Zdravlje

Bijeli pirinač povećava rizik od dijabetesa tipa 2

Izvor

Oni su do ovakvog zaključka došli analizom rezutata četiri studije obavljene u Kini, Japanu, Australiji i SAD, kojima je bilo obuhvaćeno čak 350.000 ljudi, a trajale su između četiri i 22 godine, prenosi AFP.

Učesnici kineske i japanske studije koji su jeli najviše pirinča, su bili pod 55 odsto većim rizikom da obole od dijabetesa tipa 2 u odnosu na one koji su konzumirali najmanje te žitarice.

U SAD i Australiji, u kojima se prinač konzumira znatno manje, takođe je uočena razlika u sklonosti dijabetesu između najvećih ljubitelja te žitarice i onih koji su je najmanje jeli, ali ta razlika je iznosila samo 12 odsto.

Učesnici azijskih studija su u prosjeku pirinač jeli tri do četiri puta dnevno, dok su učesnici američkog i australijskog istraživanja u prosjeku pirinač konzumirali samo jednom do dva puta nedjeljno.

Danas se u svijetu uglavnom jede bijeli pirinač, koji se tako mašinski obrađuje da u njemu pretežno ostaje skrob.

Nasuprot tome, u integralnom pirinču ima više vlakana, magnezijuma i vitamina, a on ima i niži "glikemijski indeks" (mjeru sadržaja šeshera), nego bijeli pirinač.

Prema podacima američkih Centara za kontrolu i prevenciju bolesti, od dijabetesa boluje gotovo 350 miliona odraslih ljudi širom svijeta.To je kompleksno oboljenje za koje su, izuzev ishrane, faktori rizika gojaznost i nedovoljno kretanje.

(blic)

Portal Analitika