Tako je to i inače, samo što sada, kada svi mi svoj doprinos sprečavanju širenja virusa dajemo ostankom kući, oni nemaju taj luksuz. U protivnom, zamislite situaciju u kojoj se smeće ne bi odvozilo redovno, ili bi nestalo vode, ili, nekim slučajem, ne bi imali gdje da kupujete hljeb, voće, povrće...
Navedene profesije su od velike važnosti za normalno funkcionisanje u ne baš normalnim okolnostima, od sjevera zemlje do Primorja.
Distanca i obaveze
Nakon uvođenja privremenih mjera za suzbijanje i sprečavanje prenošenja novog korona virusa, gradske službe u Bijelom Polju rade prema onome što su njihovi zadaci.
Radnici Komunalnog preduzeća ,,Lim“ , zaduženi za održavanje gradske higijene, koliko im trenutne prilike dozvoljavaju, posao obavljaju revnosno.
Novinar Pobjede (juče je) u centru grada bio u prilici da se uvjeri da komunalci odgovorno, poštujući mjere Nacionalnog koordinacionog tijela za zarazne bolesti, obavljaju radne zadatke.
Meho Hasanović po ustaljenoj praksi vodi računa o održavanju higijene u centralnoj Ulici slobode zajedno sa kolegama. Tokom posla poštuju preporučeno držanje fizičke udaljenosti.
- Svjestan sam da se radi o opasnom virusu pa u toku posla nastojim da poštujem preporuke protiv širenja zaraze. Nadležni u preduzeću redovno nas podsjećaju da poštujemo pravila. Jedino na takav način možemo se suprostaviti epidemiji - kaže Meho.
Njegovo mišljenje dijeli i Vehbo Mehović koji kosačicom održava travnjake na javnim gradskim površinama.
- Ništa nije teško kada se mora, a svi smo mi u misiji, da se što prije suzbije korona virus – kaže on.
I inkasant u Parking servisu Rasim Ljaljević ozbiljno vodi računa o mjerama zaštite protiv korona virusa. Opremljen maskom na licu i rukavicama, uz poštovanje distance, obavlja posao.
- Svaki čovjek treba da poštuje predložene mjere, posebno oni koji su radno angažovani i u kontaktu sa građanima. Čim se poštuju preporuke onda su i manje brige. Ukoliko se moj glas uopšte i čuje, preporučio bih građanima da im je najsigurnije da ostanu doma jer ni ovo ne može vječito da traje - kaže Ljaljević.
Odgovornost
Među onima koji su svakodnevno izloženi povećanom riziku da se zaraze korona virusom svakako su i prodavci koji ne mogu da ostanu kod kuće, a o njima se malo govori.
Prodavačica u marketu ,,Voli“ u Rožajama Esada Kalač kaže da je njihov market veoma dobro snabdjeven svim namirnicama i da imaju veliki broj kupaca. Na pitanje da li se plaši zaraze, kaže da svakako nije ravnodušna.
- Nešto puno se i ne plašim da se zarazim jer poštujemo sve mjere NKT-a, koristimo zaštitnu opremu koju nam je obezbijedio menadžment firme, a iskreno veoma sam zadovoljna i kako se kupci pridržavaju tih mjera.Velika većina poštuje mjeru držanja distance kao i upozorenje o broju onih koji u isto vrijeme mogu biti unutar objekta -kazala je Kalač.
Ističe da su ona i njene kolege makar za nijansu rasterećeniji bojazni da dobiju zarazu jer u ovoj opštini nije registrovan ni jedan slučaj korona virusa.
- Mi u Rožajama sigurno smo manje zabrinuti od naših kolega u crnogorskim opštinama i gradovima u kojima je potvrđeno postojanje zaraze. Naravno, to nije razlog da se opustimo i da ne poštujemo mjere NKT-a protiv širenja oboljenja - kazala je Kalač.
Ona je poručila građanima da iskoriste dolazak u prodavnicu i kupe neophodne namirnice ako je moguće i za nekoliko dana kako bi smanjili izlaske i ne bi morali često da se izlažu riziku.
,,Kotorsko srce“
Za one koji bi zbog godina ili zdravstvenog stanja bili u riziku da češće izlaze, pa makar i do prodavnice, tu su volonteri koji građanima pomažu da premoste ,,pat poziciju“ u kojoj su se našli.
Ranko Borozan, volonter iz Kotora objašnjava kako mreža ljudi koji pomažu drugima funkcioniše u tom gradu.
- Imamo grupu pod nazivom ,,Kotorsko srce“, koja okuplja oko 150 volontera Crvenog krsta i Opštinskog tima za krizne i vanredne situacije. Zbog preventivnih mjera kako bismo i mi doprinijeli sprečavanju pojave ili širenja virusa, taj broj smo sveli na oko 40-ak aktivnih volontera – kaže Borozan za Pobjedu.
Kako navodi, rade već tri sedmice i do sada su imali oko 150 intervencija.
- Sve ovo radimo dobrovoljno, na usluzi smo bukvalno 24 sata. S obzirom da ovaj posao iziskuje rad na terenu, naravno da uvijek postoji neki strah ili bojazan od mogućnosti da se zarazimo, ali opet naš volonterski duh i humanost svih ovih ljudi, potisne taj strah. Imamo maske, rukavice, odijela, ali ne ulazimo u domove građana niti imamo sa njima neki duži i bliskiji kontakt. Predaja namirnica i potrepština se obavlja na kućnom pragu. Dostavljamo im hranu, ljekove, kad zatreba idemo platiti račune i slično – kaže sagovornik.
Primjećuje da su građani uplašeni, ali jednako brinu i zbog teške socijalne situacije u kojoj se nalaze.
- Očekuju od nas pomoć, ali i riječ podrške, utjehe. Primjećujemo da bi uglavnom voljeli da sa nama što više razgovaraju – kaže Borozan i dodaje da tim ljudima znači kada u vrijeme izolacije razmijenite s njima koju rečenicu.
Neko mora i račune da uruči
Radnice Komunalnog preduzeća Rajku Barović i Radu Keković zatekli smo na terenu kako uručuju korisnicima njihovih usluga mjesečne račune za odvoz otpada.
Iako su ,,maskirane“ lako je uočiti njihovu ljubaznost i profesionalnost. Nimalo ih nije strah od svakodnevnih susreta sa sugrađanima bez obzira što su izložene eventualnom riziku od zaraze korona virusom.
Ističu da se strogo pridržavaju privremenih mjera Nacionalnog koordinacionog tijela i tokom rada nose adekvatnu zaštitnu opremu uz obaveznu socijalnu distancu, kao što se vidi i na fotografiji.
- Ovaj posao ne može se završavati od kuće. Mala je sredina i maltene svi se međusobno poznajemo tako da su iskustva pozitivna i za sada nemamo problema sa dostavom - rekle su nam Rajka i Rada koje obiđu dnevno i više od stotinu domaćinstava u gradu i na periferiji.