„Narednih dana u Crnoj Gori biće pretežno sunčano i veoma toplo. Pod uticajem smo veoma toplog tropskog vazduha, porijeklom iz sjeveroistočnih djelova Afrike i zato imamo ovako nagli porast temperature“, objašnjava meteorolog Dragan Burić za Portal Analitika.
Kako navodi, topli tropski talas nije zahvatio samo Crnu Goru, već se s visokim temperaturama ovih dana suočavaju i neke hladnije regije.
„Tropski talas nije zahvatio samo našu državu, odnosno generalno Balkansko poluostrvo, već i djelove centralne Evrope, pa čak i dio sjeveroistočnih predjela. Neuobičajeno je toplo na području Njemačke, ali i u moskovskom regionu. U Berlinu je današnja prognozirana maksimalna temperatura oko 35 stepeni. U Moskvi je, takođe, neuobičajeno visoka temperatura od oko 31 stepen“, objašnjava Burić.
„Do kraja radnog dijela sedmice na području Podgorice i Danilovgrada, odnosno u najtoplijem dijelu Crne Gore, na području Zetsko-bjelopavlićke ravnice, očekuje se da temperatura dostigne vrijednosti do blizu 40 stepeni“, najavljuje Burić.
Pojašnjava i da nije prvi put da je u ovom periodu godine zabilježena visoka temperatura vazduha.
„Jesu ovo neuobičajeno visoke temperature i prilično nagli porast, koji nas očekuje narednih dana. Imali smo jun čak i topliji, sa višim temperaturama. Primjera radi, 14. juna 2003. godine u Podgorici je izmjerena temperatura 40.5 stepeni“, podsjeća Burić.
Zahlađenja, kako kaže, neće biti brzo.
„Blagi pad temperature očekuje se tek sljedećeg vikenda“, pojašnjava Burić.
Nagli porast temperature rezultiraće i povremenom pojavom kiše koja će, pojašnjava naš sagovornik, biti mjestimična.
„Sparine će biti s vremena na vrijeme, ne preko cijelog dana. Što se padavina, tiče postoji pojačana konvektivna energija, koja se javlja zbog pregrijanog vazduha i naglog uzdizanja toplog vazduha u visinu, pa u popodnevnim satima može doći lokalno do kratkotrajne nestabilnosti u vidu prolazne kiše ili pljuska i grmljavine“, kaže Burić.
Objašnjava i da kiša neće zahvatiti šire područje.
„To su padavine isključivo lokalnog karaktera, nema procenta koji bi zahvatio šire područje. To znači da možemo imati padavine na području od svega jednog kvadratnog kilometra, a to znači da može da se izluči jedan pljusak kiše, a da u okruženju ne padne ni kap“, pojašnjava Burić.
Sagovrnik Portala Analitika upozorava i na visok UV indeks i savjetuje da se izbjegava duži boravak na suncu.
„Za ovaj period godine, odnosno početak ljeta, ekstremno su visoke vrijednosti UV zračenja i UV indeksa, kao pokazatelja intenziteta ultraljubičastog sunčevog zračenja. Narednih dana kretaće se od 9 pa do 10 UV jedinica. Preporuka je da se bez adekvatne zaštite ne izlažemo dužem boravku direktnim sunčevim zracima“, zaključuje Burić.