Abiznis

Čeka se usaglašavanje protokola

Pregovori Vlade i Advokatske komore u vezi sa primjenom Zakona o fiskalizaciji

Iduće sedmice biće dva mjeseca otkad su advokati obustavili pružanje pravne pomoći zbog nemogućnosti da sa Vladom nađu zajednički jezik u vezi sa primjenom Zakona o fiskalizaciji u prometu proizvoda i usluga. U međuvremenu su na vanrednoj skupštini Advokatske komore odbili da potpišu sporazum koji im je ponudilo Ministarstvo finansija, a ubrzo nakon te odluke započeli su nove pregovore, ali u izmijenjenom sastavu.

Pregovori Vlade i Advokatske komore u vezi sa primjenom Zakona o fiskalizaciji Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Tako se u ovu problematiku uključio i ministar unutrašnjih poslova Sergej Sekulović kao koordinator Ministarstva pravde, čiji je donedavni ministar Vladimir Leposavić stao na stranu advokata navodeći da fiskalizacija advokata nije sporna, ali jeste način predviđen ovim zakonom.

Iako je bilo najava da će do juče biti formalizovan dogovor postignut na sastanku predstavnika Komore i Vlade početkom ove nedjelje, sve su prilike da će to ipak sačekati iduću.

Razlog za to je, kako je za Pobjedu kazao državni sekretar Ministarstva pravde i učesnik pregovora Boris Marić, što je više organa uključeno u ovu problematiku, te se o dodatnim zahtjevima advokata moraju izjasniti ministarstva finansija, pravde i unutrašnjih poslova, kao i Uprava prihoda i carina (UPIC).

Na sastanku na kojem su, pored Sekulovića i Marića, prisustvovali i direktor UPIC Aleksandar Damjanović, savjetnik premijera Ivo Šoć i Janko Odović i Bojana Bajić iz Ministarstva finansija predloženo je formiranje paritetne radne grupe koja će analizirati sve elemente zakona, uključujući njegov naziv, sadržinu i druga pravna rješenja kako bi bila uvažena specifičnost advokatske djelatnosti. Ovo je precizirano i nacrtom protokola koji je Ministarstvo pravde uputilo Komori nakon sastanka, a u kom se navodi i da će radnu grupu činiti predstavnici obje strane koje će analizirati zakon do kraja godine.

Marić je potvrdio da su iz Komore predložili određene korekcije za koje smatraju da bi trebalo da budu uvrštene u novi protokol. 

“Dobili smo prijedlog advokata i radimo na odgovoru, jer je potrebno zauzeti jedinstveno mišljenje imajući u vidu da je više organa uključeno. Nadam se da ćemo im odgovor poslati najkasnije do ponedjeljka. Mi smo raspoloženi da se kroz radnu grupu dubinski analizira zakon, bez dodatnih konotacija ili bilo čega drugog čime bi se prejudicirala analiza i buduća rješenja. Nijedna vlada na svijetu, pa ni crnogorska, ne može reći da neće primjenjivati neki zakon ili dio zakona. Naravno da će se svaki zakon primjenjivati dok ne bude izmijenjen”, kazao je Marić za Pobjedu. 

Ukoliko advokati prihvate ovaj protokol, radna grupa bi, kako je kazao Marić, trebalo da bude formirana u roku od sedam dana. Protiv prvobitnog sporazuma, kojim je takođe bilo predviđeno formiranje radne grupe koja bi pripremila tekst izmjena zakona do kraja septembra, glasalo je 420 od 731 advokata. 

Prema riječima predsjednika Komore Zdravka Begovića, taj sporazum advokatima nije bio dovoljna garancija, jer su smatrali da su pojedine odredbe karakteristične za njihovu profesiju morale biti navedene, kako bi u potpunosti bili sigurni da će se kao takve naći u zakonu. Njime je takođe bilo predviđeno da do usvajanja izmjena zakona, advokati faktički budu izuzeti iz primjene. 

Za Upravni odbor Komore prijedlog Ministarstva finansija bio je značajan iskorak u odnosu na njihov početni stav, jer je njime bila uvažena specifičnost advokature kao nezavisne profesije i priznata činjenica da zakon, kao takav, nije primjenjiv na njih. Nakon što novi protokol bude formalizovan, advokati bi o njemu trebalo da se izjasne na još jednoj vanrednoj skupštini. Tada bi trebalo da bude poznato i da li će biti suspendovana odluka o obustavi pružanja pravne pomoći koja je na snazi od 24. maja.

Portal Analitika