Društvo

Udruženje dječijih i preventivnih stomatologa dobilo projekat od Britanske fondacije za stomatologiju

Bez analize nema uspješnog povratka zubara u škole

Projekat bi se radio tako što bi Ministarstvo zdravlja bilo nosilac i odredilo bi iskusne stomatologe koji će da rade preglede, a poslije prikupljenih podataka Institut za javno zdravlje bi uradio analizu – kaže za Pobjedu specijalista stomatologije dr Marija Čanak-Iličković i navodi da ne može malo više od 50 izabranih škola da nadomjesti sadašnjih 200 izabranih ordinacija, koje su uglavnom opremljene po najvišim standardima

Bez analize nema uspješnog povratka zubara u škole Foto: stomatologija.me
PobjedaIzvor

Britanska fondacija za stomatologiju, koja radi pri Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, odobrila je Udruženju dječijih i preventivnih stomatologa u Crnoj Gori projekat kojim će, ukoliko Ministarstvo zdravlja to prihvati, uraditi sistematski preglede na reprezentativnom uzorku djece kako bi se reforma koja se planira na jesen, a odnosi se na to da se stomatolozi vrate u 59 škola, uradila onako kako treba – izjavila je za Pobjedu specijalista za dječiju i preventivnu stomatologiju dr Marija Čanak-Iličković.

Naša sagovornica, sekretarka Udruženja dječijih i preventivnih stomatologa u Crnoj Gori, i ranije je isticala u javnosti da oni nijesu protiv toga da se stomatolozi od jeseni vrate u škole, ali da su protiv načina na koji se uvodi reforma, „bez plana, cilja i metodologije“.

Plan

Podsjetila je da je reformom sprovedenom 2008. godine stomatologija „izbačena“ iz sistema javnog zdravstva i navela da su i tada ukazivali da to nije ispravno, te da će jednog dana doći do problema.

“I to se sada pokazalo kao tačno, Ministarstvo zdravlja mora nešto da promijeni. Mi smo apsolutno za reformu, ali onu koja će biti bolja, a ne gora od prethodne. To se nigdje u svijetu ne može uraditi za kratko vrijeme pa ni kod nas i ne bez adekvatne analize”, istakla je Čanak-Iličković.

Navela je da je krajem jula održana sjednica Odbora za zdravstvo, rad i socijalno staranje te da na tom sastanku od predstavnika Ministarstva zdravlja nije dat nikakav nacrt koji bi pokazao kako će da sprovedu novu reformu.

“Udruženje dječijih i preventivnih stomatologa je nekoliko puta pokušavalo da da sugestije, prijedloge, ali ostali smo bez odgovora sa druge strane”, istakla je Čanak-Iličković.

Zato su, kako kaže, napravili projekat i aplicirali kod SZO i Britanske fondacije za stomatologiju da dobiju sredstva kako bi bili u mogućnosti da urade sistematske preglede na reprezentativnom uzorku djece i naprave situacionu analizu.

Sredstva su im odobrena, ali Čanak-Iličković nije precizirala koja je suma u pitanju.

Navodi da je ovaj projekat i ono što on donosi minimun koji moraju ispuniti da bi saznali koliki je KEP – karijes, ekstrakcija, plomba.

“To je projekat od nacionalnog interesa i tad tek možemo tražiti najbolji model – možda u okviru postojećeg sistema i javnog partnerstva ili da se krene sa otvaranjem određenog broja preventivnih ordinacija”, navodi Čanak-Iličković.

Prijedlozi

Projekat bi se radio tako što bi Ministarstvo zdravlja bilo nosilac i odredilo bi iskusne stomatologe koji će da rade preglede, a poslije prikupljenih podataka Institut za javno zdravlje bi uradio analizu.

“Samo tako se može govoriti o reformi. Ovako ostaje nedorečeno šta će biti sa ostalim kategorijama pacijenata, studentima, penzionerima, trudnicama koji sada imaju odlične uslove za sanaciju zuba. Mišljenja smo da ne može malo više od 50 izabranih škola nadomjestiti sadašnjih 200 izabranih ordinacija, koje su uglavnom opremljene po najvišim standardima”, pojašnjava Čanak-Iličković.

Kaže da je bilo lako da se izbriše stomatologija iz sistema, ali da je sad izuzetno teško vratiti na adekvatan način.

“I potrebna su velika finansijska sredstva, tako da i to treba imati u vidu i napraviti i finansijsku analizu. U svakom slučaju, mi smo kao Udruženje na raspolaganju Ministarstvu zdravlja”, poručuje Čanak- Iličković.

Na sjednici Odbora za zdravstvo, rad i socijalno staranje se moglo čuti da planirana reforma stomatološke zdravstvene zaštite, kojom bi za početak ambulante bile vraćene u oko 60 škola, nije prihvatljiva ni za Stomatološku komoru Crne Gore.

Predsjednik tog tijela dr Vladimir Jovetić poručio je da je neprihvatljivo da se ambulante vrate u oko 60 obrazovnih ustanova, od oko 300 koliko ih je u Crnoj Gori.

“U Crnoj Gori imamo 300 osnovnih i srednjih škola, plus vrtiće. Preventiva mora da počne od vrtića, jer kada dijete sa sedam godina dođe u prvi razred tu nema više preventive. Prvi ortodonski pregled trebalo bi da bude sa četiri godine. Da bi se to postiglo, potrebno je pristupiti sveukupnoj analizi potreba i mogućnosti, kako bi došli do optimalnog rješenja. Nacrt reforme nijesmo dobili u pisanoj formi, ali nam je saopšteno da je riječ o oko 60 ordinacija u cijeloj Crnoj Gori. To smatramo neprihvatljivim i nedovoljnim”, istakao je tada Jovetić, dodajući da to nije nešto što se smije brzopleto raditi, već je nužno napraviti dobre analize, a potrebno je i više vremena za valjanu realizaciju.

Iz Ministarstva zdravlja su tada poručili da su otvoreni za sve prijedloge i sugestije i zajednički rad na reformi, ali da opšti interesi moraju biti iznad pojedinačnih.

Ministar zdravlja Dragoslav Šćekić smatra da su priče o tome da reforma ne valja pokrenute i prije nego što je ona počela.

“Zbog straha od buduće reforme, određene strukture su izašle sa napadom da ne ide u dobrom smjeru, a mi još nijesmo došli do tog smjera. Taj smjer treba zajedno da gradimo i to je nešto što treba da postavimo na početne osnove, gdje će struka imati glavnu riječ. Pa neću se ja baviti time. Ja sam tu kao menadžer među jednakima”, poručio je Šćekić.

Ministar zdravlja zaključuje da stomatolog mora da se stavi u poziciju roditelja, djece, onih koji koriste usluge i njihove efekte, pa tek onda da predlaže i daje sugestije koje će da doprinesu razvoju stomatologije.

Portal Analitika