Napuštene životinje i dalje veliki komunalni problem

Bijelo Polje: Na ulicama znatno više pasa nego u skloništu

Trenutno je u azilu smješteno 25 napuštenih životinja pokupljenih sa javnih površina. Tek kad se završi predviđeni tretman sa ovom grupom u skladu sa zakonom i ostali psi sa ulica u kontinuitetu biće zbrinuti u azilu, kaže direktor Komunalnog preduzeća Lim Muradif Grbović

Bijelo Polje: Na ulicama znatno više pasa nego u skloništu Foto: B.Čoković
PobjedaIzvor

Iako je krajem maja stavljen u funkciju privremeni azil za pse, odnosno prihvatilište u selu Dobrinje, na ulicama i u centru grada, naročito u Ulici slobode, problem napuštenih životinja nije riješen.

Posebno je izražen u večernjim i ranim jutarnjim satima. Pretpostavlja se da ih na ulicama ima trostruko više nego u skloništu.

Sve institucije da se uključe

Direktor Komunalnog preduzeća Lim Muradif Grbović poziva da se u rješavanje problema uključe sve relevantne institucije.

"Prvenstveno inspekcijske službe i policija kako bi se radilo na utvrđivanju i sankcionisanju nesavjesnih lica koji se odriču svojih ljubimaca puštanjem na ulicu. Postoje pouzdani podaci da iz gradova i mjesta iz okruženja dovoze pse i puštaju ih u periferna gradska naselja što permanentnim kontrolama treba sprečavati", zaključio je Grbović.

On podsjeća da je prostor nekadašnje stočne farme ,,Franca“ preuređen u savremeni komunalni objekat, kapaciteta do 200 pasa.

"Trenutno je smješteno 25 napuštenih životinja pokupljenih sa javnih površina. Slijedi tretman koji je neophodan za životinje u azilu. Tek kad se završi predviđeni tretman sa ovom grupom u skladu sa zakonom i ostali psi sa ulica u kontinuitetu biće zbrinuti u azilu. Prolongira se dovođenje novih pasa da ne bi došli u kontakt sa onima u azilu zbog bojazni od bolesti. Ovim projektom stvaraju se uslovi za human i organizovan pristup problemu pasa lutalica. U azilu će im biti obezbijeđena veterinarska njega, ishrana i tretman u skladu sa zakonom. Psi koji ne budu bolesni i agresivni, nakon oporavka i sprovedenih procedura-čipovanja i vakcinacije, biće vraćeni u prirodno okruženje ili ponuđeni na udomljavanje", kazao je Grbović.

Nadoknada zbog ujeda

Navodeći da je cilj Opštine da se poveća bezbjednost građana, a istovremeno obezbijedi adekvatna briga o životinjama, u skladu sa savremenim standardima zaštite i dobrobiti pasa, Grbović je kazao da je godišnje zbog ujeda pasa na ime obeštećenja građanima isplaćivano oko 150.000 eura.

"Samo u posljednjih tri godine isplaćeno je oko pola miliona", dodao je on.

Naveo je da, uprkos tome što je otvoren privremeni azil za napuštene životinje, na pravosudnim organima je da odlučuju u vezi sa naplatom obeštećenja onim građanima za koje se utvrdi da su pretrpjeli ujed pasa.

Otvaranje azila u Dobinji bilo je planirano sredinom maja prošle godine, međutim, zbog protivljenja mještana više puta je odlagano. Mještani MZ Kanje, kojoj pripadaju sela Mioče, Milovo, Dobrinje, Ograde i Metanjac, protivili su se jer su smatrali da će otvaranje azila dovesti u pitanje opstanak na tom području, kao i razvoj poljoprivrede, ali su nakon više blokada i sastanka sa predstavnicima Opštine pristali na izgradnju azila.

Portal Analitika