''U procesu pripreme za sprovođenje zakona i standarda EU, države zapadnog Balkana moraju imati na umu da žene čine polovinu populacije, te da je neophodno osigurati ravnopravnu zastupljenost njihovih potreba i interesa, kao i društvo jednakih mogućnosti za žene i muškarce. Iz ovog razloga rodna ravnopravnost mora biti prioritet, kako u procesu pristupanja EU, tako i u proceduri kreiranja uspješnih javnih politika. Crna Gora se već uveliko nalazi u procesu sprovođenja neophodnih reformi koje za cilj imaju ispunjavanje kriterijuma za pridruživanje EU. Kao dio ovog procesa, Crna Gora mora obezbijediti uključivanje rodnih prespektiva na svim nivoima'', navodi se u saopštenju.
Kako dodaju, zajedničkim djelovanjem organizacija civilnog društva i nadležnih institucija, neophodno je težiti uvođenju rodne perspektive, sagledavanju različitosti potreba i interesa žena i muškaraca, unapređivanju prava žena i rodne ravnopravnosti, kao i kvaliteta života svih ljudi, za dobrobit društva u cjelini.
''S tim u vezi, organizacije civilnog društva koje se bave ženskim pravima i rodnom ravnopravnošću iz pet zemalja zapadnog Balkana: Sjeverna Makedonija, Albanija, Kosovo, Crna Gora, i Bosna i Hercegovina, udružili su se u zajedničkim naporima da kroz četvorogodišnju akciju pod nazivom “Unapređivanje rodne ravopranvosti kroz proces pristupanja EU’, finansiranu od strane EU, podrže svoje vlade u procesu uvođenja rodne perspektive u javne politike i predpristupni proces.
Organizacije Reaktor – Istraživanje u akciji (Sjeverna Makedonija), Kosovska ženska mreža (Kosovo), Albanska mreža za osnaživanje žena (Albania), Prava za sve (Bosna i Hercegovina), Centar za ženska prava (Crna Gora) i Fondacija Kvinna till Kvinna (predstavništvo u Sjevernoj Makedoniji) udružene su u zajedničkom poduhvatu prikupljanja podataka o postojećem rodnom disbalansu u različitim sektorskim oblastima na nacionalnim nivoima; praćenju rada institucija nadležnih za sprovođenje obaveza iz oblasti rodne ravnopravnosti radi informisanja EU u procesu izrade godišnjih izvjestaja i sprovođenja političkog dijaloga EU i zemalja u procesu pristupanja; te izgradnji regionalne mreže organizacija koje se zalažu za jačanje rodne perspektive u procesu pristupanja EU'', zaključuje se u saopštenju.