Kultura

Izložba "Dvije generacije Lekića u ateljeu" i promocija knjige Milica Vučković

Barski ljetopis: Čedo i njegova đeca i roman apsolutne iskrenosti

Repertoar Barskog ljetopisa juče je protekao je u znaku likovne umjetnosti i književnosti. 

Barski ljetopis: Čedo i njegova đeca i roman apsolutne iskrenosti Foto: Barski ljetopis/Adnan Doa Alomerović
Portal AnalitikaIzvor

„Čedo i njegova đeca – dvije generacije Lekića u ateljeu“ naziv je izložbe radova koja je otvorena sinoć u galeriji „Velimir A. Leković“ kao dio selekcije bARS programa festivala. 

Riječ je o postavci koju čini više od dvadeset vajarskih djela Čeda, Joka i Jelene Lekić rađenih u drvetu, kamenu, aluminijumu, bakru i nekih rađenih raznim tehnikama. 

Čedo Lekić bio je prvi topolički vajar, u čiji su atelje u Lamelama dolazile generacije barskih pionira i omladinaca, da krišom vire kako u bakru, gvožđu i kamenu nastaju umjetnička djela. 

Prvu Čedovu izložbu nakon 38 godina, otvorio je Željko Milović, selektor bARS-a koji je na samom početku prenio dio atmosfere iz Lekićevog ateljea.

„Iz jedne od prostorija u prizemlju Pristanskih lamela br 14, od kojih ne vodi nikakav put, već samo do njih, čuje su cukanje. Jače, pa slabije, pa opet jače, pa opet slabije, razaznaje se samo jedan glas, kao da se svađa sam sa sobom. I opet cukanje, bez prekida, satima... Gomila radoznale dječurlije viri kroz teške zavjese, znaju da čika Čedo opet nešto pravi. Nekima je to dosadno i bez veze, neki ostaju fascinirani kako od bezlične gomile lima ili drveta nastaje nešto. Čika Čedo ih vidi, otvara staklena vrata prostorije, i razgovara s njima kao da su veliki. Ritual vazda isti“, kazao je Milović. 

Osvrćući se na činjenicu da Čedo nije volio formalnosti i duge govorancije, Milović je kazao da zbog toga neće čitati njegovu biografiju, nabrajati priznanja i citirati što su poznati pisali o njemu.

Iste večeri, na platou ispred Dvorca kralja Nikole održana je promocija knjige „Smrtni ishod atletskih povreda“ Milice Vučković. 

Riječ je o romanu koji je nagrađen Vitalovom nagradom za najbolju knjigu na srpskom jeziku objavljenu u 2021, a bio i u užem izboru za NIN-ovu nagradu, kao i u najužem izboru za nagradu „Beogradski pobednik“.

Književna kritika ga definiše kao „roman apsolutne iskrenosti“, snažnu, iskrenu, poetičnu, ali nikako i patetičnu knjiga koja rasvjetljava kompleksne sisteme manipulacije i njihovu suptilnost.

U razgovoru sa Gordanom Leković, moderatorkom večeri, Vučković je istakla kako bez obzira na poklapanje sa ozbiljnim optužbama za seksualno zlostavljanje ovaj roman ne bi trebalo tretirati isključivo kroz prizmu emotivnog ili fizičkog napastvovanja žena od strane muškaraca. Njena namjera prilikom pisanja bila da ukaže na formativne periode u odrastanju i oblikovanju ličnosti koji jasno utiču na odluke i akcije koje preuzimamo u odraslom dobu, često ne bivajući svjesni istih. 

Program festivala biće nastavljen večeras koncertom Max Kochetovog kvinteta na sceni u Starom Baru. Koncert „Altered feelings“ sastava autentičnog pristupa u nesvakidašnjim okvirima svojih kompozicija, originalanog i nadasve prepoznatljivog džez tona, počinje u 21 sat, a ulaz je slobodan

Portal Analitika