Predsjednik Građanske alijanse Boris Raonić kaže da je veoma važno da u budućoj izvršnoj vlasti budu zastupljeni predstavnici manjinskih partija.
- U društvu, kakvo je naše, veoma je bitno da manjine budu adekvatno zastupljene u izvršnoj vlasti, jer i do sada imaju razloga za nezadovoljstvo, koje je dovelo do velike etničke distance. Zato treba uložiti maksimum napora da se prevaziđe nepovjerenje i dobijemo predstavnike manjina na najvećim državnim funkcijama. Ako se to sada ne desi, biće naravno mnogo prilika ubuduće kroz mjesta u brojnim državnim institucijama. Pretpostavljam da će to biti dio dijaloga po pitanju pravosudnih funkcija - kaže Raonić.
Bošnjačka stranka i albanska koalicija "Jednoglasno” odbili su da uđu u vladu čiji će predsjednik biti Zdravko Krivokapić, nosilac liste "Za budućnost Crne Gore”. Ostalo je da odluku o eventualnom ulasku u vladu donese Albanska lista.
Demokratska partija socijalista, međutim, smatra da odbijanjem da uđu u novu vladu partije manjinskih naroda su pokazale principijelnost i lojalnost Crnoj Gori.
Iz DPS-a su kazali da su sigurni da će birači manjinskih partija, ali i ukupna crnogorska javnost, znati da cijene, kako su naveli, časni odnos tih partija prema neiskrenim ponudama.
Oni su pozdravili odluku partija manjinskih naroda da ne ulaze u koalicione aranžmane sa političkim subjektima za sastav nove vlade, među kojima su, kako su naveli, osvjedočeni protivnici državnih interesa Crne Gore, "koji su, između ostalog, kroz djelovanje konstantno narušavali multietničnost i građanske principe crnogorskog društva”.
- Takvim stavom te partije su pokazale privrženost ideji evropske budućnosti i potvrdile iskrenost našeg uzajamnog, višegodišnjeg partnerstva, tokom kojeg smo trasirali strateški put Crne Gore - navodi se u saopštenju.
U ovom trenutku mandataru Zdravku Krivokapiću ostaje da napravi dogovor sa Strankom pravde i pomirenja koja je u predizbornom periodu ušla u koaliciju sa grupacijom okupljenom oko Građanskog pokreta URA.
Hazbija Kalač, predsjednik SPP-a, je juče izjavio da očekuje da njegova partija dobije značajna mjesta u novoj izvršnoj vlasti.
- U toj novoj većini, Stranka pravde i pomirenja kao jedina manjinska partija u vladi sebe vidi na visokim funkcijama, gdje će pored određenog ministarstva, kao predstavnica naroda koji je značajno procentualno populaciono zastupljen u Crnoj Gori, obavljati još značajnih funkcija u Vladi, i na takav način pravedno iskoristiti novo pozicioniranje radi popravljanja veoma lošeg položaja bošnjačkog naroda u Crnoj Gori - kazao je Kalač za Dan.
Za razliku od SPP, albanska koalicija "Jednoglasno", koju čine Demokratska partija, Demokratska unija Albanaca i Demokratski savez u Crnoj Gori, jednoglasno je odbila poziv mandatara za ulazak u vladu.
- Da mi ponude republiku Ulcinj, odbio bih da uđem u vlast", kazao je predstavnik albanske koalicije "Jednoglasno", predsjednik Demokratske unije Albanaca Mehmed Zenka.
On kaže da različito doživljavaju i prošlost i budućnost na ovim prostorima u odnosu na buduću većinu. Kao primjer je naveo odnos nekih iz nove većine prema genocidu u Srebrenici.
- Gazilo se preko svih vrijednosti albanskog naroda koje meni znače sve. Heroji koje oni slave su oni koji su napravili najveći genocid prema mom narodu - kazao je Zenka. Zenka ističe da ta politika nije pobjednička.