Abiznis

Bel: Vlada Crne Gore da smanji rashode, a poveća poreze

Izvor

Šef misije MMF-a za Crnu Goru Gervin Bel kazao je da Crna Gora u narednom periodu mora nastaviti "ambiciozan" plan reforme penzionog sistema koji je usvojila u prošloj godini, podsjećajući da je penzioni deficit iznosio 4,5 odsto BDP-a. Jedna od najznačajnijih preporuka MMF-a je nastavak politike smanjenja zaposlenih.

Bel je kazao da zabrinjava ubrzana akumulacija javnog duga koja sada iznosi 46 odsto bruto domaćeg proizvoda BDP, u odnosu na 27 odsto koliko je iznosio prije nekoliko godina.

- Došlo je do značajnog povećanja javnog duga i važno bi bilo da nema fiskalne pomoći. Ako Vlada ne može to da sprovede najmanje što može je da uvede veće poreze, kazao je Bel ocjenjujući to nepopularnom mjerom.

- Naša procjena je ekonomski rast od 2,5 odsto u 2011. godini. U ovoj godini neće biti rasta, odnosno projektovan je nulti rast, naveo je Bel. On je kazao da postoji prostor za povećanje poreske stope kod direktnih i indirektnih poreza.

Zaključci predstavnika Međunarodnog monetarnog fonda, Ministarstva finansija i Centralne banke, tokom razgovora koji su vođeni u protekle dvije nedjelje, su da Crna Gora mora postići rast i produktivnost ekonomije te da je finansijski sektor neophodno dodatno stabilizovati. Predstavnik MMF-a je kazao i da je ta međunarodna istitucija konstatovala da postoji nedovoljna štednja crnogorske Vlade.

Predstavnici MMF-a zaključili su i da na tržištu rada u Crnoj Gori postoji veliki udio nezaposlenih lica, da u ugovorima na određeno vrijeme nema značajne zaštite radne snage, kao i da je zapošljavanje nerezidenata prilično fleksibilno.

- Preporuka je da se poveća fleksibilnost ugovora na određeno vrijeme ili da se naprave izmjene u Opštem kolektivnom ugovoru da bi se povećala ta fleksibilnost, kazao je Bel.

MMF zaključuje da je u bankarskom sektoru došlo do značajne stabilizacije, ali da ima još prostora za dalji napredak. Fokus ove međunarodne institucije u narednom periodu biće postiguta likvidnost ovog sektora.

- Važno je da u poslovanju banaka postoje zaštitne rezerve kada je u pitanju nivo likvidnosti, kazao je Bel.

Ministar finansija Milorad Katnić kazao je da Vlada Crne Gore dijeli mišljenje MMF-a da postoji velika potrošnja u odnosu na BDP i da treba raditi na tome.

- Ono što je osjetljivo pitanje, je dalje smanjenje zarada i broja zaposlenih i tu treba biti pažljiv šta mogu biti posljedice, naveo je Katnić.

Guverner Centralne Banke Radoje Žugić kazao je da će aktivnosti CBCG u narednom periodu biti usmjerene da se ispitaju elementi ranjivosti realnog sektora i uspostavi stabilnost u tom dijelu.

- CBCG je definisala i Komitet koji čine najistaknutiji članovi u banci a koji će pratiti elemente likvidnosti bankarskog sektora, iako je danas bankarski sektor možemo reći, u dovoljnoj mjeri likvidan, kazao je Žugić.

- Završili smo stresna testiranja kada su komercijalne banke u pitanju i narednom koraku ćemo dostaviti parametre svim bankama da to isto urade i nakon toga komparirati dobijene rezultate, dodao je on.

Guverner CBCG je podsjetio da je Crna Gora smanjila negativan saldo bilansa plaćanja, odnosno deficit tekućeg računa za nešto iznad 17 odsto. On je kazao da naša zemlja ima relativno visoke direktne i strane investicije, i to nešto iznad 11 odsto u društvenom bruto proizvodu.

febrbelcicok
Portal Analitika