Društvo

Bešlin i Nikolaidis: Mitropolija ne želi dijalog, litije politička platforma

Ponudu premijera Duška Markovića i predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića mitropolitu Amfilohiju o obustavi primjene Zakona o slobodi vjeroispovijesti do izjašnjenja Ustavnog suda i Evropskog suda za ljudska prava za TVCG komentarisali su istoričar Milivoj Bešlin i pisac Andrej Nikolaidis.

Litija u Nikšiću Foto: Foto: Pobjeda
Litija u Nikšiću
RTCGIzvor

Mitropolija crnogorsko primorska (MCP) ne želi dijalog, kaže istoričar Milivoj Bešlin. On ističe i da MCP, kako kaže, bježi od institucionalnog rješavanja pitanja o Zakonu o slobodi vjeroispovijesti.

Najviše državne institucije od samog početka bile su spremne na dijalog sa Mitropolijom crnogorsko-primorskom o Zakonu o slobodi vjeroispovijesti i njegovoj primljeni, kaže za Televiziju Crne Gore Bešlin.

"To jeste jedan kontinuitet koji zapravo pokazuju, ne samo na primjeru ovog zakona, nego već godinama unazad i predsjednik Đukanović i premijer Marković, a to je jedna posvećenost, da se ti problemi u crnogorskom društvu pa i šire u regionu rješavaju dijaloškim putem. Mislim da je ta ponuda o kojoj primjer Marković govori upućena Mitropoliji, Srpskoj crkvi, mitropolitu Amfilohiju Radoviću, ustvari vrlo fer, dakle da obje sudske instance, Ustavni sud Crne Gore i Evropski sud za ljudska prava se izjasne o Zakonu o slobodi vjeroispovijesti", kaže Bešlin.

On vidi problem na drugoj strani. Smatra da mitropolit Amfilohije nije spreman za dijalog. Faktički je, kaže, mitropolit crnogorsko-primorski odbacio ne samo dijalog, već i institucionalni način rješavanja pitanja Zakona o slobodi vjeroispovijesti.

"Ako su zaista u SPC toliko sigurni da su pravo i pravda na njihvoj strani, onda nemaju nijedan razlog da odbacuju ovu ponudu koja je, koliko shvatam, u prošlosti iznijeta. Dakle, da se i Ustavni sud Crne Gore i Evropski sud za ljudska prava izjašnjavaju…", navodi Bešlin.

 

Vučinić: Prijedlog Markovića i Đukanovića Mitropoliji SPC iznuđen unutrašnjim političkim prilikama Vučinić: Prijedlog Markovića i Đukanovića Mitropoliji SPC iznuđen unutrašnjim političkim prilikama Vučinić: Prijedlog Markovića i Đukanovića Mitropoliji SPC iznuđen unutrašnjim političkim prilikama Vučinić: Prijedlog Markovića i Đukanovića Mitropoliji SPC iznuđen unutrašnjim političkim prilikama
0
Vučinić: Prijedlog Markovića i Đukanovića Mitropoliji SPC…
12.06.2020 19:52
Amfilohije, Joanikije i Atanasije: Sastanka i ponude je bilo, ali je ona neustavna i zlonamjerna Amfilohije, Joanikije i Atanasije: Sastanka i ponude je bilo, ali je ona neustavna i zlonamjerna Amfilohije, Joanikije i Atanasije: Sastanka i ponude je bilo, ali je ona neustavna i zlonamjerna Amfilohije, Joanikije i Atanasije: Sastanka i ponude je bilo, ali je ona neustavna i zlonamjerna
6
Amfilohije, Joanikije i Atanasije: Sastanka i ponude…
12.06.2020 17:06

 

Potvrdu da druga strana bježi od institucionalnog rješavanja ovog pitanja Bešlin vidi i u činjenici da pravni tim Mitropolije crnogorsko-primorske do danas nije podnio inicijativu za ocjenu ustavnosti Zakona o slobodi vjeroispovijesti. Takođe i cilj litija je, kako kaže, vaninstitucionalna promjena vlasti.

"Uostalom, on je to sam i rekao, prije neki dan je imao tu izjavu, vrlo otvorenu političku izjavu, da treba glasati protiv sadašnje vlasti Crne Gore i za opoziciju, što je opet kontinuitet godinama i decenijama unazad, prije svega dominantno političkog djelovanja mitropolita Amfilohija Radovića, što nam opet govori o upravo potrebi donošenja jednog ovakvog zakona", kaže Bešlin.

Podsjetimo, mitropolit crnogorsko primorski Amfilohije najavio je da se litije nakon gotovo tromjesečne pauze zbog Koronavirusa nastavljaju u nedjelju.

Nikolaidis: Jedini civilizovani i demokratski način za rješenje

Pisac Andrej Nikolaidis je u emisiji Šofrovizija komentarisao je ponudu Đukanovića i Markovića i ocijenio da je jedini civilizovani i demokratski način kako bi se riješilo pitanje Zakona o slobodi vjeroispovijesti. Na taj način bi se iz, kako kaže Nikolaidis prešlo iz domena politike na teren prava. Nikolaidis poručuje i da su litije od početka politička platforma.

"Ukoliko nešto može biti riješeno unutar pravnog poretka, a može, mislim da nema nikakve potrebe da bude rješavano na ulici. Dakle ulica je mogući način za rješenje bilo problema onda kada nestane pravnih i demokratskih mehanizama. Ovoga puta to nije slučaj pošto očito postoji dobra volja od strane vlade, a takođe postoji jasan pravni put. Dakle od početka je, naime, potpuno jasno da je najbolja i najsvrsishodnija, najcivilizovanija, napokon i najkršćanskija opcija, da se to riješi mirno i da se stvar iz domena politike vrati u domen prava", kazao je Nikolaidis.

On je istakao da da konačna instanca nije crnogorski Ustavni sud, te da je moguće da ljudi iz Mitropolije crnogorsko primorske imaju određenu rezervu prema Ustavnom sudu Crne Gore.

"No, upravo je sud u Strazburu zadnja instanca i ne vjerujem da iko može doista vjerovati da sud u Strazburu bi bio nepristrasan, u tom ili bilo kojem drugom slučaju. Šta bi naime sud u Strazburu mogao imati protiv Srpske pravoslavne crkve? A druga stvar, izjava mitropolita Amfilohija kao i mnoštvo njegovih drugih izjava su ultra političke, dakle poziv da se ne glasa za vlast je predizborni poziv. Jedino bi eksplicitnije bilo da je mitropolit rekao Nemojte glasiti za vlast glasajte za mene. Dakle to je, mislim, krajnji stepen politiziranosti crkve. No to je, kao što rekoh, nešto na što smo mi manje-više navikli, a nije dobro da smo na to navikli, jer bi stvari i sa Crkvom i sa odnosom Crkve i države trebale biti prilično drugačije, nego što nažalost jesu u Crnoj Gori", kazao je Nikolaidis.

Portal Analitika