U nikšićkom selu Orah počela da se razvija agroturistička priča

Batakovići oživjeli zavičaj i animirali komšije

Širom crnogorskog sjevera, pa i centralnog i južnog dijela naše države iz godine u godinu sve je razvijeniji seoski turizam, etno sela, gazdinstva prilagođena inostranom i domaćem prolazniku ili namjerniku, iz godine u godinu, niču kao pečurke poslije kiše, ali nikšićka opština, iako najprostranija, po ovoj ponudi, nažalost, nije prepoznata.

Batakovići oživjeli zavičaj i animirali komšije Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Međutim, u 2023. godinu porodica Bataković iz malog sela Orah, u zaleđu nikšićkog Gornjeg Polja, ušla je s velikim ambicijama i željom da razvija upravo agroturizam. Ratko Bataković kaže da je odavno imao u planu rodni kraj predstaviti široj javnosti, promovisati nacionalnu kuhinju, animirati komšije da povećavaju poljoprivrednu proizvodnju i sve to upakovati u turistički proizvod.

Batakovića odavno prepoznajemo kao osnivača Mreže za ruralni razvoj, od nedavno i kao menadžera Poljoprivrednog klastera Crne Gore, a godinama je rukovodio i Inovaciono-preduzetničkim centrom „Tehnopolis“, ali malobrojni znaju da je on, prije deceniju, osnovao veliku farmu koka nosilja u svom selu. Organska kokošija jaja i dalje se proizvode u selu Orah, ali sad je farma izmještena i na porodičnom imanju Batakovićža razvija se agroturistička priča.

-Cilj nam je bio da stvorimo dodatnu vrijednost. Imali smo vikendicu i renovirali je i najprije napravili jednu konobu gdje se mogu degustirati naši domaći proizvodi. Agroturzmom sam inficiran prije više od deceniju kada sam učestvovao na Kongresu ruralnog turizma u Osijeku. Tada sam obišao brojna seoska domaćinstva u Slavoniji i uvjerio se da su njihova gazdinstva slična onima u mom selu, bez nekih posebnih atrakcija, vodopada, prirodnih vanserijskih ljepota... Imaju dobru hranu, poštuju običaje, tradiciju i imaju tzv. kušaonice gdje, uz lijepu riječ, nude hranu, piće i smještaj. Uz to, još dok sam radio u lokalnoj upravi organizovao sam nekoliko studijskih posjeta po BiH i Hrvatskoj, pokušavao da animiram naše ljude da se bave agroturizmom, a svi ti primjeri dobre prakse i meni su pomogli. Geografski, kulturološki, pa i po gastronomskim delicijama ne razlikuju se oni mnogo od nas, pa sam imao i smjernicu kojim putem krenuti, priča Ratko Bataković, prisjećajući se kako je, prije nekoliko godina, bio prinuđen da goste iz Španije koji su insistirali da ne idu u neki od nikšićkih restorana poveo na ručak kod svoje majke na selo.

pb2

-Španci poslovno u Nikšiću, pojetili Muzej, nekoliko spomenika, poznatih mostova i traže da ih vodimo na neko gazdinstvo. Predložio sam da to bude kod mene, u Orahu, nazvao majku, a ona spremila raštan i kaštradinu. Bilo je tu i nekih domaćih rakija, vina, piva... Na kraju su bili oduševljeni i častili moju majku. To je bilo presudno da se upuštimo u priču koja će sve aktuelnija biti. U međuvremenu smo izgradili i tri nova objekta apartmanskog tipa, što znači da nudimo i prenoćište... Nedavno nam je bila grupa od 40-tak Njemaca na ručku. Prezadovoljni se se vratili, a bilo im je dovoljno da probaju specijalitete našeg kraja, da ih „prošetam“ kroiz istoriju zavičaja, Nikšića i Crne Gore, da kupe neki suvenir, naprave dobru fotografiju... Naše imanje je 13 kilometara udaljeno od centra Nikšića i mnogi su moji komšije i poznanici bili skeptični u početku. Ipak, sad to sve drugačije djeluje. Već četiri domaćinstva u mom komšiliku adaptiraju svoje stare kuće, a neki od njih imaju već i po desetak kreveta, kaže Bataković, ponoseći se što je animirao i ohrabrio mlade domaćine iz Oraha.

U ovom nikšićkom selu, ako je suditi po najavama Orašana, ove godine biće organizovan i etno-festival. Žele da ugoste brojne bendove, muzičare, umjetnike... da im obezbijede smještaj, domaću hranu, cjelodnevni ugođaj.

Agroturistička priča dozvoljava smještaj do 20 osoba, a sve više od toga je već etno-selo, hotel ili turističko naselje... Batakovići, za sada, namjeravaju samo da razvijaju poljoprivrednu proizvodnju i pokažu ostalima kako se može zaraditi i na kućnom pragu, s malo više uloženog truda. Planiraju i da otvore i jedan mali muzej poljoprivrede svog kraja, da organizuju kampove, manje naučne skupove za one koji žele da uče o poljoprivredi i agroturizmu, da privuku digitalne nomade, sve one koji žude za tzv. kreativnom izolacijom.

„Đed Radoš“

Batakovići su registrovali firmu „Orah Contry side“. Agroturizam pod nazivom „Đed Radoš“ je kažu njihova bajka u okviru koje spajaju sve ono što na svom imanju proizvode, ali i o čemu maštaju... Žele da sačuvaju porodičnu, nikšićku i crnogorsku tradiciju..., da je pokažu turistima. Tu se mogu naći svi nacionalni specijaliteti od hrane i pića. Ratkova majka Anka je najzaslužnija za dobro prepoznatljive ukuse, a pomaže im i komšinica kad u Orah dođe veća grupa gostiju.

Portal Analitika