Kultura
  • Portal Analitika/
  • Kultura /
  • Bošnjački likovni sevdah u Baru; Miranović: Kao da koračamo po bihorskom ćilimu prefinjenog tkanja

Djela 15 umjetnica u postavci galerije „Velimir A. Leković“

Bošnjački likovni sevdah u Baru; Miranović: Kao da koračamo po bihorskom ćilimu prefinjenog tkanja

„Umjetnice - pedagoškinje, studentice, profesorice pronalaze vlastiti put likovnosti, onaj kojim se rjeđe ide, koji se račva u više pravaca, da bi se srele u neiscrpnom kreativnom i inspirativnom čvorištu, odakle sve kreće i završava - u sevdahu“ 

Bošnjački likovni sevdah u Baru; Miranović: Kao da koračamo po bihorskom ćilimu prefinjenog tkanja Foto: PA
Portal AnalitikaIzvor

Izložba „Sevdah - Likovni dijalozi Bošnjakinja“ otvorena je sinoć galeriji „Velimir A. Leković“ u Baru, u okviru Dana kulture Bošnjaka u Crnoj Gori. Postavku čine djela 15 umjetnica, a izložbu je otvorila istoričarka umjetnosti Anastazija Miranović.

Kako je istakla, izložba djela Bošnjakinja koje ostvaruju inspirativne rezultate u pedagoškom, umjetničkom i studijskom razvoju likovnosti polazište je promišljanju umjetničkih radova autorki različitih generacija, edukacija i umjetničkih aspiracija. 

Sevdah-izlo-ba

„Ne treba ih nužno svrstavati u ženski rukopis ili žensko likovno pismo. Umjetnost se ne dijeli na mušku i žensku. Suviše bi bila banalana takva podjela, za suptilan, intiman, rijedak susret i iskričavu nervaturu kojom duša progovara, a nutrina zbori“, istakla je Miranović.

Barska publika tako je u prilici da kroz likovne radove upozna Aminu Ademagić, Sabahetu Masličić, Adelu Kulenović Nurković, Seidu Belegović, Nelu Nuhanović, Jasminu Lucević, Seidu Škrijelj, Elzanu Nurković, Arabelu Škrijelj, Adelu Zejnilović, Sejlu Kerović, Nejlu Međedović, Almu Rastoder, Azru Dedeić i Jasnu Kalač.

U neiscrpnom kreativnom čvorištu

Pomenute umjetnice, kako ističe Miranović, spaja zajednički kreativni nerv, materijalizovan kroz osobena umjetnička djela. 

„Umjetnice - pedagoškinje, studentice, profesorice pronalaze vlastiti, samorazvojni put likovnosti, onaj kojim se rjeđe ide, koji se račva u više pravaca, da bi se srele u neiscrpnom kreativnom i inspirativnom čvorištu, odakle sve kreće i završava - u sevdahu“, primjećuje Miranović.

Sevdah-foto55

Izložba, kaže, svjedoči da i višedecenijska generacijska diferencija među autorkama, nije prepreka unutarnjem, vječno mladom i potentnom glasu, što nagoni na iskaz (u) umjetnosti.

„Od ulja na platnu, akrila, akvarela, grafike, crteža... do pejzaža, figuracije, arhitekture, nardonih nošnji, apstrakcije i geometrizovanih formi, krećemo se u umjetničkom kaleidoskopu, kao da koračamo po bihorskom ćilimu prefinjenog koloritnog tkanja. Gestualne, pigmentne niti ekvivaleti su titrajima duše što sevdah tvore“, napomenula je ona.

Identitetski portreti

Prema njenim riječima, kreativna sinergija, „mentalna geografija“, zajedništvo različitosti, tvore svojevrsnu kompoziciju zvonkih akorda prirode - one u nama i oko nas, u jedinstven „kulturni pejzaž“. 

Sevdah-foto6666

„U njihovom sadejstvu vode se svojevrsni likovni dijalozi i nastajuindividualni, identitetski portreti - umjetnička djela za sevdah“, zaključila je Miranović.

Organizatori izložbe su NVO Bijeli ljiljan, Bošnjačko vijeće u Crnoj Gori i Kulturni centar Bar/galerija „Velimir A. Leković. Postavka će biti predstavljena 31. marta i u Bijelom Polju.

Portal Analitika