Abiznis

Medicinskom kadru plate bi u prosjeku mogle porasti 35 odsto

Borovinić-Bojović: Povećanje zarada u zdravstvu od 1. januara

Od 1. marta 2021. godine zalažem se za povećanje zarada u zdravstvenom sistemu. Danas imamo precizan i jasan plan koji u zavisnosti od usvajanja budžeta može da stupi ina snagu već od 1. januara 2022. godine, kazala je ministarka zdravlja Jelena Borovinić-Bojović.

Borovinić-Bojović: Povećanje zarada u zdravstvu od 1. januara Foto: Foto: Vlada Crne Gore
Portal AnalitikaIzvor

Ona je istakla da je povećanje zarada "samo dio duga ove države prema onima koji svakoga dana u sedmici, i subotom i nedjeljom i praznicima spašavaju ljudske živote".

„Naš osnovni cilj je da zadržimo ljekare u zemlji i omogućimo uslove koji će biti bolji i popraviti kvalitet života. Obećavam svim kolegama da je ovo samo početak “, navela je Borovinić-Bojović.

Ministar finansija i socijalnog staranja, Milojko Spajić je kazao da su morali da uvaže činjenicu da su ljekari iznijeli kovid krizu.

„Imali smo potrebu da pokažemo koliko će da rastu plate od januara. Htjeli smo da ljudima koji pokušavaju da mešetare sa brojakama i omalovaže ovakvo povećanje, pokažemo jasne brojke“, naveo je ministar.

Iz Ministarstva finansija su podvukli da zarade zaposlenih u zdravstvu od sljedeće godine rastu po dva osnova.

„Po osnovu promjene poreskog opterećenja na zarade u skladu sa programom Evropa sad i za dodatnih 12,5 posto kroz povećanje koeficijenata medicinskom kadru“, saopšteno je iz Ministarstva.

Navode da su po svim grupama poslova koje se nalaze u granskom kolektivnom ugovoru za oblast zdravstvene zaštite i utvrđeni postojeći i novi koeficijente kako bi svaki u zaposleni u zdravstvu mogao da uporedi svoju postojeću neto zaradu sa novom.

„Ovdje se radi o osnovnoj zaradi za puni radni učinak ne uključujući dodatke na zaradu kao što su prekovremeni rad, noćni rad, dežurstva, pripravnost i slično, već je samo uključen minuli rad od 10 godina što predstavlja određeni prosjek minulog rada u zdravstvu“, istakli su iz Ministarstva finansija.

Dodaju da iako obračun neto zarade ne uključuje ove podatke povećanjem koeficijenata stvara se osnov za dodatno plaćanje, odnosno povećanja plaćanja svih dodataka na osnovnu zaradu. 

„U dijelu medicinskog kadra trenutna prosječna zarada za medicinski kadar iznosi 589 eura, a da će uvećanja zarada iznositi 794 eura. Dakle, nominalno prosječno povećanje iznosi oko 205 eura, što je u prosjeku 35 posto.

Kada je u pitanju nemedicinski kadar prosječna neto zarada trenutno iznosi 550,5 eura dok će uvećana neto zarada iznositi 693 eura. Dakle, nominalno prosječno uvećanje iznosi 142,6 eura ili 25,9 odsto“, precizirali su iz Ministarstva finansija. 

Kada su, kako kažu, u pitanju konkretni kadrovi, srednja medicinska sestra bi nakon plate od 412.6 eura mogla dobiti povećanje na 578.6 eura, odnosno 40.3 odsto, dok će medicinska sestra sa visokom stručnom spremom primati neto platu uz povećanje od 194 eura.

„Kada su u pitanju doktor medicine, stomatologije, diplomirani farmaceut, zatim izabrani doktor, povećanje će iznositi 208,5 eura odnosno 32,3 odsto“, navedeno je na pres konferenciji.


Portal Analitika