na britanskom poslanstvu. Zajedno sa našim partnerima iz UNDP, tada smo jasno definisali plan i dinamiku rekonstrukcije ovog objekta. A rezultat toga jeste činjenica da danas, bivše britansko poslanstvo sija novim sjajem. I stoga za građevinu pred kojom stojimo, danas sa punim pravom mogu reći da predstavlja primjer kvalitetno i skladno rekonstruisanog objekta, koji će svojim korisnicima – Muzičkoj akademiji, odnosno mladim ljudima koji je pohađaju, pružiti idealne uslove za boravak i rad – kazao je gradonačelnik Bogdanović.

On je posebno naglasio kako će realizovana rekonstrukcija rezultirati višestrukim uštedama – počev od potrošnje električne energije, sve do emisije ugljen dioksida.

“Sve navedeno, za nas i naše partnere, predstavlja izuzetnu motivaciju da u budućem vremenu započnemo slične radove i na drugim objektima u jezgru Cetinja”- najavio je Bogdanović.

Radovi na bivšem britanskog poslanstvu podrazumijevali su rekonstrukciju fasade, adaptaciju krova, zamjenu kompletne fasadne stolarije, toplotnu izolaciju potkrovlja i dijela fasade, zamjenu instalacija grijanja sa kotlovima, radove na unutrašnjem osvjetljenju sa fluorokompaktnim sijalicama, te druge radove u unutrašnjosti objekta i dvorišnom dijelu. Cijena realizovanih radova, koje su finansirali Prijestonica Cetinje, Program ujedinjenih nacija za razvoj, Ministarstvo kulture i Ministarstvo ekonomije, iznosila je 93.500 eura, a za povrat čitave investicije biće potrebno oko sedam godina.

Naime, rekonstrukcija, odnosno implementacija elemenata energetske efikasnosti, rezultiraće uštedama u mnogim segmentima. To se posebno odnosi na električnu energiju – čija će potrošnja biti upola manja u odnosu na pređašnje stanje. Naime, sa dosadašnjih 152.500 kilovat časova, potrošnja struje na godišnjem nivou biće smanjena na manje od 75.000. Rezultat pomenutog, ogledaće se u novčanim uštedama od 11.400 eura na godišnjem nivou. Uz finansijske uštede, rekonstrukcija bivšeg britanskog poslanstva rezultiraće benefitima i u pogledu zaštite životne sredine - godišnja emisija ugljen – dioksida biće smanjena za 36.5 tona. Izvođač radova bila je kompanija “Bombeton”, koja je pružila izuzetan doprinos rekonstrukciji objekta. Tokom izvođenja radova, kroz saradnju sa Zavodom za zapošljavanje Crne Gore, bilo je uključeno i 10 nezaposlenih lica sa Cetinja, za čiji su angažman sredstva obezbijeđena od strane UNDP.

Podsjećajući na trend rasta  cijena struje i energenata - Vrbenski je kazao da će to projekte kao što je ovaj učiniti još isplativijim jer “investicija od 100.000 eura obezbijediće i do 20.000 eura godišnje uštede u potrošnji energije, a cijela investicija platiće se u narednih 6 godina. On je takođe naglasio da će emisije ugljen – dioksida biti 36 tona manje svake godine.

129bp2
Portal Analitika