Svijet

Bajden povlači ključan potez za Ameriku?

Američki predsednik Džo Bajden u petak u Vašingtonu održava prvi sastanak Kvadritelarnog sigurnosnog dijaloga, poznatijeg i kao QUAD.

Bajden povlači ključan potez za Ameriku? Foto: The Boston Globe
Jutarnji.hrIzvor

Riječ je o neformalnoj strateškoj grupi koja uključuje SAD, Australiju, Japan i Indiju, zemlje koje imaju zajednički interes nositi se s jačanjem Kine u Aziji. Tačnije, obuzdati Kinu, što je jedan od ključnih strateških ciljeva SAD.

Bajden u Vašingtonu prima japanskog premijerija Jošihida Suga, indijskog lidera Narendru Modija i australskog Skot Morisona, a prema informacijama iz Bijele Kuće, tema razgovora će biti "promocija slobodnog i otvorenog Indo-pacifika"

Sastanak se održava u vrijeme velikih promjena američke politike prema Aziji.

Bajdenova administracija povlači poteze kako bi ojačala svoje diplomatske veze na tom području, Japan je vrlo zabrinut oko jačanja kineske vojne moći, a učestvovanje Australije u vojnom paktu AUKUS sa SAD i Velikom Britanijom takođe se gleda u svjetlu ojačavanja Zapada radi smanjenja uticaja Kine u tom dijelu svijeta.

Sljedeći postupci grupe u QUAD-a izuzetno su važni.

Analitičar Malkolm Davis iz Australije s Instituta za strateške politike objašnjava kako je QUAD, koji je nastao u vrijeme administracije Džordža W. Buša, od gotovo beznačajnog političko-ekonomskog foruma prerastao u velikog "igrača" po pitanju Azije.

"QUAD nije azijski NATO, ali, može se reći da ide u smjeru zajedničkog pristupa sigurnosti regije", kaže Davis.

Priča o QUAD-u počela je 2007. kada je predloženo osnivanje jedne takve organizacije, ali ideja je bila na čekanju čitavu deceniju, sve dok je u život nije vratio bivši predsjednik SAD Donald Tramp i to u trenutku kada je bilo sve jasnije da Kina postaje ekonomska i vojna supersila.

U aprilu prošle godine zaoštrili su se odnosi između Kine i Australije koja je tražila istragu o porijeklu pandemije.

Peking je odgovorio restrikcijama za uvoz robe iz Australije.

U međuvremenu, dodatno su narušeni odnosi Kine i SAD, a i Bajdenova administracija nastavila je Trampovu politiku prema Kini, gledajući je kao geopolitičku i ekonomsku opasnost.

Australija je sa oduševljenjem dočekala Bajdenove stavove pa su se pridružili vojnom paktu AUKUS u kom će tri nacije razmjenjivati vojne informacije i tehnologiju s ciljem odbrane i bolje saradnje.

Japan je takođe pozdravio veće uključenje SAD-a u regiji.

U prvim danima vladavine Si Đinpinga u Kini, Japan je pokušao da zagrije odnose sa tom zemljom, ali izgleda da su sve više zasićeni svojom politikom, piše CNN.

CNN ističe kako je prošlog oktobra japanski ministar obrane Nobuo Kiši dao neobično snažan intervju rekavši kako će Japan "rezolutno braniti" svoje teritorije na Istočnom kineskom moru.

Portal Analitika