Društvo

Blažić: Program EU integracije 2011-2015. mora biti još konkretniji

Izvor

Komentarišući juče dobijeno pozitivno mišljenje Evropske komisije o aplikaciji Crne Gore za članstvo u Evropskoj uniji, Blažić takođe kaže da to predstavlja „značajan iskorak Crne Gore u procesu evropskih integracija i signal EU da u Crnoj Gori vidi kvalitetan potencijal za dalji napredak i reformu sistema u skladu sa Kopenhaškim kriterijumima, s posebnim akcentom na stabilnost institucija koje će jasno garantovati vladavinu prava“.

Dekan FDES takođe kaže da je ohrabrujuća ocjena da je Crna Gora uglavnom ispoštovala dosadašnje obaveze iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i da je u značajnoj mjeri sprovela utvrđene aktivnosti iz Nacionalnog programa za integraciju iz 2008. godine.

- Međutim, do sada smo imali više posla i aktivnosti u dijelu organizacionih priprema za članstvo, ne dovodeći u pitanje određene značajne korake preduzete u oblasti institucionalne izgradnje i stvaranja adekvatnog normativnog okvira dijelom usklađenog i sa acquis-om – ocjenjuje Blažić i dodaje da, ipak, treba podvući „pozitivni iskorak koji možemo mjeriti sa nekim od najvažnijih trenutaka u bliskoj prošlosti Crne Gore“.

Blažić smatra da bi novi Nacionalni program integracije od 2011. do 2015. godine morao biti ambiciozan kao onaj za prethodne dvije godine, ali mnogo konkretniji.

- Veoma je važno ispuniti sve Kopenhaške kriterijume i obaveze iz Procesa stabilizacije i pridruživanja. Za to je neophodno imati ojačane kapacitete i ljudske resurse. Svi se slažemo da nemamo kapacitete za novi integracioni korak i da nam ljudski resursi ne odgovaraju izazovima kojima idemo u susret. Posebno moramo prepoznati važnost ujedinjenja javne administracije i akademske zajednice, jer nam tek sada predstoji trnovit put do momenta otvaranja pregovora, njihovog sprovođenja i ostvarenja konačnog strateškog cilja – članstva u Evropskoj uniji.

Zbog toga Blažić predlaže da se u što kraćem roku usvoji Strategiju za reformu javne uprave, kako bi se pristupilo kvalitetnoj implementaciji Strategije obuke državnih službenika i namještenika sa čijom implementacijom se čeka od 2008. godine. Posebno treba obratiti pažnju na pokretanje osnovnih koraka u reformi javne uprave, uključujući pojednostavljivanje upravnih procedura i posebno jačanje profesionalizma i depolitizacije u javnoj upravi, te stvaranje transparentne i servisno orijentisane uprave, bazirane na zaslugama svakog službenika ponaosob – zaključuje dekan FDES.

 

Portal Analitika