Ministarstvo zdravlja uputilo je prije nekoliko dana dopis Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta u kojem od tog resora zahtijeva da predškolske ustanove na nivou Crne Gore stave svoj medicinski kadar na raspolaganje zdravstvenom sistemu.
Ministarska zdravlja Jelena Borovinić-Bojović prekjuče je na konferenciji za novinare u Kliničkom centru Crne Gore kazala „da ona nije informisana o tom dopisu“, i ponovila da zdravstveni sistem nije pred kolapsom.
Prenijeli zahtjev
U dopisu Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta, datiranom na srijedu 17. mart, upućenom direktorima predškolskih ustanova u Crnoj Gori, koji je potpisala ministarka Vesna Bratić, a u koji je Pobjeda imala uvid, piše da Ministarstvo zdravlja od njih zahtijeva da „usljed pandemije novog korona virusa i nedostatka medicinskog kadra, tom ministarstvu na raspolaganje stavi sve zdravstvene radnike zaposlene u predškolskim ustanovama na teritoriji Crne Gore“.
Dalje, ministarka Bratić, obavještavajući direktore/ice predškolskih ustanova da njeno ministarstvo nema nadležnosti u pogledu raspoređivanja medicinskog kadra zaposlenog u predškolskim ustanovama, moli da se sa svim zaposlenima medicinske struke stupi u kontakt radi pribavljanja njihove saglasnosti za raspoređivanje.
- Nakon pribavljanja saglasnosti, uz vaše odobrenje, molimo vas da Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta povratno informišete o licima koja žele da svoje kapacitete stave na raspolaganje Ministarstvu zdravlja u borbi protiv korona virusa – piše u dopisu ministarke Bratić direktorima crnogorskih vrtića.
Na kraju, Bratić im u ime Ministarstva iskazuje „izuzetnu zahvalnost i duboko poštovanje“ za služenje „opštem dobru“ u „izuzetno teškoj sveukupnoj situaciji izazvanoj pandemijom“.
Iz medicinskog sektora koji upravlja korona krizom u Crnoj Gori, više puta je u posljednje vrijeme ponovljeno da im ne fali medicinskog kadra. Na posljednjoj konferenciji za medije kada su saopštavane najnovije mjere, u srijedu, to je čak više puta eksplicitno ponovljeno.
Prije desetak dana, kada je Pobjeda objavila informaciju da se ministar vanjskih poslova Đorđe Radulović 4. marta obratio pismom šefovima diplomatija Evropske unije i NATO-a u kojem od njih traži da hitno pomognu Crnoj Gori u borbi protiv korona virusa, jer je zdravstveni sistem pred pucanjem, iz tog ministarstva je uslijedio „demanti“ da nijesu napisali da je sistem pred pucanjem, već da su od crnogorskih partnera iz NATO i EU tražili da u našu zemlju hitno pošalju ljekare, tehničare i ostalo medicinsko osoblje da bi se „izbjegao kolaps zdravstvenog sistema“.
Efekti
Poziv Ministarstvu prosvjete da stavi na raspolaganje svoj medicinski kadar zdravstvenom sistemu, za što se Bratić proglasila nenadležnom i pozvala na dobrovoljnu akciju, ukazuje da je taj sistem zaista pred kolapsom i da hronično nedostaje ljudstva. Dodatno, to bi moglo da znači i da prošlonedjeljna „preporuka“ ministarstva da škole pređu na onlajn nastavu, a da se vrtići zatvore u „narednih sedam dana“, koja je obnovljena i danas, nije samo bezazlena preporuka - jer su je prihvatile sve škole i predškolske ustanove u Crnoj Gori, pa čak i u opštinama gdje je broj dnevno oboljelih, ili čak i aktivnih slučajeva, jednocifren.
U slučaju da se medicinski kadar zaposlen u predškolskim ustanovama odazove na poziv dva ministarstva da se stavi na raspolaganje zdravstvenom sistemu, proces rada u tim predškolskim ustanovama, prema zakonu, moraće biti obustavljen na neodređeno vrijeme.
Zakonom o predškolskom vaspitanju i obrazovanju je definisano da vaspitno-obrazovni rad sa djecom predškolskog uzrasta podrazumijeva njegu i preventivnu zaštitu djece koje obavljaju medicinske sestre pedijatrijskog smjera.