Abiznis

Finansijski bilansi državne energetske kompanije pokazali gubitak od 9,84 miliona u prošloj godini i potvrdili partijsko zapošljavanje

CEDIS potrošio 27,7 miliona eura na zarade i naknade

Kompanija je na kraju decembra imala 1.428 radnika, 68 više nego godinu ranije, dok su troškovi njihovih zarada i naknada porasli 2,3 miliona

CEDIS potrošio 27,7 miliona eura na zarade i naknade Foto: cedis
PobjedaIzvor

Troškovi zarada, naknada i ličnih rashoda zaposlenih u Crnogorskom elektrodistributivnom sistemu (CEDIS) porasli su 2,3 miliona eura u prošloj godini na 27,75 miliona, pokazuju zvanični finansijski bilansi državne energetske kompanije.

CEDIS je u bilansima, koje je dostavio Upravi prihoda i carina dvije sedmice nakon isteka zakonskog roka i time probudio sumnju da „pegla brojke“, naveo da je u prošloj godini ostvario 9,84 miliona eura gubitka. Kompanija, koja ima svojevrsni monopol na tržištu, je godinu prije dolaska novog menadžmenta završila sa 769.525 eura dobiti.

Odlazeća vlada usvojila je 1. aprila odluku da prošlogodišnji gubitak CEDIS-a pokrije iz dobiti EPCG, na način što će im retroaktivno umanjiti plaćene fakture za deset miliona eura.

Novih 68 radnika

Novo rukovodstvo CEDIS-a, predvođeno funkcionerom Demokrata Vladimirom Čađenovićem, prošle godine je, prema podacima iz bilansa, zaposlilo za stalno 68 novih radnika. U kompaniji je u prosjeku radilo 1.428 zaposlenih, dok ih je u 2020. bilo 1.360. Ovaj podatak ide u prilog tvrdnjama o partijskom zapošljavanju u CEDIS-u koje je sprovelo novo rukovodstvo.

Neto troškovi zarada, naknada i ličnih rashoda zaposlenih bili su 16,77 miliona eura i uvećani su 1,6 miliona. Iz njih proizilazi da je prosječna neto zarada zaposlenih u CEDIS-u prošle godine bila 980 eura. Za službena putovanja zaposlenih kompanija je potrošila 1,37 miliona eura, 216.256 eura više nego godinu ranije.

CEDIS je u prošloj godini od prodaje struje prihodovao 102,6 miliona eura, što je rast od devet miliona. Smanjeni su ostali prihodi iz poslovanja za 3,2 miliona.

Troškovi poslovanja kompanije bili su 83,07 miliona i porasli su 13 miliona. Najveći rast imali su troškovi nabavne vrijednosti prodate robe i troškovi materijala koji su bili veći 10,7 miliona i ukupno su iznosili 33,1 milion. Porasli su i ostali poslovni troškovi za 2,5 miliona na 28 miliona eura. Značajno su porasli i rashodi po osnovu kamata i kursnih razlika koji su uvećani za 933.417 eura i iznosili su 1,07 miliona. Rashodi po osnovu vrijednosnog usklađivanja kratkoročnih finansijskih sredstava i finansijskih ulaganja bili su 1,34 milion, što je rast od 823.721 euro u odnosu na 2020.

Odbijaju odgovornost

Iz CEDIS-a su više puta saopštavali da je prošlogodišnji gubitak rezultat poremećaja na tržištu i rasta cijene električne energije koju su morali da kupuju kako bi pokrili komercijalne gubitke. Čađenović je nedavno kazao da menadžment ima uticaj na ostvareni gubitak koliko i neko van CEDIS-a.

- To je nepredvidiva situacija na koju menadžment CEDIS-a nije mogao da utiče i svako ko proziva i poziva se na nesposobnost i govori da je gubitak posljedica zakulisnih radnji, ima za cilj da fabrikuje aferu zbog političkog interesa uoči lokalnih izbora u Podgorici - rekao je Čađenović.

Na Osmi mart potrošili 45.000 eura

Da ih prošlogodišnji gubitak od deset miliona eura nije mnogo uznemirio pokazuje odluka menadžmenta CEDIS-a da sve radnice u firmi ove godine časti po 200 eura za Osmi mart. One su, prema informacijama Pobjede, uz to dobile i po 100 eura od sindikata.

U CEDIS-u je zaposleno 225 žena, pa je firma samo za Osmi mart ukupno potrošila 45.000 eura državnog novca. To nije primjereno ni u mnogo razvijenijim sistemima od crnogorskog, a kamoli u zemlji u kojoj većina penzionera za mjesec primi po 150 eura.

Šampioni klijentelizma

SDP je pozvao rukovodstvo CEDIS-a da podnese ostavku zbog lošeg poslovanja i gubitka od skoro deset miliona eura u prošloj godini.

- Kompanija koja je godinama iskazivala poslovni uspjeh, prethodne godine je zabilježila ogroman gubitak koji je posljedica nedomaćinskog poslovanja, nekompetentnosti i beskrupuloznog partijskog zapošljavanja - navode iz SDP-a i naglašavaju da je firma, nakon preuzimanja, postala partijski plijen, sa nekoliko stotina novozaposlenih u 2021. godini, čime je CEDIS, u inače veoma jakoj konkurenciji, postao simbol i šampion klijentelizma apostolske vlade.

Portal Analitika