Abiznis

Reagovanje na izjavu ministra poljoprivrede Aleksandra Stijovića

Bemax: Državi smo platili više od dva i po miliona za koncesione naknade

Nakon nekoliko iznešenih sumnji o mogućem učešću kompanije Bemax u nelegalnom vađenju šljunka, reagovali su iz ove kompanije u želji da javnosti predoče situaciju kakva činjenično jeste, "a ne kako neko sumnja da je možda bilo".

Bemax: Državi smo platili više od dva i po miliona za koncesione naknade Foto: Portal Analitika
Portal AnalitikaIzvor

Oni su kazali da kompanija Bemax i na današnji dan ima validan Ugovor za regulacuju toka i uklanjanje viška materijala iz rijeke Morače.

"Ugovor od 10.09.2014. je napravljen na 60 mjeseci a produžen 25.12.2019. sa trajanjem do 31.10.2022. i nije istekao 2020 kako je izjavio ministar Stijović. Znači neko ga je loše informisao i obmanuo. O našem radu u proteklom periodu na lokaciji koja je Ugovorom precizno odredjena i iz čijih granica nijesmo izlazili, lako je doći i uvjeriti se, jer su urađeni zaštitni nasipi sa obje strane rijeke Morače i time trajno spriječeno plavljenje okolnih sela Grbavci i Botun. Izlaskom na teren je to lako provjeriti. Ne samo što je posao odrađen po važećim projektima i svim standardima već je na tim nasipima sagrađena i asfaltirana saobraćajnica", navode oni.

Iz Bemaxa napominju da su za sav odvezeni višak materijala plaćene obaveze prema državi u skladu sa Ugovorom (visina nadoknade koja se plaća je 2,78 eura po m3 odvezenog materijala) o čemu postoje inspekcijski zapisnici i uplate u državni budžet.

"Sve to postoji dokumentovano i kod nas i u vašem ministarstvu. Dana 02.12.2020 od strane Uprave za vode smo dobili nalog za privremeno zaustavljanje radova na projektu regulacije toka Morače do okončanja istraživanja o posledicama pada izdašnosti izvorišta Bolje sestre. Već 03.12.2020. godine sve mašine Bemax-a su povučene sa lokacije na kojoj smo imali dozvolu za regulaciju toka. Pošto na lokaciji u selu Mitrovići u blizini rijeke Morače postoji lager materijala iz proteklog perioda (za koji su plaćene sve obaveze prema državi) period do 30.09.2021. je iskorišćen da se taj materijal preveze do našeg drobilčnog postrojenja udaljenog 5 km", poručuju oni.

Napominju da od 03.12.2020. ni jedna njihova građevinska mašina nije bila prisutna u koritu rijeke Morače, kao ni od 01.10.2021. ni na pomenutoj lokaciji za lagerovanje materijala na obali rijeke.

"Ističemo da smo više od 10 godina bili prisutni na regulaciji toka Morače, na od Uprave za vode projektom predviđenim lokacijama i uredno platili sve viškove iskopanog materijala. A što je najvažnije, zbog preciznog informisanja javnosti za protekli period našeg prisustva na pomenutoj lokaciji a zaključno sa 01.10.2021. BEMAX je platio značajno više od 1.000.000,00 eura (slovima milion eura). Priznaćete da taj iznos juče nije tako prezentovan javnosti, ni približno", poručuju iz Bemaxa.

Oni su naglasili da se njihova kompanija kao osnovnom djelatnošću bavi proizvodnjom betona i asfalta, a da za obavljanje proizvodnih aktivnosti u proteklom periodu istovremeno koristi TG kamen iz šest kamenoloma širom Crne Gore.

Za taj posao, kako su kazali, plaćaju koncesione naknade koje redovno izvršavaju, a one iznose značajno više od milion i pet stotina hiljada eura.

Ukazuju na to da se iz priloženog se vidi da je Bemax po pitanju koncesionih naknada za korišćenje TG materijala za potrebe svoje proizvodnje platio državi više od 2.500.000,00 eura.

"Zbog javnosti napominjemo da je kompanija Bemax za cijeli period izvođenja radova na autoputu svu količinu TG kamena koristila isključivo sa trase auto puta, a u skladu sa dozvolama dobijenim kao podizvođač kineske kompanije CRBC na pomenutoj dionici. Samim tim svakom dobronamjernom je jasno da mi nijesmo imali nikakve potrebe da na trasi autoputa koristimo materijale sa pomenutog Moračkog lokaliteta", poručuju iz Bemaxa.

Kao veliki poreski obaveznik BEMAX je u proteklih 15 godina redovno kontrolisan i poštovali smo sve zakonske odluke donešene prema našoj firmi, a tako ćemo raditi i ubuduće. Sve ovo je prepoznato i kod stranih investitora sa kojima stalno saradjujemo, a i ubuduće ćemo sarađivati na projektima širom Crne Gore.

"Nadamo se, da ćete nakon detaljne kontrole i jučerašnjeg prilično bombastično tendecioznog press-a makar obavijestiti javnost i o rezultatima prave kontrole na čemu smo vam unaprijed zahvalni", zaključili su iz Bemaxa.

Portal Analitika