Društvo

Slučaj Podgoričanina Fadila Šuntića pokazuje da finansijske institucije ne poštuju zakone

Banke skidaju i cijele penzije

Zakonom o izvršenju i obezbjeđenju propisano je da se izvršenje na zaradi i penziji, kao i na naknadi umjesto zarade, može odrediti i sprovesti isključivo do iznosa od jedne polovine tih primanja, odnosno do iznosa od jedne trećine minimalne zarade, kazali su za Dan iz Centralne banke (CBCG) odgovarajući na pitanje da li banka smije klijentu da skine kompletno mjesečno primanje kako bi namirila kredit.

Banke skidaju i cijele penzije Foto: Ilustracija
DanIzvor

Upravo to je, međutim, bio slučaj sa Podgoričaninom Fadilom Šuntićem. Njemu je, kako tvrdi, Podgorička banka u novembru skinula kompletan iznos penzije, iako, kako su naveli iz CBCG, banke ne smiju da skidaju više od polovine mjesečnog primanja klijenta.

Šuntić je ispričao za Dan da je do jula radio u „Čistoći”, te da se nakon toga penzionisao.

Kako je kazao, ima više kredita kod Podgoričke banke i mjesečna rata za te kredite mu je bila oko 200 eura.

U „Čistoći” je primao platu blizu 400 eura. Međutim, kada se penzionisao, mjesečna primanja su mu smanjena na 158 eura, koliko mu iznosi penzija.

Kazao je da nakon što je postao penzioner sa bankom nije potpisivao reprogram kredita, već da je računao da će mu banka skidati polovinu ili trećinu penzije.

Pošto se to nije desilo, angažovao je advokata Miomira Joksimovića, koji je kazao da je Podgoričkoj banci krajem novembra poslao podatke o primanjima Šuntića koje je dobio od Fonda PIO.

Šuntić je ispričao za Dan da mu je banka i u septembru, kada je primio prvu penziju, odnosno skoro dvije penzije za 20 dana jula i avgust, blokirala račun i uzela 265 eura. U oktobru je, prema njegovim riječima, primio penziju, da bi mu u novembru skinuli kompletno primanje.

“Nemam od čega da živim. Podstanar sam. Nemam šta da jedem, niti imam od čega da platim struju i stan”, rekao je Šuntić.

Iz Podgoričke banke, kojoj je Dan pitanja poslao prošle sedmice, nisu odgovarali na upite.

Dan ih je pitao zašto su Šuntiću uzeli kompletnu penziju u novembru, da li po zakonima i propisima imaju pravo da klijentu skinu kompletno mjesečno primanje, zašto su mu blokirali račun, zašto sa njim nisu potpisal i reprogram kredita, da li su sa njim imali usmeni dogovor nakon što je postao penzioner da mu skidaju polovinu penzije, te da li će mu i u decembru skinuti kompletnu penziju, s obzirom na to da su obaviješteni i zvanično da je postao penzioner i kolika su mu primanja.

Iz Centralne banke su naveli da su ugovorom o kreditu definisana međusobna prava i obaveze banke kao povjerioca i korisnika kredita, te način i uslovi pod kojim banka stavlja na raspolaganje korisniku kredita ugovoreni iznos novčanih sredstava, kao i pravne posledice docnije.

“Banka kao povjerilac dužna je postupak prinudnog ostvarivanja potraživanja sprovoditi u skladu sa odredbama Zakona o izvršenju i obezbjeđenju, kojim je propisano da se izvršenje na zaradi i penziji, kao i naknadi umjesto zarade, može odrediti i sprovesti isključivo do iznosa od jedne polovine tih primanja, odnosno do iznosa od jedne trećine minimalne zarade. Ocjena zakonitosti postupanja banke, u isključivoj je nadležnosti pravosudnih organa”, zaključili su iz CBCG.

Naći kompromisno rješenje

Na pitanje šta klijent može da uradi kada mu banka skine kompletno mjesečno primanje, iz CBCG su ukazali na pravo klijenta da se u pisanoj formi obrati banci, i obavezu banke, da polazeći od aktuelne situacije, a uvažavajući finansijsko stanje klijenta, sa dužnom pažnjom razmotri osnovanost svih dostavljenih zahtjeva klijenta.

“Sve u cilju pronapaženja, u okviru pozitivnih propisa, za obje strane, prihvatljivih modela otplate preostalog dugovanja” naveli su iz CBCG.

Portal Analitika