Svi su postigli svoj cilj. Ombudsman Siniša Bjeković kaže da je država, kako su poručili, uspjela da očuva javni red i mir, a crkvene vlasti da obave čin ustoličenja mitropolita Joanikija na Cetinju. I crnogorsko etnično tkivo pokazalo je da ima zazore ne samo prema vlasti, već i prema načinu na koji ih vlast tretira. Sada bi kaže, i političari i građani trebalo da kažu dosta je.
"Sa pozicije koju pokrivam ne mogu, a da ne pozivam na mir i toleranciju koja nam fali u posljednje vrijeme i ne bih rekao da se to vrijeme mjeri mjesecima nego godinama. Apelujem, molim, preklinjem sve u Crnoj Gori da ovo ni na koji način ne ostavi traga na međuvjerski sklad, etničke odnose jer svako dalje širenje u suštini predstavlja novi krug pakla koji treba da prođemo ne znam više ni sam zbog čega", poručio je ombudsman Siniša Bjeković.
I iz institucije ombudsmana su, kaže Bjeković, željeli da prethodnih dana budu na licu mjesta, ali im to nije dozvoljeno. Zbog čega, saopštiće najvjerovatnije sjutra, kada budu imali više detalja, a do tada apeluju da svi ponaosob razmisle o situaciji u kojoj se nalazi Crna Gora.
"Nemojte da ovo bude povod da napravimo nove podjele u društvu, da napravimo novu etničku distancu, nemojte da ovo usadi mržnju u građane jedne prema drugima jer ono što sam rekao ponavljam i sad, mi drugu domovinu nemamo", kazao je Bjeković.
A da bi dokazali da smo dostojni države u kojoj živimo moramo da čujemo jedni druge, poručuje ombudsman. Da razgovaramo, a potpuno je nevažno, kako zaključuje - da li će to biti za stolom ili oko ognjišta.