Politika

PROPAGANDNE IGRE: Srbija odustala od protjerivanja Tarzana Miloševića, ambasadora Crne Gore u toj zemlji

Beograd povukao odluku koju zvanično nije uručio Podgorici

Izvor Pobjede iz zapadnih diplomatskih krugova u Crnoj Gori potvrdio je da je postupak državnog vrha Srbije ,,krajnje neobičan i praktično bez presedana u diplomatskoj praksi“. Kako Pobjeda saznaje Vlada Srbije, opet mimo uobičajene diplomatske procedure, nije zvanično ni uručila notu ambasadoru Miloševiću niti Ministarstvu vanjskih poslova Crne Gore

Beograd povukao odluku koju zvanično nije uručio Podgorici Foto: pa
PobjedaIzvor

Srbija je nakon nepuna 24 sata odustala od protjerivanja crnogorskog ambasadora u Beogradu Tarzana Miloševića, saopštili su juče srpski zvaničnici i time povukli do sada neviđeni potez u međunarodnoj diplomatiji jer su u subotu odgovorili recipročnom mjerom na odluku Ministarstva vanjskih poslova Crne Gore da proglasi srpskog ambasadora u našoj državi Vladimira Božovića personom non grata.

Kako Pobjeda saznaje Vlada Srbije, opet mimo uobičajene diplomatske procedure, nije zvanično ni uručila notu ambasadoru Miloševiću niti Ministarstvu vanjskih poslova Crne Gore već je srpska premijerka Ana Brnabić putem medija obavijestila da je crnogorski ambasador u Beogradu nepoželjan.

PRESEDAN

Izvor našeg lista iz zapadnih diplomatskih krugova u Crnoj Gori, potvrdio je da je postupak državnog vrha Srbije ,,krajnje neobičan i praktično bez presedana u diplomatskoj praksi“.

- Odluka o proglašenju diplomate za nepoželjnu osobu (persona non grata) nije nešto što se donosi naprečac i kao proizvod ljutnje ili hira, tako da njeno povlačenje, ukoliko je zemlja prijema izdala notu koja sadrži notu o proglašenju diplomate za nepoželjnu osobu, mora biti praćeno notom iste forme, ali suprotne sadržine, koja poništava prethodnu notu. Međutim, način kako je to objašnjeno od strane zvaničnog Beograda - uz napomenu da ,,predsjednik Vučić nije bio obaviješten - ukazuje na političku dimenziju tog poteza i, sada je jasno, na izvjesnu ishitrenost koja ju je pratila, kaže naš sagovornik.

BOŽOVIC ODLAZI

Politički analitičar Dušan Janjić za Pobjedu kaže da je odlazak Božović „završena stvar“.

- Beograd mora da šalje u inostranstvo profesionalne diplomate – kazao je Janjić, dodajući da „crnogorski ambasador Milošević u ovoj situaciji ništa nije kriv“.

- U diplomatiji nije prvi put da se preduzimaju recipročne mjere, ali ovdje se ne radi o istom slučaju – kazao je Janjić.

Rekao je da Milošević od kada je došao u Beograd, nema pristup svim javnim događajima i ne radi u punom kapacitetu.

- Dobro je što je ova odluka preispitana, jer ne postoji ni u ponašanju Miloševića, niti bilo čega što je iz Ministarstva spoljnih poslova ili Vlade Crne Gore stiglo prema Srbiji, da bi se preduzela tako drastična mjera.

Srbija ne bi smjela da šalje u inostranstvo ljude koji nijesu profesionalne diplomate – ocijenio je Janjić.

Janjić je kazao da Božović ima dužu istoriju nesporazuma sa Crnom Gorom.

- Ovo je treći put da je izjavama i ponašanjem prekršio pravila zemlje domaćina. Zašto je sad izabran baš taj momenat to je stvar procjene Vlade. Ja bih nju sveo više kao cišćenje fioke ili jednog nerašcišćenog slučaja da bi se stvorile osnove novoj vladi da ne mora time da se opterećuje – kazao je Janjić.

Smatra da u odluci Crne Gore postoji „i nešto što se zove instrukcija ili saglasnost nekih ambasada ili vlada zemalja NATO i EU oko Božovićevih djelovanja i povezivanja sa tzv. srpskom i proruskom strujom“.

Upitan da prokomentariše činjenicu da protestna nota nije urucena Miloševiću ni MVP, već je medijima saopšteno da je on nepoželjan, Janjić je kazao da je riječ o kršenju procedure i poručio da je neprijatno da mandat novog ministra vanjskih poslova Srbije počinje takvim skandalom i propustom.

- Očigledno je i propust u proceduri, ali mislim da je mnogo važnije sadržinski da je ipak pobijedila logika, da nije potreban sukob, nego da treba stvoriti osnov za saradnju – kazao je Janjić.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić kazao je da je odluka o protjerivanju Miloševića povučena na njegovu inicijativu.

- Iako smo postupili po Bečkoj konvenciji, život i odnosi između komšija više su od konvencija - rekao je Vučić.

Prema njegovim riječima, Vlada je povukla dobar potez.

- Ne treba da se ponašamo kao dva ovna na brvnu i da mi pokazujemo svoju silu. Smatram da je odluka ispravna i doprinijeće stvaranju bolje atmosfere - istakao je Vučić.

Premijerka Srbije Ana Brnabić kazala je da je odustajanje od protjerivanja Miloševića „akt dobre volje i pružena ruka prijateljstvu i saradnji za ubuduće“.

Obraćanju Brnabić i Vučića prethodio je razgovor lidera DF-a Andrije Mandića i Milana Kneževića sa srpskim predsjednikom.

- Mandić i Knežević saopštili su Vučiću da bi Srbija trebala da uradi sve što je u njenoj moći da se zaustave ovakvi i slični antisrpski dukljanski naumi – saopšteno je iz Fronta.

REAKCIJE

Mandatar Zdravko Krivokapić napisao je na Tviteru da žali zbog protjerivanja ambasadora jer takvi akti, kako je naveo, nijesu u duhu evropskog puta i dobre regionalne saradnje.

Oglasio se i od kovida tek oporavljeni episkop budimljansko- nikšićki SPC Joanikije koji je ocijenio da je ,,odlazeća vlast odlukom da protjera Božovića imala višestruko zlu namjeru, da podigne tenzije i produbi podjele, narocito među braćom pravoslavne vjere, da bi se posijalo što više otrova i bratske mržnje“.

Portparol DPS-a Miloš Nikolić saopštio je da je Božović u kontinuitetu pokušavao da omalovaži Crnu Goru i da ga neprimjerene političke izjave i tumačenje istorije poput najnovijeg stava da je Podgoricka skupština bila slobodna volja naroda, diskvalifikuju kao diplomatu.

ČEKAJUĆI EPILOG

Kako sada stvari stoje, odluka crnogorskih vlasti da proglase ambasadora Božovica za nepoželjnu osobu nije ničim dovedena u pitanje, bez obzira na iznenadnu promjenu u Beogradu.

Prema informacijama Pobjede, odlazeća Vlada Duška Markovića neće mijenjati, poput kolega u Beogradu, već donešenu diplomatsku odluku, niti ,,uslišiti molbu“ Olivera Varheljija.

Naprotiv: u crnogorskim zvaničnim krugovima se smatra da je, za razliku od portparolke Evropske komisije Ane Pisonero Hernandez, komesar za proširenje Oliver Varhelji reagovao kao politički učesnik a ne evropski državnik.

Ocito je, međutim, da je izjava Varheljija bila usmjerena ne ka Markovićevom kabinetu već prema novoj vladi na čijem će čelu biti Zdravko Krivokapić.

No, i to će imati izrazite političke konotacije: ukoliko novi premijer poništi odluku prethodnika, to će istovremeno značiti da se nova vlast saglasila sa ocjenom da je Podgoricka skupština bila ,,izraz slobodne volje naroda“.

Varhelji: Pozdravljam odluku Srbije

- Pozdravljam odluku Vlade Srbije da povuče protjerivanje crnogorskog ambasadora. Pozivam Crnu Goru da učini isto. Poštovanje dobrosusjedskih odnosa i regionalne saradnje su temelji proširenja i pridruživanja i procesa stabilizacije - napisao je na Tviteru Oliver Varhelji, evropski komesar za proširenje.

Ana Pionero Hernandez, portparolka EK, kazala je za TVCG da je poštovanje dobrosusjedskih odnosa kamen temeljac procesa proširenja, pridruživanja i stabilizacije. Ona navodi i da se „Crna Gora i Srbija solidno kreće ka svom napretku u pristupanju EU“.

Stefanović: Odlazeća vlast u Podgorici bila u pravu

Zamjenik predsjednika Stranke slobode i pravde Borko Stefanović izjavio je da je povlačenjem odluke o protjerivanju crnogorskog ambasadora Tarzana Miloševića državni vrh Srbije dokazao ne samo neozbiljnost, već i nedoraslost da vodi državu.

- Države nikad ne mijenjaju takve odluke. Ovako su priznali da je odlazeća crnogorska vlast u pravu i da su poslali potpuno neodgovarajuću osobu u Podgoricu, pa su brže bolje pojeli sopstvenu odluku, time dodatno pokazali da od Srbije prave banana državu - naveo je Stefanović u pisanoj izjavi za srpske medije.

Uz poruku da aktuelnoj vlasti želi da da nekoliko lekcija iz diplomatije, Selaković je ukazao da je za ambasadora u Podgoricu poslat stranački vojnik bez bilo kakvog iskustva i znanja iz diplomatije, zbog čega je bilo od koristi ,,da su mu dali i poneku obavezujuću instrukciju“.

- Ta instrukcija je trebala da obaveže Božovića da se uzdrži od javnih ocjena istorijskih događaja, ma što ko od nas o njima mislio ili aktuelnih dešavanja u Crnoj Gori. Drugim rijecima, mogli su da ga obavežu da ćuti dvije nedjelje koliko još traje mandat odlazećoj Vladi Crne Gore i tako im ne pruži mogućnost da ga izbaci iz susjedne nam države - naveo je Sefanović.

Portal Analitika