Abiznis

Blic: ''Kupovna moć u Srbiji najmanja u regionu''

Izvor

Kako je decembarska zarada, obilato dopunjena prazničnim isplatama, čak za 16,5 odsto bila veća od novembarske, za očekivati je da će se pozicija Srbije s objavom podataka za januar dodatno pogoršati.

Ivan Nikolić iz Ekonomskog instituta kaže da samo poređenje prosječnih zarada nije korektno, jer ni iz daleka ne pruža realnu sliku o životnom standardu u pojedinim zemljama. Zbog ekonomske krize, kaže Nikolić, došlo je do velike kontrakcije zaposlenosti, pa je i podatak o prosječnoj zaradi znatno manje pouzdan.

Mnogo realniju sliku dobili bismo poređenjem mase isplaćenih zarada danas i prije ekonomske krize, a uz prethodno izuzimanje iz računice broja ljudi koji su u tom periodu ostali bez posla. No, postoje činjenice „koje se vide golim okom“ i za čije prepoznavanje nije neophodna precizna statistika.

Plate u Crnoj Gori veće više od 100 eura: U odnosu na Badnji dan 2009. sredinom februara, ove godine dinar je po kursu NBS oslabio za oko devet odsto, dok je u istom periodu hrvatska kuna ojačala. Otuda je i prosječna zarada u Srbiji sa blizu 400 eura, koliko je iznosila tokom prošlog ljeta, u novembru pala na svega 320, da bi se, zahvaljujući novogodišnjim dodacima, “oporavila” za čitavih 40-50 eura.

Ali to nije realna slika, kao što ni činjenica da su u ljeto 2008, prije izbijanja svjetske ekonomske krize, prosječne zarade u Srbiji i Crnoj Gori bile približno iste, a danas je Crna Gora “jača” za preko 100 evra, nije pravi odraz snage dvije ekonomije.

Najviše cijene u Srbiji : Prema podacima Statističkog biroa EU “Eurostat”, prosječne potrošačke cijene u Srbiji su više nego u Albaniji, Crnoj Gori i Bugarskoj, a o Makedoniji, ubjedljivo najjeftinijoj u regionu, da i ne govorimo. U Skoplju su skuplji samo struja i telefonski impulsi, sve ostale cijene su niže od beogradskih, a hrana je znatno jeftinija.

 Samim tim ni prosečan Makedonac, kako to tvrde stručnjaci, ne živi lošije od prosječnog Srbina od koga zarađuje svega tridesetak eura manje.

Portal Analitika