Sport

CAMS: Zaštita sportista u Crnoj Gori na nezavidnom nivou

Zabrinjavajući rezultati istraživanja sprovedenog na nivou sportskih saveza

CAMS: Zaštita sportista u Crnoj Gori na nezavidnom nivou Foto: Centar za afirmaciju sporta i mladih
Portal AnalitikaIzvor

Istraživanje koje je sproveo Centar za afirmaciju sporta i mladih - CAMS, u sklopu projekta „Sport bez prepreka“ pokazali su da su zaštita sportista i sportistkinja segment sportske oblasti koji u Crnoj Gori nije dovoljno razvijen.

„Zabrinjavajući rezultati istraživanja, realizovanog na nivou nacionalnih sportskih saveza, suizmeđu ostalog, pokazali da „1 od 3 sportska saveza u Crnoj Gori ne zna kome da prijavi slučajeve nasilja, diskriminacije ili zanemarivanja.“, dok „72% saveza nikada nije pohađalo edukacije iz oblasti zaštite sportista““, kazali su iz CAMS-a.

Kako dodaju, ovi podaci jasno ukazuju na potrebu za podizanjem svijesti o značaju zaštite sportista i sportistkinja, kao i za osnaživanjem sportskih organizacija da razviju odgovarajuće mehanizme zaštite.

„Duboko vjerujem da svaki sportista i svaka sportistkinja, bez obzira na pol, porijeklo ili sposobnosti, zaslužuje da se razvija u bezbjednom, podržavajućem i inkluzivnom okruženju“, kazala je zamjenica generalnog sekretara Crnogorskog olimpijskog komiteta i koordinatorka za zaštitu sportista/kinja Maja Peković.

Prema njenim riječima, projekat "Sport bez prepreka" je više od inicijative, jer je kreiran kao naša zajednička vizija budućnosti u kojoj su zaštita dostojanstva, prava i potencijala svakog sportiste i svake sportistkinje neupitni prioriteti.

„Rezultati sprovedenog istraživanja jasno pokazuju potrebu za jačanjem zaštite svih sportista i sportistkinja, pogotovu onih iz ranjivih grupa. Ovi rezultati su i naš poziv na akciju i podsjetnik da snaga sporta leži u njegovoj sposobnosti da nikoga ne ostavi po strani. Crnogorski olimpijski komitet će i dalje biti pouzdan partner u svim inicijativama koje unaprjeđuju sigurnost, ravnopravnost i integritet sporta u našoj zemlji“, kazala je Peković.

Kako su istakli iz CAMS-a, projekat "Sport bez prepreka" bavi se ključnim problemima zlostavljanja, diskriminacije i zanemarivanja u sportu, posebno ranjivih grupa kao što su djeca, žene, etničke manjine i osobe sa invaliditetom.

„Projekat ima za cilj da osnaži sportiste, sportistkinje, kao i sve učesnike u sportu da prijavljuju i adekvatno adresiraju slučajeve nasilja, zlostavljanja i uznemiravanja. Kroz projektne aktivnosti želimo da damo doprinos izgradnji kulture otvorenosti, odgovornosti i adekvatne podrške u sportu u Crnoj Gori“, poručio je projektni menadžer u Centru za afirmaciju sporta i mladih, Milorad Šutulović. 

Kao nastavak projektnih aktivnosti, CAMS organizuje događaj “Siguran sport za sve: Izazovi i mogućnosti u implementaciji bezbjednosnih praksi u crnogorskom sportu”, koji će se održati u četvrtak, 15. maja sa početkom u 10 časova, u hotelu Voco, u Podgorici.

Projekat se implementira uz podršku regionalnog projekta SMART Balkan – Civilno društvo za povezan Zapadni Balkan kojeg implementira Centar za promociju civilnog društva (CPCD), Center for Research and Policy Making (CRPM) i Institute for Democracy and Mediation (IDM), a finansijski podržava Ministarstvo vanjskih poslova Kraljevine Norveške.

Portal Analitika