Prema mišljenju Ljubiše Krgovića, guvernera CBCG, crnogorski bankarski sistem uspio da se odupre udaru finansijske krize i očuva stabilnost, ali će se naći pred velikim izazovima zbog problema u realnom sektoru, pada ekonomske aktivnosti, prezaduženosti privrede i crnogorskih građana.
"Do 2011.godine Crna Gora će izgubiti oko 20 odsto BDP-a, kao trošak i posljedica ekonomske krize", smatraju u CBCG.
Na pitanje novinara Portala Analitika, da li bi se država bolje borila sa krizom u slučaju uvođenja sopstvene valute, glavni ekonomista CBCG Nikola Fabris je odgovorio:
“Uvođenje nacionalne valute obezbijedilo Centralnoj banci više instrumenata za reagovanje u slučaju ekonomske krize među kojima je emisiona moć ali i da bi troškovi takvog poteza bili daleko veći od koristi koje bi on donio. To bi smanjilo i kredibilitet Crne Gore, povećalo tehničke troškove (promjena softvera), a negativno bi uticalo na strane investitore”, rekao je Fabris, uz napomenu da je jedino Liberija 70-tih godina u ratnom stanju odlučila se na takav potez.
CBCG je u prethodnih, kako su rekli uspješnih devet godina, uradila brojne veoma važne stvare, kao što je uvođenje njemačke marke i eura, obezbjeđenje povoljnog regulativnog ambijenta, čiščenje bankarskog sistema od nesolventnih banaka i investitora, kao i transformacija i modernizacija platnog prometa.
Krgović je rekao i da se još nijesu stekli uslovi za ukidanje mjera Prvoj banci Crne Gore, a nije mogao da kaže kada će CKB banka krenuti sa kreditnom aktivnošću.