„Preliminarni rezultati takozvane dijagnostičke kontrole sprovedene od Centralne banke Crne Gore pokazali su da je bankarski sistem potkapitalizovan, odnosno da postojeći nivo kapitala nije adekvatan nivou rizika koji je preuzeo bankarski sektor“, saopštio je za Portal Analitika viceguverner Centralne banke Crne Gore mr Velibor Milošević.Prema saznanjima Portala Analitika, domaćim bankama potrebne su desetine miliona eura „svježeg kapitala“, kako bi održale finansijsku stabilnost.
„Centralna banka će, nakon potpunog okončanja dijagnostičke kontrole svih banaka u sistemu, obavijestiti javnost o potrebama za kapitalom bankarskog sektora u 2010. godini. Takođe, CBCG će insistirati na evidentno potrebnoj dokapitalizaciji banaka, kao poslednjeg štita odbrane banaka od svih potencijalnih rizika“, objasnio je Milošević.
Krediti veći od depozita: Objašnjavajući stanje u kome se nalaze crnogorske banke, Milošević - koji je glavni kontrolor bankarskog sektora - istakao je nepovoljan odnos depozita (štednje) i kredita.
„Koeficijent krediti/depoziti na kraju gosine iznosi 131 odsto i ima tendenciju pada iz razloga što je stopa pada kredita (-14,3 %) bila veća od pada depozita (-8,3 %). Veličina ovog koeficijenta - krediti premašuju depozite za trećinu, odnosno 31 odsto - ukazuje da su krediti finasirani iz pozajmica i kapitala. Poželjan iznos ovog koeficijenta, u našim uslovima, je da bude manji od 100 odsto, pa je onda jasnije o kakvom se problemu radi. Osnovni bankarski postulat govori da bi najbolje bilo kreditirati iz depozitnog potencijala, odnosno štednje. To, međutim, nije sada slučaj u Crnoj Gori, naveo je Milošević.
Šta kažu podaci: Prema preliminarnim podacima CBCG, ukupni depoziti u januaru 2010.godine su iznosili 1,779 milijardi eura, od čega se na depozite građana odnosilo 828 miliona eura ili 46,54 odsto, a na depozite privrede 951 miliona eura ili 53,46 procenata.Milošević je kazao da je u januaru 2010. je došlo do smanjenja depozita za oko 46 miliona eura ili 2,5 odsto u odnosu na decembar 2009., što je, prema njegovim riječima, inače i karakteristično za početak svake finansijske godine.
„Depoziti građana su smanjeni za oko 16 miliona eura (1,9 %) a depoziti privrede za oko 30 miliona eura (3 %). Međutim, podaci za januar nikad ne predstavljaju dobar pokazetelj, jer i kada imamo dobre poslovne godine, prvi mjeseci u godini gotovo uvjek odslikavaju bar malo lošije stanje, zbog pojačane aktivnosti plaćanja odnosno ponašanja cijele ekonomije“, pojasnio je viceguverner.
Raste povjerenje u bankarski sektor: Milošević kaže da je kriza povjerenja u bankarski sistem zaustavljena u junu 2009. godine.„Bitno je istaći da nije povučen ogroman iznos novca iz banaka kao što se to spekulisalo u javnosti, već su analize pokazale da su građani ali i privreda ’peglali’ kredite iz svojih depozita što je tada davalo pogrešnu sliku o povučenom novcu. Ankete su, tada, pokazale da suma povučenog novca nije prešla više od 220 do 250 miliona. To je značajno manje kada gledamo komparaciju zemalja u regionu ali i šire. Ono što je bitno pomenuti jeste da štediše u našem sistemu apsolutno nemaju razloga za bilo kakav strah i da su im depoziti sigurni“, istakao je Milošević.
Stanje u bankama za sada stabilno: Glavni kontrolor banaka je pohvalio pojedine banke koje su se samoinicijativno dokapitalizovale ili obezbijedile sredstva u vidu subordinisanog duga tokom 2009. godine.„Stanje u bankarskom sektoru je ipak stabilno, bez obzira na iskazane gubitke u poslovanju četiri banke. Dominantno, banke su iskazale gubitke po osnovu rezervacija za kreditne gubitke, što je varijabilna kategorija i nije ključni pokazatelj poslovanja“, smatra on.
Milošević je ponovio da je CBCG olakšala položaj banaka i njihovih klijenata koji su zapali u kašnjenje i omogućila da banke mogu - na osnovu ocjene rentabilnosti razvojnog projekta a ne ocjenom boniteta potencijalnog zajmoprimca - da vrše klasifikaciju kredita.„Uvedene su olakšice za restrukturiranje kredita, dva puta smo snizili obaveznu rezervu, dva puta smo smanjivali rezervacije i ukinuli smo opšte rezerve. I to govori o velikim naporima CBCG da bude integrativni dio cijelog sistema i zajedno sa drugim državnim institucijama bude ključni faktor stabilnosti ali i inicijator kreiranja boljeg poslovnog ambijenta“, zaključio je Milošević.
Predrag Zečević