Zdravlje

Uprkos dopuni, opet falio "longacef"

Čekala šest sati, pa je poslali da lijek kupi privatno

Iako je podgorički Dom zdravlja za četiri dana, preciznije od 2. do 5. marta dobio 3.150 ampula "lendacina“, poznatog i kao "longacef“, zalihe su već pri kraju. Tog antibiotika nije bilo ni za vikend, pa su pacijenti bili prinuđeni da ga ponovo kupuju u privatnim apotekama.

Čekala šest sati, pa je poslali da lijek kupi privatno Foto: Ilustracija / Arhiva
PobjedaIzvor

Iz ove zdravstvene ustanove juče nijesu odgovorili na pitanja oko nestašice „longacefa“ kao ni koji je razlog tako velike potrošnje ovog antibiotika.

Nezvanično nam je potvrđeno da je povećan broj pacijenata oboljelih od virusne influence gripa, ali da ima i onih koji ga primaju nakon povreda te da se propisuje i pacijentima nakon intervencije u Kliničkom centru. „Longacef“ se koristi za jake upale pluća, respiratorne i urinarne infekcije, meningitis.

Šest sati čekanja

Redakciji Pobjede požalila se pacijentkinja koja je u nedjelju doživjela, kako nam je ispričala, horor priču protkanu fantastičnim elementima. Kazala je da nije bila u mogućnosti da tu noć primi „longacef“ iako joj je specijalista oralne hirurgije u izvještaju napisao da je potrebna hitna terapija. Čitateljka, čije ime je poznato redakciji, kaže da se nakon šest sati čekanja i maltretiranja sa teškom infekcijom zuba vratila kući.

Sjutradan je terapiju "ceftriakson", koji je isto zamjena za "longacef“ kao i "lendacin“, primila u drugom gradu, na Cetinju, gdje su joj dali potrebnu količinu za pet dana.

"U nedjelju sam prvo sam pošla u Zagorič kod dežurnog stomatologa. On me upućuje na Urgentni, a oni na Polikliniku kod dežurnog ljekara (specijalista oralne hirurgije) koji je veoma brzo došao i vrlo posvećeno odradio svoj dio posla i na uputu lijepo napisao „longacef“ dva puta dnevno i naglasio da moram primiti terapiju odmah. Vraćam se, po preporuci, u Urgentni, ali... jok! Nemaju. Upućuju me na dežurni Dom zdravlja preko puta OŠ ,,Savo Pejanović“. Međutim, ni tamo nemaju i šalju me u Blok pet. I opet ista priča", ogorčena je naša sagovornica.

U Domu zdravlja u Bloku pet su joj takođe rekli da mora da ga kupi.

"Nije bio problem da ga kupim, već to što su mi saopštili da mi zbog toga što završavaju sa radom u 21 sat taj lijek ne mogu dati preko infuzije kako se inače daje nego muskularno kao injekciju. I to je upitno jer ja moram da potrčim do apoteke da bih stigla prije nego oni zatvore", priča ogorčena pacijentkinja.

Prema njenim riječima, interesovala se i u privatnim klinikama koliko bi je koštalo da joj daju terapiju. Tamo su joj, kažu, tražili čak oko 300 eura za pet dana.

Iz Montefarma su ranije kazali da će "ceftriakson“ stići do kraja mjeseca. Kada je u pitanju ,,lendacin“, oni ističu da se zdravstvene ustanove redovno snabdijevaju ovim antibiotikom.

Redovno snabdijevanje

U Kliničkom centru za pet dana isporučeno je 4.320 ampula, Domu zdravlja 3.150, a ostalim zdravstvenim ustanovama 10.540.

"Za četiri radna dana distribuirano je 18.010 ampula", kazali su iz Montefarma.

Iz Montefarma napominju da je ukoliko je pacijent ipak prinuđen da kupi ,,ceftriaxon“ ili ,,lendacin“ zbog njihovog trenutnog nedostatka u nekoj od JZU, troškove može refundirati kod Fonda za zdravstveno osiguranje uz neophodnu dokumentaciju.

Oni su naglasili i da se u njihovim apotekama ne mogu naći ampulirani ljekovi, a ni kupiti.

Prije nekoliko godina donešena je odluka da se „longacef“ ne izdaje na recept. Isključiva upotreba ovog antibiotika bila je samo u bolnicama kada to preporuči ljekar specijalista.

Iz Kliničkog centra su Pobjedi rekli da njihova apoteka trenutno raspolaže dovoljnim količinama ,,lendacina“ koje su na raspolaganju svim organizacionim jedinicama za hospitalne pacijente.

Portal Analitika